SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Marček sa k obom vraždám priznal a opísal, ako ich zavraždil. Szabó to popiera

Zsuzsová vypovedala, že Kočner si u nej žiadnu vraždu neobjednal. Kočner odmietol vypovedať. Szabó tvrdí, že ich mali iba zbiť a že oboch našli už mŕtvych.

Marian Kočner prichádza na predbežné prejednanie obžaloby v decembri minulého roka.Marian Kočner prichádza na predbežné prejednanie obžaloby v decembri minulého roka. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA - Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová otvorila pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na lavici obžalovaných sedia Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Prítomní sú aj poškodení.

Prokurátor ani nikto z obvinených nemajú záujem uzavrieť dohodu o vine a treste.

Jeden z dvojice prokurátorov prečítal na úvod pojednávania obžalobu.

Podľa nej si obžalovaný podnikateľ Marian Kočner na prelome rokov 2017 až 2018 objednal u Aleny Zsuzsovej vraždu novinára, ktorý vo v textoch poukazoval na jeho rôznorodú ekonomickú trestnú činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zadania mal byť Kuciak najskôr unesený a neskôr zavraždený. Alena Zsuzsová sa so zadaním obrátila na Zoltána Andruskóa, ktorému za vykonanie sľúbila odpustenie dlhu vo výške 20 000 eur, plus finančnú čiastku 50 000 eur.

Zároveň mu odovzdala údaje o Kuciakovi, ktoré Marian Kočner získal z jeho sledovania a tiež jeho podobizeň. Andruskó sa so zadaním obrátil na dvojicu Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Miroslav Marček a Tomáš Szabó následne niekoľkokrát vykonali obhliadku domu vo Veľkej Mači pri Galante, kde Kuciak so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou bývali.

Vo večerných hodinách 21. februára 2018 Miroslav Marček vnikol do domu a pištoľou s tlmičom a Kuciaka zasiahol dvakrát do oblasti hrudníka. Následne jednou strelou do hlavy usmrtil aj Martinu Kušnírovú.

Obžaloba sa týka aj vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova. Podľa prokuratúry sa v lete 2016 Miroslav Marček a Tomáš Szabó dohodli, že dom podnikateľa vykradnú, pričom tento skutok podľa dohody vykonajú, keď sa Molnár bude nachádzať doma.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodli sa tiež, že podnikateľa usmrtia, keďže ten poznal Tomáša Szabóa. Skutok nakoniec vykonali v decembri 2016, pričom v dome poškodeného nenašli vyššiu finančnú hotovosť, hoci to predpokladali. Obžaloba sa tiež týka niekoľkých skutkov nezákonného zabezpečenia zbraní a streliva a tiež porušovania domovej slobody.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera.

Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava Marčeka a Tomáša Szaba).

SkryťVypnúť reklamu

V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obžalovaní z vraždy novinára Jána Kuciaka Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine.

Marček vraždu popísal

Miroslava Marček sa priznal k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj k vražde podnikateľa Petra Molnára.

V súvislosti s jeho vyhlásením prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiada upustenie od dokazovania vo vzťahu k preukázaniu jeho viny. S tým súhlasia aj splnomocnenci poškodených. Miroslav Marček však má vypovedať, aby usvedčil svojho komplica Tomáša Szabóa.

Pôvodne pracovali vyšetrovatelia s verziou, že bol strelcom bratranec Tomáš Szabó. Prokuratúra ho však napokon označuje za vodiča. Svoju vinu naďalej odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Marček vo svojej svedeckej výpovedi uviedol presný opis skutku.

"Zaklopal som na dvere, otvoril mi pán Kuciak. Jeho som zasiahol do hrude. Ona (Martina Kušnírová) vbehla do kuchyne, ja som išiel za ňou a tam som trafil aj ju. Videl som miesto zásahu. Viem, že bola hneď mŕtva. Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch," uviedol Miroslav Marček vo svojej výpovedi.

Za vraždu Kuciaka mali inkasovať spolu s jeho bratancom Tomášom Szabóom 35 000 až 40 000 eur, presnú sumu si nepamätá.

Objednávku mal zadať Zoltán Andruskó Tomášovi Szabóovi. Pôvodne mali novinára uniesť, avšak Tomáš Szabó podľa Marčeka uviedol, že to nie je možné.

"Povedal mu, že v dnešnej dobe sa to už nedá," uviedol Miroslav Marček na margo možného únosu. Marčekovi mal Andruskó ukázať aj viaceré fotografie Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej výpovedi ďalej uviedol, že Mariana Kočnera pozná len z médií.

Jeho výsluch momentálne vedie prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Miroslav Marček sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára. Zavraždiť ho mal spolu s Tomášom Sz. v decembri 2016 z dôvodu, že ho chcel olúpiť. Podľa zdôvodnenia obžaloby si Miroslav Marček myslel, že sa nachádza v dome Molnára vyšší objem hotovosti. Molnára zabili, pretože nevedeli obísť alarm, a tak sa ho rozhodli olúpiť doma. Jeho vražda mala byť odstránením svedka, ktorý navyše poznal Tomáša Sz.

Szabó tvrdí, že ich našli mŕtvych

Obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Tomáš Szabó odmieta vinu na vražde novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa jeho verzie chceli ísť Kuciaka iba zbiť na objednávku Andruskóa a našli ho v jeho dome mŕtveho.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod, prečo bol opakovane vo Veľkej Mači, vysvetľuje, že tam chcel opakovane kúpiť od "nejakého Róma" babetu.

"Andruskó ma oslovil k tomu, či by som nevedel o niekom, kto by zbil alebo 'prefackal' nejakú osobu," hovoril pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Tomáš Szabó.

To mal podľa vlastných slov najprv odmietnuť, avšak Zoltán Andruskó mal naliehať a ponúknuť mu odmenu 1500 eur, čo napokon s bratrancom Miroslavom Marčekom mali akceptovať.

Deň vraždy opísal tak, že vysadil Marčeka, ktorý mal prísť na dvor Kuciaka. Tam mal nahliadnuť dovnútra domu, kde mali podľa neho ležať dve mŕtve osoby. To mal následne povedať Tomášovi Szabóovi.

"Ja som mu povedal, že by sme to mali nahlásiť na políciu," uviedol Tomáš Szabó. To mal podľa neho Miroslav Marček odmietnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Po konfrontácii Zoltána Andruskóa s faktom, že našli v dome mŕtve osoby, sa mal podľa obžalovaného Andruskó iba usmiať a poznamenať, že to vykonali "nejakí Srbi".

Vraždu podnikateľa Petra Molnára odmietol bez bližších špecifikácií.

K nedovolenému ozbrojovaniu sa priznal v bode štyri obžaloby, ktorá hovorí o tom, že prechovával doma náboje, tak ako Marian Kočner. Náboje mal od roku 2015, odvtedy, čo skončil na polícii. Podľa vlastných slov ich zabudol odovzdať.

Verzia Tomáša Szabóa je v priamom rozpore s výpoveďou jeho bratranca Miroslava Marčeka. Ten sa ku skutku priznal v prípravnom konaní aj v pondelok pred súdom. Tam vypovedal obšírne o vražde Kuciaka, Kušnírovej aj Molnára.

Tomáš Szabó uviedol, že bude vypovedať iba k jednotlivým skutkom. Na otázky odmieta odpovedať, čo je jeho právo.

SkryťVypnúť reklamu

Kočner si nikoho vraždu neobjednal

Marian Kočner si u mňa žiadnu vraždu nikoho neobjednal. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedla obžalovaná z vraždy novinára Jána Kuciaka Alena Zsuzsová. Na otázky odmietla odpovedať. Odpoveď na otázky podmienila tým, že bude najprv vypočutý Zoltán Andruskó.

Zo spoluobžalovaných pozná Alena Zsuzsová iba Mariana Kočnera. Podiel na vine vo vražde Kuciaka odmieta. Počula o ňom prvýkrát vtedy, keď boli medializované vyhrážky Mariana Kočnera na jeho osobu.

"Chcem uviesť, že po výsluchu Zoltána Andruskóa chcem a budem vypovedať v plnom rozsahu, a tiež odpovedať na otázky všetkých zúčastnených strán," tvrdí obžalovaná.

"Domnievame sa, že akákoľvek výpoveď Aleny Zsuzsovej po vykonaní dôkazov znižuje jej dôveryhodnosť, pretože prispôsobuje svoj výsluch už vykonaným dôkazom," reagoval na jej podmienku o výpovedi až po vypočutí Zoltána Andruskóa splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa neho jej pondelkovú výpoveď spochybňujú objektívne dôkazy vrátane komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema.

SkryťVypnúť reklamu

Kočner vypovedať odmietol

Marian Kočner odmietol vypovedať pred senátom Špecializovaného trestného súdu. Vyjadrovať sa chce len k jednotlivým dôkazom, ktoré budú neskôr na hlavnom pojednávaní vykonané. Splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic toto právo obžalovaného rešpektuje, avšak uviedol súdu, že neskoršia výpoveď znižuje jeho dôveryhodnosť.

Marian Kočner bol posledný zo štvorice obžalovaných, ktorý mal v pondelok vypovedať k jednotlivým skutkom. Napriek tomu, že najskôr uviedol, že vypovedať bude, neskôr svoj názor zmenil a rozhodol sa venovať iba jednotlivým dôkazom.

Tie budú na hlavnom pojednávaní predkladané v podobe svedeckých výpovedí, vecných dôkazov, ale aj digitálnych stôp, akými sú aj prepisy zo šifrovanej aplikácie Threema.

SkryťVypnúť reklamu

Jediné, k čomu sa obžalovaný vyjadril v oblasti skutkov, ktoré sa mu dávajú za vinu, je skutok z obžaloby hovoriaci o nedovolenom ozbrojovaní a obchodovaní so zbraňami. K tomu sa priznal a neskôr dodal, že išlo o strelivo, ktoré si priniesol zo základnej vojenskej služby.

Poškodení žiadajú odškodnenie

Poškodení Kuciakovci a Zlatica Kušnírová žiadajú od obžalovaných nemajetkovú ujmu vo výške dvoch miliónov eur.

Obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Marek Para považuje obžalobu za nedôvodnú. Sťažoval sa aj na to, že prokurátor navrhuje zhabať jeho vozidlo Bentley. Podľa neho nie je zrejmé, ako bolo pri vražde použité.

"Celé trestné konanie má jediného spoločného menovateľa, ktorým je mediálna a štvavá kampaň vedená voči mojej klientke. Tlak médií prevýšil v samotnom prípravnom konaní zákonnosť prípravného konania," uviedla pred senátom ŠTS obhajkyňa obžalovanej Aleny Zsuzsovej Júlia Vestenická.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že obžaloba je postavená len na Zoltánovi Andruskóovi, ktorý s políciou spolupracoval od zadržania. V decembri ho za vraždu iný senát ŠTS právoplatne odsúdil na trest 15 rokov odňatia slobody. Podľa obhajcov Aleny Zsuzsovej Andruskó využil systém tzv. "obchodovania s orgánmi činnými v trestnom konaní". Myslia si, že poskytol výpovede za odmenu.

Po vyhláseniach obhajcov prišli na rad zástupcovia poškodených. Splnomocnenec rodičov Jána Kuciaka Daniel Lipšic žiada v mene pozostalých nemajetkovú ujmu vo výške jedného milióna eur.

"Navždy prišli o najvýnimočnejší vzťah v živote. Vzťah rodičov a vlastného dieťaťa," povedal Lipšic.

Splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica odkázal na vyjadrenie z prípravného konania. V ňom Kušnírová žiada taktiež jeden milión eur, chce ho venovať na charitu.

SkryťVypnúť reklamu

Za vraždu Jána Kuciaka bol už právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó. Uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú neskôr museli modifikovať pre požiadavku senátu Pamely Záleskej. Nepovažovala dohodnutý 10-ročný trest odňatia slobody za adekvátny. Za úkladnú vraždu na objednávku požadovala pre Andruskóa 15-ročný trest, s ktorým napokon súhlasil. Stal sa tak prvým právoplatne odsúdeným v kauze vraždy novinára.

Práve on bude vypovedať ako jeden z prvých svedkov o tom, že si ho na vraždu Kuciaka najala Alena Zsuzsová na pokyn Mariana Kočnera.

Okrem Andruskóa súd predvolal aj exnovinára a niekdajšieho riaditeľa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Pre Mariana Kočnera mal zabezpečovať sledovanie niekoľkých novinárov vrátane Kuciaka.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor chce na súde vypočuť aj mnohých ďalších svedkov, medzi nimi napríklad aj nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj jedného z akcionárov Penty Jaroslava Haščáka.

Senát nateraz vytýčil zatiaľ deväť pojednávacích dní v januári a februári.

Predsedníčka senátu Sabová ako sudkyňa ŠTS odsúdila dvoch exministrov za SNS v kauze nástenkového tendra, ako aj mafiánsku skupinu piťovcov. V senáte tiež sedia sudcovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka.

Pojednávanie v kauze vraždy novinára sprevádza mimoriadny záujem médií. Z toho dôvodu sa nepojednáva priamo v budove ŠTS, ktorý na to nemá také priestorové kapacity ako susedná budova Justičnej akadémie. V tej sleduje proces približne stovka novinárov zo Slovenska a zahraničia.

Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu