SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

V okolí Prahy vyčíňa gang profesionálnych zlodejov. Polícia je bezradná

Nepomáhajú policajné hliadky, kamery, alarmy, najaté bezpečnostné agentúry, ani domobrana. Poslanec za komunistov navrhuje zapojiť vojakov so samopalmi...

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: PIXABAY)

PRAHA - "Práve sme hore v poschodí domu uspávali deti, keď sme počuli, ako sa niekto pokúša otvoriť okno. Manželka vyskočila, zazrela baterku. V tú chvíľu je vyplašila a našťastie utiekli, "popisuje Petr V., obyvateľov Osnice, malej obce plné drahých domov u Jesenice neďaleko Prahy, ako sa ich pred niekoľkými týždňami pokúsili vykradnúť.

V stredných Čechách, najmä v okolí Jesenice neďaleko Prahy, vyčíňa gang zlodejov, ktorý už vykradol minimálne 123 domov.

Nič nepomáha: policajné hliadky, kamery, alarmy, najaté bezpečnostné agentúry, ani domobrana, píšu Dominika Hromková a Václav Janouš na serveri idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie miesto pre zlodejov nie je: stovky nových domov mnohokrát za desiatky miliónov korún, drahé autá pred garážami, drahé veci na pozemkoch.

Lenže tento gang, ktorý tvoria minimálne štyri chudí a obratní mladíci, zaujímajú len peniaze, cennosti či čokoľvek, čo ľahko dajú do vrecka alebo tašky, a za pár minút z domu zmiznú.

"Svietilo sa v dome, boli sme na prízemí. Prebehli tu cez záhradu, preskočili k susedom a tých vykradli. Susedov na jednej i druhej strane," rozpráva jedna z obyvateliek a ukazuje na udržiavanú záhradu svojho domu.

Rovnako ako ďalší miestni je ostražitá ako nikdy predtým. Akonáhle sa jej čokoľvek alebo ktokoľvek nepáči, volá políciu.

"Možno u jedného z budovaných domov som si všimla, že postával robotník s lopatou. Nepracoval, len pozeral na prechádzajúce autá. Som presvedčená, že to bol tipér. Keď tu vykradli ďalšie domy, volala som políciu, ale na stavbe už nebol," pokračuje dôchodkyňa a ukazuje na rohy svojho domu.

SkryťVypnúť reklamu

Do každého nainštalovala alarmy, ako majú v obchodoch. Akonáhle sa k domu priblížite, niektoré z čidiel vás zameria a spustí sa prenikavá siréna.

Zmätená domobrana


Petr V. z Karafiátovej ulice, jeden z tých, ktorého sa zlodeji neúspešne pokúsili vykradnúť, je zase iniciátorom tunajšej domobrany. Chlapi z ulice sa dohovorili a noc čo noc strážili okolie domov.

"Nakúpili sme silné baterky a jazdili po uliciach. Polícia nám však potom povedala, aby sme to nerobili, že je to kontraproduktívne, volali sme nakoniec policajtov sami na seba navzájom," rozpráva Peter.

Gang zamiešal aj štatistikou vlámania do domov a bytov. Posledných sedem rokov prípadov ubúdalo, a to o tisíce. Za posledné dva roky policajti mesačne riešili v priemere necelých 400 prípadov, ku koncu minulého roka však štatistika narástla.

SkryťVypnúť reklamu

Za november zlodeji v Českej republike vykradli 514 domácností a za december, za ktorý zatiaľ polícia nemá túto štatistiku, bude číslo ešte vyššie.

Ľudia sa boja, opevňujú svoje domy


Stmieva sa, v mnohých domoch sa svieti, ale nikto po zazvonení neotvára. Ľudia sú preč, ale zámerne vo vilách nechávajú svietiť, aby si drzí zlodeji mysleli, že sú doma.

V mnohých prípadoch im totiž stačilo len pár minút, kedy si ľudia odskočili iba nakúpiť. Alebo využili zmätku silvestrovskej noci a v Dolných Jirčanoch vykradli tri domy. Miestni medzitým sedeli v krčme a oslavovali.

"Keď sme sa dozvedeli, že tu zase vykradli ďalšie baraky, všetci bežali z krčmy domov. Každý sa modlil, aby to nebol ten jeho," opisuje ďalší z obyvateľov obce.

Silvestrovské vlámanie v Dolných Jirčany je zatiaľ posledným prípadom vyčíňania gangu.

SkryťVypnúť reklamu

"V súčasnej dobe pátrame po páchateľoch, analyzujeme zistené poznatky," zhŕňa hovorca stredočeských policajtov Zdeněk Chalupa, ako sú ďaleko so snahou o dolapenie zlodejov.

Kamery na každom rohu


Obyvatelia domov v oblastiach, kde sa kradlo, však nenechávajú nič na náhodu. Niektoré detaily pritom pôsobia až komicky: máloktorý z domov nemá na každom rohu kamery, u mnohých z nich stojí aj stožiar s kamerami uprostred záhrady, aby mali majitelia nasnímané celé pozemky.

A medzi profesionálne zabudovanými kamerami naraz treba zbadáte ledabolo prichytený kábel, prepájajúci niekoľko halogénov s pohybovými čidlami.

"Akonáhle ktokoľvek príde k domu, rozsvieti sa to," opisuje majiteľ tohto zariadenia a urobí krok z verejného chodníka k domu. V tú chvíľu sa rozžiaria dva z mnohých halogénov, nasvietia okolie moderného hranatého domu, ako by bol deň. Je pritom takmer desať hodín večer.

SkryťVypnúť reklamu

"Pomôže to kamerám, ktoré tu majú," vysvetľuje jeden z policajtov, ktorí tu hliadkujú.

Je ich tu veľa, v Jesenici, susednej Osnici, Dolných Břežanoch, Horných Jirčanoch... V podstate sa nedá prejsť, aby ste nejakú hliadku nestretli.

Gang kradne v pravidelných časoch. Začína sa súmrakom po šestnástej hodine, končí okolo dvadsiate druhej. Vždy preskočia plot, preplížia sa záhradou a najčastejšie francúzskymi dverami vojdú do domu. Zlodeji sa rýchlo bez nejakého veľkého neporiadku zorientujú a za pár minút zmiznú.

"Občas máme nejakú horúcu stopu, ale dostane sa k nám väčšinou neskoro a im stačí pár minút, aby niekam zmizli," vysvetľuje Jan Krejčí, námestník riaditeľa stredočeskej polície.

Nasadenie vojakov?


Policajti aj starostovia ľuďom teraz radia, aby boli čo možno najviac pozorní, všímaví a domy ešte viac zabezpečili práve svetlami s čidlami a napríklad aj tým, že presekajú všetky stromy a kríky, ktoré bránia výhľadu k ich domu.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina tunajších nehnuteľností je ale obohnaná vysokými ploty, a zlodeji, akonáhle preskočia plot, sa teda v záhradách ľahko skryjú. A tak polícia - ktorá na dolapenie zlodejov zriadila špeciálny tím - zatiaľ číha márne.

Medzitým sa rovnaký štýl krádeže objavia pri Beroune, Benešove alebo napríklad na Kladne. Zlodeji najčastejšie ukradnú veci v hodnote od 10- do 200-tisíc českých korún, jeden z majiteľov ale prišiel o cennosti, peniaze a ďalšie predmety za päť miliónov (vyše 200-tisíc eur).

Vykradnutí ľudia, ktorým sa podarilo zlodeja natočiť, sú presvedčení, že sa ide o cudzincov, pravdepodobne z východu. Polícia však zatiaľ nič také netuší.

Ľudia tak usudzujú podľa toho, že zlodeja neodradia ani kamery, ktoré ich niekoľkokrát pri mnohých krádežiach natočili.

SkryťVypnúť reklamu

"Už som chcela nechať urobiť tabuľku s nápisom v ruštine: tu žiadne peniaze ani zlato nie je ..." hovorí ďalší z obyvateliek.

Vyčíňanie gangu už začali riešiť aj politici. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček navrhuje, aby sa k policajným hliadkam v dotknutých oblastiach pridali tiež vojaci so samopalmi.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) na to však zareagoval, že nasadenie vojakov k takejto operácii nepovažuje za šťastný nápad.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu