SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

"Nechali sme ich bez ochrany"

V Manchestri vyšla správa hodnotiaca správanie miestnej polície pri vyšetrovaní sexuálneho otrokárskeho gangu v Rochdale. Nevyznieva pre strážcov zákona dobre.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Správa dňa vo Veľkej Británii: manchesterská polícia úmyselne nekonala a ignorovala množiace sa hlásenia o tom, že dievčatá v Rochdale a okolí sa stávajú obeťami sexuálneho otrokárstva.

Píšu o tom BBC, Independent, Guardian, Daily Telegraph, Timesy, Daily Mail, miestna tlač, skrátka všetci, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Plný 145-stranový text správy však nie je k stiahnutiu (na rozdiel od podobnej správy v notoricky známom Rotherhame), takže sa musíme spoľahnúť na to, čo sa dozvieme od novinárov. (Do najväčších detailov ide samozrejme Daily Mail.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšetrovanie inicioval nový regionálny starosta Veľkého Manchesteru Andy Burnham v roku 2017, potom, čo zhliadol reláciu BBC "Zradené dievčatá" (Betrayed Girls). Ak máte hodinu a pol, môžete sa na neho pozrieť sami:

Načítavam video...

Zo správy, ktorú vypracovali bývalý policajt Gary Ridgway a pracovník ochrany detí Malcolm Newsam, vyplýva, že manchesterská polícia úmyselne odložila vyšetrovanie celého zločineckého spolku, a to aj napriek tomu, že ukázalo na takmer sto podozrivých, a dala vyššiu prioritu bytovým vlámačkám a krádežiam áut. Počet obetí presahoval päťdesiat.

Jedna z obetí, pätnásťročná Victoria Agoglia, zomrela na predávkovanie heroínom, ktorý jej násilne pichal päťdesiatročný muž. Ani to nestačilo na to, aby vyšetrovanie pokračovalo. (Jej babička následne patrila k ľuďom, ktorí sa snažili vec trochu rozvíriť.) Správa cituje jedného z policajtov:

SkryťVypnúť reklamu

"Zásadný vplyv malo to, že skupina páchateľov sa skladala najmä z ázijských mužov a nám bolo povedané, aby sme skúsili nájsť nejaké iná etniká."

( "Ázijský" je v politicky korektnom žargóne Británie napospol synonymom pre Pakistancov, Bangladéšanov, Indov a Srílančanov, nie pre Japoncov. V tomto prípade išlo o pakistanský gang s jedným členom z Afganistanu.)

The Independent nám zase cituje niečo iné:

"Boli vyjadrené obavy z rizika proaktívnej taktiky alebo podnecovania rasovej nenávisti."

Ako pekne je to povedané, boli vyjadrené, ako by náhle čísi nehmotný hlas zaznel z neba a prednášal oné varovné slová k ušiam ohromených príslušníkov kriminálky. Alebo snáď neviditeľná ruka napísala svietiacou farbou na stenu miestnej kantíny odkaz "nechajte ich byť!"

SkryťVypnúť reklamu

Tak to asi nebolo, že? Zrejme to povedala nejaká konkrétna osoba, alebo osoby, ktorých mená nám však zostávajú utajené. Škoda.

Ten niekto si teraz zrejme tak trochu stráži zadok, pretože vie, že po tejto správe by medzi britskou verejnosťou veľmi populárny nebol. Najmä potom medzi príbuznými obetí.

A Manchester Evening News nám dodávajú ďalšie zaujímavé detaily.

"Páchatelia si za účelom sexu voľne vyzdvihli Victoriu a ďalšie deti z detských domovov prevádzkovaných mestom, 'pred očami' úradníkov."

Mimochodom, zase ten pasívny spôsob: were allowed, čiže "bolo im dovolené". Kým dovolené? Každým? Možno dokonca každým.

A keď už sa raz polícia rozhodla, že celú vec vyšetrovať nebude, lipla na tomto rozhodnutí veľmi dlho:

SkryťVypnúť reklamu

"Ešte v auguste 2018 odmietal policajný šéf uzavreté vyšetrovanie opäť otvoriť."

