SME
Piatok, 24. január, 2020 | Meniny má Timotej
SLOVENSKO

Opozičné strany očakávali vo veci zaistenia bývalého generálneho prokurátora akčnejší postup

"Čakali, kým zametie stopy?" pýtajú sa. Vyzývajú aj na zadržanie Počiatka.

Dobroslav Trnka.Dobroslav Trnka.(Zdroj: Archív SME)

BRATISLAVA - Opozičné politické strany očakávali vo veci zaistenia Dobroslava T. akčnejší postup.

Niektoré taktiež vyzývajú na zadržanie exministra dopravy a financií za Smer-SD Jána Počiatka.

Reagovali tým na fakt, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes zadržala bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T. Obvinila ho z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Viac informácií poskytne polícia, keď to bude možné.

„V čase, keď má slovenská polícia v porovnaní s inými európskymi krajinami najnižšiu mieru dôvery ľudí, sme očakávali dramaticky akčnejší prístup voči Dobroslavovi T. Čas, ktorý mu takto NAKA zbytočne poskytla na zametenie stôp a dohodnutie postupu so svojimi skorumpovanými priateľmi, úplne zbytočne sťaží ďalšie procesy vedúce k uplatneniu spravodlivosti,“ priblížil predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič v stanovisku, ktoré zaslal hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Matoviča obdobne nepochopiteľne NAKA dodnes nevykonala domové prehliadky a nezadržala ani Moniku Jankovskú, Jána Počiatka, Norberta Bödöra a ďalších, ktorí v rukách spravodlivosti mali skončiť už veľmi dávno.

Zadržanie Dobroslava T. je dobrou správou pre Slovensko, avšak vyvoláva závažné otázky. Vo svojej reakcii to uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Už pred dvomi mesiacmi sme hovorili, aby bol Dobroslav T. vyšetrovaný vo väzbe, pretože bolo prinajmenšom zrejmé, že bude mať možnosť ovplyvňovať vyšetrovanie. Otázkou teraz je, komu všetkému pomohol čas, ktorý dala polícia Dobroslavovi T. na slobode. Prečo polícia konala až teraz? Načo čakali? Potreboval ešte pozametať stopy?“ pýta sa predseda SaS Richard Sulík.

Liberáli si myslia, že bude veľmi náročné dočkať sa celej pravdy a spravodlivého procesu.

„Dobroslav T. je stelesnením mafie, ktorá tu počas vlády Smeru rozťahovala svoje chápadlá. Polícia by však mala v záujme očisty justície konať ráznejšie. NAKA by si tak mala prísť, okrem Dobroslava T., aj pre Počiatka, Bödöra či iných. Až vtedy by sme sa možno všetci s údivom pozerali, ako by ich cela donútila rozprávať,“ doplnil poslanec NR SR za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Podľa koalície strán PS/Spolu je toto rozhodnutie správnym, logickým a očakávaným krokom, ktorý „veríme, že bude smerovať k naplneniu spravodlivosti. Na obnovu dôvery v štát a jeho inštitúcie však potrebujeme viac".

K zadržaniu dochádza podľa koalície týždne po tom, ako „celá krajina videla jeho dohadovanie kšeftov s vtedajším ministrom Počiatkom, či ako si necháva rozkazovať od mafiána Mariana K".

Zdôraznili, že dnešné zadržanie Dobroslava T. je vo férovej krajine s fungujúcou spravodlivosťou úplne normálna vec a nevyhnutné minimum.

„U nás je to žiaľ dôvod na oslavu. Na to, aby mohli ľudia dôverovať spravodlivosti a inštitúciám, ktoré ju majú zabezpečovať, nestačí len vymeniť figúrky. Potrebujeme posilniť systém," uzavrelo PS/Spolu.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zasa vyhlásilo, že je smutnou vizitkou našej krajiny, že bývalého generálneho prokuratúra zadržala NAKA. Zároveň je to však podľa hnutia aj dobrou správou pre Slovensko.

„Nikdy nie je neskoro začať budovať krajinu, v ktorej funguje spravodlivosť. Ak polícia začne konečne robiť to, čo má robiť, tak tých ‚veľkých rýb' bude v celách pribúdať," uviedlo KDH vo vyhlásení, ktoré zaslal hovorca hnutia Stano Župa.

Zabezpečiť spravodlivosť je podľa KDH základná úloha štátu.

„Ak to nedokáže, štát zlyháva a sekundárnym efektom je aj nárast extrémizmu. Ak na Slovensku bude fungovať spravodlivosť, prestane rásť aj extrémizmus," uzavrelo hnutie.

V takejto vážnej veci by mala polícia Dobroslava T. stíhať väzobne. Uviedla to v stanovisku strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku.

„Ťažko nájsť väčší zločin, ako keď najvyššie postavený zástupca štátu v systéme spravodlivosti zneužíva svoju funkciu v prospech mafie. Tieto podozrenia boli známe už niekoľko rokov a je obrovská chyba, že Dobroslav T. mohol aj napriek podozreniam vykonávať funkciu prokurátora," informovala podpredsedníčka strany Veronika Remišová.

Marianom K. a Dobroslavom T. to však podľa nej nekončí.

„Policajný prezident a prokuratúra majú pred sebou naliehavú úlohu, aby zabezpečili, že všetci, ktorí pomáhali Marianovi K. rozkladať systém spravodlivosti zvnútra, vrátane sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov Mariana K. budú tvrdo potrestaní,” poznamenala Remišová.

Podpredseda strany Juraj Šeliga doplnil, že prokuratúra by mala znova preveriť všetky kauzy, ktoré Dobroslav T. riešil.

„Už dlho tvrdíme, že bývalý generálny prokurátor má byť väzobne stíhaný. Držíme palce všetkým prokurátorom, vyšetrovateľom a sudcom, aby výsledkom ich práce boli spravodlivé tresty pre tých, ktorí denne zneužívali svoje vysoké pozície a podieľali sa na zločinoch v našej krajine," napísala na sociálnej sieti strana Dobrá voľba exministra zdravotníctva a vnútra Tomáša Druckera.

Ľubomír Galko z Demokratickej strany (DS) na dnešnej tlačovej konferencii zdôraznil, že zadržaný a väzobne stíhaný musí byť aj Ján Počiatek, a to pre tie isté dôvody ako Dobroslav T.

„Počiatek má totiž všetky prostriedky na to, aby ovplyvňoval svedkov, pokúsil sa o útek a aby bol v dôsledku informácií, ktorými disponuje, ohrozený na bezpečnosti," vyhlásil Galko.

Zároveň vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby dôkladne preverili a čím skôr konali v súvislosti s videonahrávkou v kancelárii Dobroslava T, na ktorej sa Počiatek objavil.

Koncom novembra zverejnil Denník N video, na ktorom vtedajší minister financií za Smer-SD Ján Počiatek žiada vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava T. o krytie v kauze Tipos. Kauza sa týkala splátky v prepočte zhruba 13 miliónov eur v prospech cyperskej spoločnosti Lemikon, ktorá vyhrala na Najvyššom súde SR spor o ochranné známky so štátnou lotériovou spoločnosťou Tipos.

Počiatek schválil dohodu, vďaka ktorej poslali Lemikonu peniaze, hoci bolo možné využiť ešte mimoriadny opravný prostriedok.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Ľudia pracujúci v Británii by si mali odkladať doklady o sociálnom zabezpečení

Tieto doklady môžu mať pre nich osobitný význam najmä v súvislosti s očakávaným vystúpením Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Ilustračné foto.
Zahraničie

Američanka odhalila prsia pred nevlastnými deťmi. Hrozí jej za to väzenie

Žena tvrdí, že zákony sú diskriminačné. "Môj manžel bol vedľa mňa (odhalený) úplne rovnako ako ja a stíhaný nie je," uviedla.

Tilli Buchananová so svojím právnikom na súde.
Slovensko

Ministerstvo vnútra dostalo zatiaľ 4 oznámenia pre chybné zásielky hlasovacích lístkov

Volič sa má v takomto prípade ihneď obrátiť na odosielateľa, aby mu bola zaslaná nová sada hlasovacích lístkov. Obce odoslali vyše 55-tisíc zásielok.

(ilustračné foto)
Analýza

V Nemecku vyčíňajú rodinné gangy

Po celé desaťročia zatvárala polícia oči nad kriminalitou rozvetvených zločineckých rodín, čiastočne preto, aby nebola obvinená z rasovej diskriminácie.

Ilustračné foto.