SME
Streda, 23. september, 2020 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Juhoafrickej republike sa rozmáha požičiavanie mŕtvol, páchajú s nimi poisťovací podvody

Vlani odhalili 3 708 prípadov, ktoré by viedli k podvodným nárokom na životné poistenie vo výške takmer 70 miliónov dolárov.

Stôl v pitevni, ilustračná snímka.Stôl v pitevni, ilustračná snímka. (Zdroj: Wikimedia CC)


PRETÓRIA - Podvodníci v Juhoafrickej republike stále častejšie využívajú služby zločineckých kartelov, ktoré za odplatu prenajímajú mŕtve telá pre použitie pri poisťovacích podvodoch.

Ďalší ľudia v snahe získať životné poistenie vyzdvihujú mŕtvoly na vlastnú päsť. Polícia kvôli tomu musela zaviesť nové opatrenia, ktoré majú nekalé správanie prekaziť.

Juhoafrický úrad, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním poisťovacích podvodov, má v poslednej dobe naponáhlo. Dôvodom je podľa jeho šéfa Gartha de Klerka rozmach podvodov s mŕtvolami.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý týždeň napríklad dostali už druhú žiadosť, ktorá si nárokuje odškodnenie za smrť človeka, ktorý zomrel vlani, píše server idnes.cz.

"Ten človek zomrel vlani v apríli a žiadosť sme spracovali. A teraz sme dostali ďalšiu žiadosť v spojení s rovnakou osobou. Prenájom mŕtvol je v Juhoafrickej republike problém. Podvodníci tela premiestňujú z jednej márnice do druhej a neskôr uplatňujú nároky voči poisťovateľovi," uviedol de Klerk.

Zločinecké siete podľa serveru Newsweek mŕtvolu obvykle spália, nechajú dlho ležať vo vode alebo inak zdeformujú do takej miery, že nemôže byť lekármi identifikovaná. To podvodníkom umožní predložiť telo niekoľkým rôznym patológom a navyše zakaždým pod inou identitou.

Vyšetrovatelia chcú kvôli nekalému biznisu zaviesť nové opatrenia, v rámci ktorého budú musieť lekári mŕtvoly identifikovať a zaznamenať na základe ich odtlačkov prstov predtým, než vydajú úmrtný list.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady dúfajú, že opatrenia gangstrom výrazne sťažia použiť pri podvodoch opakovane rovnaké telo.

Podľa decembrovej správy Asociácie pre sporenie a investície odhalilo juhoafrické poisťovníctvo vlani 3 708 prípadov, ktoré by viedli k podvodným nárokom na životné poistenie vo výške takmer 70 miliónov dolárov.

Juhoafrická polícia v novembri zadržala dvoch mužov, ktorí si pod falošnou identitou vyžiadali dve telá zo štátnej márnice a zamierili s nimi do súkromnej márnice, kde následne nárokovali vyplatenie životného poistenia.

Jednu ženskú mŕtvolu, prosím


Zapožičiavanie mŕtvol však nie je novou formou zločinu. Pozornosť juhoafrických médií už v roku 2012 prilákal prípad dvoch podvodníkov, ktorí vytvorili falošnú ženskú identitu a uzavreli na ňu tri životné poistky vo výške jedenásť tisíc dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom sa obrátili na riaditeľa pohrebného ústavu v Durbane a poprosili ho o ženskú mŕtvolu. Riaditeľ za úplatok súhlasil a nechal ju previezť do márnice v inom meste, aby tam mohol lekár žene vystaviť úmrtný list.

Rokovanie však vzbudilo podozrenie a polícia nakoniec riaditeľa ústavu aj podvodníkov zadržala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ekonomika

Pokles ekonomiky v tomto roku by mal byť na úrovni 6,7 percenta, avizuje minister

Návrat na predkrízové úrovne sa očakáva koncom budúceho roka, začiatkom roka 2022.

Eduard Heger, minister financií.
Slovensko

Na podporu kultúry a športu sa má vyčleniť po 20 miliónov eur

Remišová povedala, že okrem toho má ísť časť peňazí aj na podporu nenávratnej pomoci, napríklad na refundáciu v oblasti vstupného.

Veronika Remišová.
Slovensko

Ministerstvo financií ukončilo spoluprácu s advokátom Miškovičom

Toto ukončenie spolupráce považuje Smer za figový list na prekrytie zárobkov. Štát podpísal s advokátom Miškovičom zmluvy za 850-tisíc eur.

Michal Miškovič
Slovensko

Na Slovensku v pondelok pribudlo 175 prípadov koronavírusu

Tri okresy hlásia nad 20 infikovaných, ďalšie dve nad desať.

Ilustračná fotografia.