Môj komentár k celej veci.

Jedného krásneho dňa, keď bude mať naša civilizácia nejaké úplne iné problémy, sa tento prípad bude študovať na vysokých školách. Psychológia konformity a poslušnosti je stále rovnaká.

Pochopiť, že dobrý otec od rodiny si ráno navlečie uniformu a od 8.00 diriguje na rampe v Osvienčime prichádzajúcich Židov: ty do tábora, ty do pece, je podobne ťažké, ako pochopiť, že v polícii, organizácii vyslovene určenej na boj so zločincami a na ochranu ich obetí, mohol nejaký boss z ľubovoľného dôvodu zaraziť vyšetrovanie otrokárskeho podniku priemyselných rozmerov, a že ľudí, ktorí sa s tým nezmierili, bolo vo vnútri zboru strašne málo.

SkryťVypnúť reklamu

Ale stáva sa to stále a znova. Asi by sme s tým mali počítať. Ani demokracie voči tomu nie sú imúnne.

Whistleblowerka tohto prípadu, bývalá policajtka Margaret Oliverová, v roku 2012 z polície po pätnástich rokoch odišla ... Dnes hovorí, že jej bývalí kolegovia by mali byť za celú vec tiež trestne stíhaní, v čom s ňou srdečne súhlasím.

Avšak podobný problém nastal v notorickom Rotherhame: obava z toho, že budú označení za "rasistov", viedla policajtov k tomu, aby nechali vec radšej byť.

Výsledok? Vyše tisíc obetí. To už nie je náhoda.

Myslím si, že máme veľký civilizačný problém s tým, ktorému druhu bláznov načúvame a prepožičiava ich názorom váhu.

Každý národ má svojich cvokov. Nedávno som neďaleko stanice metra Muzeum stretol pána, ktorý aj v mraze horlivo prednášal okoloidúcim svoju teóriu o tom, že Ježiš sa čoskoro vráti z kozmického priestoru, a dokladal to Nostradamom.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže vyznávač teórie o Ježišovi-kozmonautovi nemá žiadny vplyv na beh našich inštitúcií a určite na svoju originálnu výskumnú činnosť nedostane žiadne dotácie. Nepozvú ho nikam do školy, aby svoje závery predkladal žiakom.

Čo však podobné prípady, ktoré celé dni kverulujú na Twitteri o systémovom rasizme, privilégiu bieleho muža atď.? Také tie, ktoré nájdu aspoň dva prípady ŠOKUJÚCE !!! DISKRIMINÁCIA !!! ešte predtým, než sa zahryznú do prvej rannej žemle? Koľko tých ľudí pracuje na nejakom dotovanom mieste, koľkých z nich počúvajú politici?

To je náš kolektívny fail: berieme tento druh intelektuálnej magoriny vážne a ešte ho podporujeme. Potom sa zavádzajú rôzne dvojaké metre a jedného dňa to skončí súhvezdím otrokárskych gangov po celom Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

Ale tomu sa hovorí multikulturalizmus alebo antirasizmus a niektorí politici sa k tomu hrdo hlásia ... Potom sa môže stať, že údajne transfobný limerick na sociálnej sieti políciu zaujme, kým prípad otrokárskeho gangu nechá ležať.

Svojho času na mníchovskej bezpečnostnej konferencii kritizoval tento dvojaký meter aj bývalý britský premiér Cameron.

"Keď má biely človek problémové názory, napríklad rasistické, odsúdime ich, a to je v poriadku. Ale keď rovnako neprijateľné názory alebo praktiky prichádzajú od niekoho, kto biely nie je, sme až príliš opatrní, popravde sa priamo bojíme sa tomu postaviť. "

(Celý text prejavu tu.)

Načítavam video...

No áno, no. Vieme to; čo s tým urobíme?

Pre začiatok, nevoliť do verejnej funkcie nikoho, kto tento druh myslenia šíri. Aby sme sa jedného dňa nedočkali správy o ľahostajnosti polície voči aktivite otrokárov niekde v Brne či v Tepliciach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu