SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
NÁZOR PETRA BERCIKA

Keď aj výzva na voľbu života je urážkou ženy alebo útočiť na interrupcie sa proste nesmie

Radšej ako zachraňovať Zem by sme mali začať zachraňovať seba samých.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Rozhodnutie gréckej vlády odstrániť plagáty propagujúce život z útrob aténskeho metra je ďalšou ukážkou, ako život v Európe ustupuje vymieraniu.

Nie ochrana života, ale právo ženy na potraty, antikoncepciu, proste všetko možné, len aby sa dieťa nenarodilo - pravý opak toho, na čom by štátu malo záležať - svedčia o európskej ceste do zabudnutia.

Stredopravá grécka vláda pritom použila argumenty, z ktorých sa pretáčajú očné buľvy. Podľa nej totiž

po a, kampaň na verejných priestranstvách by nemala rozdeľovať spoločnosť,

po b, plagáty urážajú ženy, ktoré boli nútené spraviť túto ťažkú voľbu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Tak. Rozmeňme si to na drobné.

Interrupcie sú krajné riešenie, ktoré by sa malo využívať iba vo výnimočných prípadoch. Že sa stali bežnou, akceptovanou a tolerovanou súčasťou našich životov, je zlé.

Jednotlivé európske krajiny si zvyčajne budujú právny rámec interrupcií postupne.

Ak to teda dôjde do nejakého stavu, ktorý sa jednej z rozdelených skupín nepáči, snažia sa proti tomu niečo urobiť (demonštrujú, štrajkujú, kampaňujú, šíria osvetu – tú svoju, samozrejme). A väčšinou sa intenzita stupňuje pri zmenách zákona alebo ich návrhoch.

Čo iné by sa teda malo pretriasať na verejnosti, ak nie toto? Triedený odpad? Klimatické zmeny? A tie vari nerozdeľujú spoločnosť? Alebo čo sa berie ako delenie spoločnosti? Je tam nejaké stanovené percento?

Tak ako si má právo niekto myslieť, že žena jediná môže rozhodnúť o živote svojho nenarodeného dieťaťa, pretože to do dvanásteho, štrnásteho a čo ja viem akého týždňa nie je podľa nej ešte ľudská bytosť a nikoho do jej rozhodnutia nič nie je, takisto má niekto iný právo myslieť si, že rovnaké právo na život má aj to nenarodené dieťa a že v prípade interrupcie ide o vraždu.

Odstránenie tejto debaty z verejných miest vedie k názorovej izolácii – skupiny blízke svojmu názoru budú teoretizovať separovane, priepasť sa bude prehlbovať a dialóg postupne zmizne.

Je to ťažká debata, máločo rozdeľuje tak diametrálne, ako práve interrupcie, preto je odstránenie dialógu o nich z verejného priestoru absurdné.

Doslova neuveriteľne potom z úst stredopravej vlády znie, že slogan "Vyberte si život" môže niekoho uraziť.

Ako?????

Sú vari slová „Vyberte si život“ synonymom slov „Mala si si dávať pozor, kým si sa s niekým skurvila"?

Lebo takto si ja predstavujem niekoho uraziť.

(Aby sme si, progresívci milí, životy zachraňujúci, rozumeli: Ja sám by som si nikdy netrúfol akokoľvek súdiť ženu, ktorá sa k takému kroku odhodlala.)

Ale NAVRHNÚŤ jej, žene váhajúcej a stojacej pred nesmierne ťažkou a bolestnou voľbou, aby si „VYBRALA ŽIVOT“, určite nie je urážka.

Z tejto logiky je potom urážkou akékoľvek ľudské slovo.

Nehovoriac o tom, že formulácia „ktorá je NÚTENÁ spraviť túto ťažkú voľbu“ je veľmi nepresná a zjednodušujúca.

Nie je tam žiadne celospoločenské nútenie (zvyčajne ide blízke okolie a zainteresované osoby alebo iba o ženu samu), je to dobrovoľná voľba (ak nerátame otázku záchrany života, ale to je marginálne číslo), určite ťažká, a určite je každý prípad iný a paušalizácia hlúpa, ale pri počte interrupcií je smiešne sa tváriť, že pri všetkých ide o Sophiinu voľbu.

Takže použiť slovo „nútená“ je prinajmenšom zavádzajúce, najmä keď to nehovorí mimovládna organizácia ale daňovými poplatníkmi živená vláda.

Interrupcie nie sú kompatibilné so životom, ani keď sa tvária, že tu a tam zachránia žene život. Lebo ten pomer medzi zachránenými ženami (ktorým naozaj hrozila smrť) a vykonanými interrupciami (pre niekoho zabitými nenarodenými deťmi) je obrovský v neprospech nenarodených detí.

Medzi najčastejšie argumenty zástancov interrupcií patria aj štatistiky, že ich počet klesá. Lenže klesá aj počet narodených detí, rastú možnosti antikoncepcie a stúpa vek prvorodičiek.

Robíme všetko preto, aby sme sa prestali reprodukovať.

Kedysi ľudia vedeli, že vysoký počet detí im zabezpečí starobu. Neboli dôchodky, sociálne vymoženosti, boli len deti, ktoré sa o Vás na staré kolená postarali.

Dnes dôchodcovia, ani deti nikoho nezaujímajú. Rodičov šupneme do starobincov a deti nemáme - prednosť má totiž pohodlnosť a užívanie si života. No a čo, veď sa o nás postará štát (no, len aby) a dôležité je všetko možné, od práv menšín po práva zločincov, len tie deti sú akosi na poslednom mieste.

Akoby sme nechceli uveriť tomu, že bez detí nebude žiadna naša budúcnosť.

Radšej ako hystericky a nelogicky zachraňovať Zem pred globálnym otepľovaním (niežeby sme sa o ňu nemali starať) by sme preto mali začať zachraňovať seba samých.

Lebo ak sa nezačnú rodiť deti, Európa jednoducho vyhynie.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.
Názory

Sever proti juhu alebo "kto to zaplatí"?

Koronavírusová kríza znovu oživila spor "sporivých" a "zadĺžených" štátov o to, ako má fungovať eurozóna.

Ilustračné foto.
Slovensko

Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila

V najbližších dňoch je naplánované otvorenie ďalších odberových miest v Bratislave, Poprade, Prešove, Púchove, Ilave a Kráľovskom Chlmci.

Masívne testovanie vzoriek je základ.
Kresťanstvo

Vatikán zriadil komisiu na preskúmanie možného diakonátu žien

Žena sa diakonkou nemôže stať, aj keď niektorí historici tvrdia, že v ranej kresťanskej cirkvi tento úrad zastávali.

Pápež František počas štvrtkovej omše.