SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Pašeráci využívajú strach z brexitu, aby donútili migrantov viac platiť

Francúzske lode vzbudzujú u migrantov strach, britské nadšenie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN - Veľká Británia v posledných týždňoch zaznamenáva nezvyčajne vysoký počet pokusov migrantov o preplavenie Lamanšského prielivu.

Podľa odborníkov utečencov motivuje strach z uzatvorenie hraníc po brexite. Pašeráci využívajú ich obavy a nútia ich, aby im za cestu zaplatili viac, píše server idnes.cz.

Na nebezpečnú plavbu naprieč Lamanšským prielivom sa vlani vydalo asi 1 800 migrantov. Ide o šesťkrát väčší počet než predchádzajúci rok, uvádza britský denník The Independent.

Francúzske orgány oznámili agentúre AFP, že v roku 2019 sa takto pokúsilo prekonať kanál La Manche 2 358 ľudí, to je štyrikrát viac ako v roku 2018.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bežne vidíme posilnenie nelegálnej migrácie počas Vianoc. Takáto schéma sa opakuje po celé desaťročia. Ale toto je prvýkrát, čo sme videli tak dramatický (nárast pokusov) v malých lodiach," oznámila stanici BBC generálna tajomníčka odborov britskej pobrežnej stráže (ISU) Lucy Moretonová.

Podľa nej pašeráci hovoria migrantom, že po brexitu sa prístup do Británie postupne uzavrie. To považuje za jeden z hlavných faktorov, ktorý je v pozadí navýšenia počtu pokusov migrantov dostať sa na britské pobrežie.

"V praxi je to samozrejme nelegálne. A bude to nelegálne ako 31. januára, tak 1. februára. Brexit nerobí rozdiel, ale my vieme, že kriminálnici to používajú k tomu, aby viac rozpohybovali svoj biznis," povedala Moretonová.

Skryť Vypnúť reklamu

Decembrové britské voľby vyhrali konzervatívci zástancu brexitu premiéra Borisa Johnsona. Očakáva sa, že vzhľadom na nové rozloženie síl v parlamente bude Johnson schopný vyviesť ku koncu januára Britániu z Európskej únie.

Podľa serveru Newsweek je taktika pašerákov účinná. Migranti im platia šesť až desať tisíc libier. Moretonová serveru oznámila, že nie je nezvyčajné, že si migranti zoberú od pašerákov pôžičky na cestu, ktoré ich následne uvrhnú do otroctva, keď dorazia do Británie.

Bezpečnostní experti a skupiny pre ľudské práva sa domnievajú, že navýšenie počtu migrantov cestujúcich cez Lamanšský prieliv možno pripísať zatvoreniu táborov pre migrantov pri francúzskych prístavných mestách Calais a Dunkerque, píše denník The New York Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Z týchto prístavov mohli migranti využiť nákladné vozidlá, aby sa nepozorovane dostali do Británie. Je to všeobecne menej riskantný variant než cesta cez more.

Policajné orgány však tomuto druhu pokusov dostať sa nelegálne do Británie venujú väčšiu pozornosť a darí sa im ich zamedzovať, čo núti migrantov prísť s inými stratégiami.

Podľa Moretonovej s tým, ako médiá reportujú o prípadoch úspešných prechodov cez more, rastie počet migrantov, ktorí si myslia, že to tiež zvládnu, a to aj bez pomoci pašerákov.

Lamanšský prieliv je však náročný pre preplavenie aj pre skúsených námorníkov.

"Jedna mladá žena uskutočnila plavbu z Turecka do Grécka, ale cesta cez Kanál podľa nej bola oveľa desivejšie - bola chladná, bola drsná," oznámila serveru Euronews Bridget Chapmanová, projektová koordinátorka pre Kent Refugee Action Network.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzske lode vzbudzujú strach, britské nadšenie


Pokiaľ ide o hliadky v Lamanšskom prielive, Británia v posledných rokoch zintenzívnila spoluprácu s Francúzskom. Tony Eastaugh, riaditeľ pre vymáhanie migračného práva z britského ministerstva vnútra, si spoluprácu pochvaľuje s tým, že sto pašerákov bolo odsúdených na celkovo 320 rokov do väzenia.

Aj z francúzskej strany zaznieva spokojnosť nad akčnými plánmi, ktoré Francúzsko zaviedlo, aby čelilo nelegálnej migrácii.

"Počas minulého roka 55 percent pokusov o prekročenie hranice zlyhalo vďaka silnej mobilizácii francúzskych pozemných a morských síl," povedal prefekt departementu Pas-de-Calais Fabien Sudr.

Hoci sú francúzske úrady schopné zadržať viac migrantov, nárastom počtu prechodov cez Kanál sa zvyšuje počet tých, ktorým sa aj tak darí dostať do Británie, upozorňuje The Independent.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina migrantov, ktorí sa dostanú do Británie, nie je deportovaná ani vrátená do Francúzska, dotyční prejdú britským azylovým procesom. Britské ministerstvo vnútra uviedlo, že v roku 2019 vrátilo späť len 125 migrantov, ktorí podstúpili plavbu do Spojeného kráľovstva.

Moretonová upozorňuje, že zatiaľ čo francúzske hliadky sa zameriavajú na zadržiavanie migrantov a ich vrátenie späť do Francúzska, britské lode majú za úlohu zabrániť stratám na životom a neslúžia ako odstrašujúci prostriedok pre ďalších migrantov, ktorí by chceli sa dostať na pobreží Británie.

"Je celkom časté, že migranti sa vyhrážajú, že si vezmú život, keď k nim priplávajú francúzske lode. Keď k nim priplávajú britské plavidlá, sú celkom šťastní. Ich cieľom je dostať sa do Veľkej Británie a plavidlá pohraničnej služby tam nie sú, aby ich odrádzali od vyplávania, sú tam preto, aby zabezpečili, že sa dostanú na druhú stranu živí," povedala Moretonová.

Skryť Vypnúť reklamu

Pašeráci migrantom radia, aby prišli s príbehmi, ktoré by zvýšili ich šancu na získanie azylu. Skoro polovica zadržaných migrantov však už podala žiadosť o azyl v iných krajinách EÚ, čo sa dá zistiť pomocou odtlačkov prstov, upozorňuje odborníčka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Vo videoodkaze účastníkom konferencie biskupov o ochrane detí hlava katolíckej cirkvi uviedla, že slova o ľútosti sa musia premeniť na konkrétne činy.


SITA/AP a 1 ďalší 2 h
Príslušník afganských bezpečnostných zložiek hliadkuje po výbuchu, ku ktorému došlo v západnej časti afganského hlavného mesta Kábul.

Američania chceli zasiahnuť auto s ľuďmi, ktorí sa chystali zaútočiť na letisko. Podľa amerického generála je však veľmi nepravdepodobné, že auto alebo mŕtvi patrili k teroristom z Islamskému štátu.


TASR 9 h
Ilustračná foto.

Vládne strany by mali v čo najkratšom čase prekonať aktuálne politické problémy, vrátane ukončenia vojny policajtov a nového nastavenia pomerov v koalícii, upozorňuje publicista.


TASR 9 h
Šéf OSN António Guterres.

Správa OSN o plnení záväzkov týkajúcich sa emisií obsahovala zistenie, že namiesto zníženia potrebného na to, aby sa svet vyhol najhorším dopadom klimatickej zmeny, nastalo "značné zvýšenie" emisií.


TASR 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu