SME
Štvrtok, 20. február, 2020 | Meniny má Lívia
NÁZOR PETRA BERCIKA

Keď aj výzva na voľbu života je urážkou ženy alebo útočiť na interrupcie sa proste nesmie

Radšej ako zachraňovať Zem by sme mali začať zachraňovať seba samých.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: TASR/AP)

Rozhodnutie gréckej vlády odstrániť plagáty propagujúce život z útrob aténskeho metra je ďalšou ukážkou, ako život v Európe ustupuje vymieraniu.

Nie ochrana života, ale právo ženy na potraty, antikoncepciu, proste všetko možné, len aby sa dieťa nenarodilo - pravý opak toho, na čom by štátu malo záležať - svedčia o európskej ceste do zabudnutia.

Stredopravá grécka vláda pritom použila argumenty, z ktorých sa pretáčajú očné buľvy. Podľa nej totiž

po a, kampaň na verejných priestranstvách by nemala rozdeľovať spoločnosť,

po b, plagáty urážajú ženy, ktoré boli nútené spraviť túto ťažkú voľbu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Tak. Rozmeňme si to na drobné.

Interrupcie sú krajné riešenie, ktoré by sa malo využívať iba vo výnimočných prípadoch. Že sa stali bežnou, akceptovanou a tolerovanou súčasťou našich životov, je zlé.

Jednotlivé európske krajiny si zvyčajne budujú právny rámec interrupcií postupne.

Ak to teda dôjde do nejakého stavu, ktorý sa jednej z rozdelených skupín nepáči, snažia sa proti tomu niečo urobiť (demonštrujú, štrajkujú, kampaňujú, šíria osvetu – tú svoju, samozrejme). A väčšinou sa intenzita stupňuje pri zmenách zákona alebo ich návrhoch.

Čo iné by sa teda malo pretriasať na verejnosti, ak nie toto? Triedený odpad? Klimatické zmeny? A tie vari nerozdeľujú spoločnosť? Alebo čo sa berie ako delenie spoločnosti? Je tam nejaké stanovené percento?

Tak ako si má právo niekto myslieť, že žena jediná môže rozhodnúť o živote svojho nenarodeného dieťaťa, pretože to do dvanásteho, štrnásteho a čo ja viem akého týždňa nie je podľa nej ešte ľudská bytosť a nikoho do jej rozhodnutia nič nie je, takisto má niekto iný právo myslieť si, že rovnaké právo na život má aj to nenarodené dieťa a že v prípade interrupcie ide o vraždu.

Odstránenie tejto debaty z verejných miest vedie k názorovej izolácii – skupiny blízke svojmu názoru budú teoretizovať separovane, priepasť sa bude prehlbovať a dialóg postupne zmizne.

Je to ťažká debata, máločo rozdeľuje tak diametrálne, ako práve interrupcie, preto je odstránenie dialógu o nich z verejného priestoru absurdné.

Doslova neuveriteľne potom z úst stredopravej vlády znie, že slogan "Vyberte si život" môže niekoho uraziť.

Ako?????

Sú vari slová „Vyberte si život“ synonymom slov „Mala si si dávať pozor, kým si sa s niekým skurvila"?

Lebo takto si ja predstavujem niekoho uraziť.

(Aby sme si, progresívci milí, životy zachraňujúci, rozumeli: Ja sám by som si nikdy netrúfol akokoľvek súdiť ženu, ktorá sa k takému kroku odhodlala.)

Ale NAVRHNÚŤ jej, žene váhajúcej a stojacej pred nesmierne ťažkou a bolestnou voľbou, aby si „VYBRALA ŽIVOT“, určite nie je urážka.

Z tejto logiky je potom urážkou akékoľvek ľudské slovo.

Nehovoriac o tom, že formulácia „ktorá je NÚTENÁ spraviť túto ťažkú voľbu“ je veľmi nepresná a zjednodušujúca.

Nie je tam žiadne celospoločenské nútenie (zvyčajne ide blízke okolie a zainteresované osoby alebo iba o ženu samu), je to dobrovoľná voľba (ak nerátame otázku záchrany života, ale to je marginálne číslo), určite ťažká, a určite je každý prípad iný a paušalizácia hlúpa, ale pri počte interrupcií je smiešne sa tváriť, že pri všetkých ide o Sophiinu voľbu.

Takže použiť slovo „nútená“ je prinajmenšom zavádzajúce, najmä keď to nehovorí mimovládna organizácia ale daňovými poplatníkmi živená vláda.

Interrupcie nie sú kompatibilné so životom, ani keď sa tvária, že tu a tam zachránia žene život. Lebo ten pomer medzi zachránenými ženami (ktorým naozaj hrozila smrť) a vykonanými interrupciami (pre niekoho zabitými nenarodenými deťmi) je obrovský v neprospech nenarodených detí.

Medzi najčastejšie argumenty zástancov interrupcií patria aj štatistiky, že ich počet klesá. Lenže klesá aj počet narodených detí, rastú možnosti antikoncepcie a stúpa vek prvorodičiek.

Robíme všetko preto, aby sme sa prestali reprodukovať.

Kedysi ľudia vedeli, že vysoký počet detí im zabezpečí starobu. Neboli dôchodky, sociálne vymoženosti, boli len deti, ktoré sa o Vás na staré kolená postarali.

Dnes dôchodcovia, ani deti nikoho nezaujímajú. Rodičov šupneme do starobincov a deti nemáme - prednosť má totiž pohodlnosť a užívanie si života. No a čo, veď sa o nás postará štát (no, len aby) a dôležité je všetko možné, od práv menšín po práva zločincov, len tie deti sú akosi na poslednom mieste.

Akoby sme nechceli uveriť tomu, že bez detí nebude žiadna naša budúcnosť.

Radšej ako hystericky a nelogicky zachraňovať Zem pred globálnym otepľovaním (niežeby sme sa o ňu nemali starať) by sme preto mali začať zachraňovať seba samých.

Lebo ak sa nezačnú rodiť deti, Európa jednoducho vyhynie.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Masaker v Nemecku: Pri streľbe zomrelo najmenej osem ľudí, piati sú ťažko zranení

Policajti pátrajú po páchateľovi alebo páchateľoch, priletel aj vrtuľník.

Ilustračná snímka.
Premiér Peter Pellegrini počas 195. schôdze vlády.
Zahraničie

Bez angličtiny, práce a vzdelania vás nechceme, odkazuje Británia do EÚ

Od budúceho roka plánuje udeľovať pracovné povolenia len tým, ktorí ovládajú angličtinu a už vopred si na ostrovoch zaistia prácu.

Britský premiér Boris Johnson.
Rozhovor

Náš neúspech by bol neúspechom všetkých Maďarov na Slovensku, tvrdí Érsek

Podmienkou pre vstup do vlády by pre Most-Híd bola zmena zákona o štátnom občianstve, aby ľudia pre iné občianstvo nestrácali slovenské.