SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Alžbeta II. súhlasila s odchodom Harryho a Meghan. Princ sa vzdal miliónov

Údajné šikanovanie zo strany brata voči Meghan William a Harry popreli. Harry však dávnejšie priznal zhoršenie vzťahov po jej príchode.

Princovia William a Harry.Princovia William a Harry. (Zdroj: SITA/AP)

LONDÝN - Britská kráľovná Alžbeta II. vyhovela žiadosti vnuka Harryho a jeho manželky Meghan, ktorí sa chcú vzdať rolí v kráľovskej rodine.

Na panstve v Sandringhame sa v pondelok zišli kráľovná, princ Charles i jeho synovia Harry a William. Vojvodkyňa Meghan sa s rodinou spojila telefonicky, pretože je so synom v Kanade.

Kráľovná podľa vyhlásenia paláca preferovala, aby Harry a Meghan zostali na plný úväzok členov kráľovskej rodiny, rešpektuje však ich rozhodnutie. Rokovanie označila za konštruktívne.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja rodina dnes absolvovala veľmi konštruktívne rozhovory o budúcnosti môjho vnuka a jeho rodiny.

Moja rodina bezvýhradne podporuje túžbu Harryho a Meghan začať ako mladá rodina nový život. Napriek tomu, že by sme boli radšej, aby sa aj naďalej naplno venovali svojim povinnostiam členov kráľovskej rodiny, rešpektujeme a chápeme ich túžbu viesť ako rodina nezávislejší život a zároveň zostať vysoko cenenou súčasťou mojej rodiny," uvádza sa vo vyhlásení britskej kráľovnej Alžbety II.

Panovníčka tiež avizovala prechodné obdobie, počas ktorého budú vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu tráviť čas v Kanade i Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojvoda a vojvodkyňa z Sussexe oznámili, že sa vzdávajú všetkých príjmov zo štátneho rozpočtu. Prechodné obdobie budú žiť vo Veľkej Británii a Kanade.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa britských médií začala krízová schôdzka okolo 14. hodiny. Podľa britských novinárov pripravili poradcovia kráľovnej pre Harryho a Meghan zoznam niekoľkých scenárov ohľadne toho, ako by mohol v budúcnosti vyzerať ich vzťah s monarchiou.

"Budú vychádzať z deklarovaného cieľa princa Harryho a Meghan, teda ich túžby byť finančne nezávislí, mať platené zamestnanie, tráviť oveľa viac času mimo Spojeného kráľovstva," vysvetľuje "kráľovský spravodajca" BBC Jonny Dymond.

Jeho kolega z televízie ITV Chris Ship považuje dnešnú schôdzku za veľmi dôležitý moment a uvádza, že nikto doteraz nebol "napoly v kráľovskej rodine a napoly mimo nej", píše server idnes.cz.

Dymond sa však domnieva, že dve strany sa pravdepodobne dohodnú, pričom nové usporiadanie môže vzťahy posunúť len jedným smerom, pretože "Harry a Meghan chcú von".

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje z Buckinghamského paláca minulý štvrtok médiám povedali, že kráľovná chce mať k dispozícii "uskutočniteľné riešenie" problému " čím skôr.

Denník Daily Mail informoval, že kráľovná je sklamaná z prístupu svojho vnuka, o ktorého požiadavkách na zmenu vedela, avšak nechcela, aby s tým zatiaľ išiel na verejnosť. Oveľa viac naštvaný bol vraj osmadevadesátiletý Harryho dedko princ Philip.

"Na čo si to sakra hrajú ?!" kričal podľa denníka manžel kráľovnej na služobníctvo, keď sa dozvedel o rozhodnutí Harryho a jeho manželky.

V Británii panujú obavy, že ak by kráľovná plánom Harryho a Meghan nevyšla v ústrety, mohli by vojvoda a vojvodkyňa z Sussexe vystúpiť bez dovolenia kráľovského paláca v televíznom rozhovore, napríklad u dobrej kamarátky páru Oprah Winfrey. Interview by podľa britských médií mohlo kráľovskú rodinu silno poškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pred nedávnom ďalší člen rodiny, kráľovnin syn Princ Andrew oznámil ústup z verejného života po "katastrofálnom" televíznom interview ohľadom svojich väzieb na niekdajšieho amerického finančníka a odsúdeného sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina.

Princ Harry s Meghan minulý týždeň oznámili, že nechcú vystupovať ako "prední" členovia kráľovskej rodiny. Plánujú deliť svoj čas medzi Británii a Severnú Ameriku a hodlajú byť finančne nezávislí.

Predpokladá sa, že vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu, ktorí sa teraz venujú iba charitatívnej činnosti, budú musieť svoje prípadné zárobky mimo Britániu zdaniť.

Princ Harry je šiestym a jeho syn Archie siedmym v poradí následníctva na britský trón. Britský bulvár za jeho rozhodnutím vidí hlavne jeho manželku Meghan, ktorá podľa novinárov môže aj za napäté vzťahy medzi Harrym a jeho bratom Williamom.

SkryťVypnúť reklamu

Bratské vyhlásenie: Výmysly o šikanovaní


Tesne pred schôdzkou v Sandringhame princovia William a Harry vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili niektoré články v novinách. Denník The Times citoval nemenovaný zdroj, podľa ktorého sa Harry a Meghan rozhodli odísť kvôli šikanovaniu zo strany Williama, ktorý nikdy neprijal manželku svojho mladšieho brata.

"Cez rázne popretie sa v britských novinách objavil vymyslený príbeh špekulujúci o vzťahu medzi vojvodu zo Sussexe a z Cambridge. Bratia, ktorí sa venujú problematike duševného zdravia, považujú použitia slov plných nenávisti v tomto prípade za urážlivé a potenciálne škodlivé," stojí vo vyhlásení princov.

The Times tiež napísali, že vojvoda a vojvodkyňa z Sussexu sa chcú vzdať svojich kráľovských rolí po dvoch rokoch, keď im bolo "neustále pripomínané, kde je ich miesto".

SkryťVypnúť reklamu

Rozpory údajne prepukli už pred svadbou Harryho a Meghan v máji 2018. Britské médiá špekulovali o vzájomnom odcudzení oboch princov kvôli sporom ich manželiek tiež vlani. Princ Harry v októbri určité napätie vo vzťahu s bratom Williamom priznal.

Harry a Meghan môžu zarobiť milióny


Vojvoda a vojvodkyňa z Sussexe vyhlásili, že sa chcú stať finančne nezávislými. Ak by nevykonávali role súvisiace s kráľovskou rodinou, prišli by o príjem z panovníckeho fondu, kde sú sústredené prostriedky zo štátneho rozpočtu na financovanie povinností členov kráľovskej domácnosti.

Zrejme by im však zostal príjem od Harryho otca, princa Charlesa, ktorý im z Cornwallského vojvodstva vlani vyplatil dva milióny libier.

Vojvodkyňa Meghan má úspory z čias, keď bola aktívnou herečkou, a princ Harry po svojej matke Diane zdedil 20 miliónov libier a po prababičke, kráľovnej matke, ďalším sedem miliónov. Navyše dostáva vyslužné za desať rokov v armáde.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí experti odhadujú, že by sa Harry a Meghan mohli inšpirovať u bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho manželky Michelle. Princ s manželkou by mohli vydať knihy a inkasovať za prednášky alebo reklamné spolupráce.

Bývalý hradný protokolár Jindřich Forejt v rozhovore pre iDNES.cz priznal, že má trochu obavy z toho, aký spôsob zárobku by si princ Harry a jeho manželka mohli vybrať.

"Tu vzniká dojem, ale nemusí to tak byť, že vojvoda a vojvodkyňa môžu v budúcnosti navštevovať konferencie, kde vystupujú najrôznejšie celebrity, a tieto vystúpenia sú honorované. Je to podľa mňa zlá cesta. Kráľovskú rodinu to môže priviesť do ťažkej situácie, keď sa jej členovia objavia uprostred biznisu, pričom by mali byť nad tým," povedal Forejt.

SkryťVypnúť reklamu

Britské médiá už informovali, že ešte vlani princ Harry "dohodil prácu" svojej manželke, bývalej americkej herečke. Na londýnskej premiére filmu Leví kráľ princ šéfom štúdia Disney pripomenul, že Meghan kedysi nahovorila dokumenty.

Podľa magazínu The Hollywood Reporter vojvodkyňa podpísala so štúdiom spoluprácu na jeho nový projekt. Namiesto finančnej odmeny však požiadala o príspevok pre charitatívnu organizáciu Elephants Without Borders venujúcu sa slonom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu