SME
Utorok, 2. jún, 2020 | Meniny má Xénia, OxanaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Juhoafrickej republike sa rozmáha požičiavanie mŕtvol, páchajú s nimi poisťovací podvody

Vlani odhalili 3 708 prípadov, ktoré by viedli k podvodným nárokom na životné poistenie vo výške takmer 70 miliónov dolárov.

Stôl v pitevni, ilustračná snímka.Stôl v pitevni, ilustračná snímka. (Zdroj: Wikimedia CC)


PRETÓRIA - Podvodníci v Juhoafrickej republike stále častejšie využívajú služby zločineckých kartelov, ktoré za odplatu prenajímajú mŕtve telá pre použitie pri poisťovacích podvodoch.

Ďalší ľudia v snahe získať životné poistenie vyzdvihujú mŕtvoly na vlastnú päsť. Polícia kvôli tomu musela zaviesť nové opatrenia, ktoré majú nekalé správanie prekaziť.

Juhoafrický úrad, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním poisťovacích podvodov, má v poslednej dobe naponáhlo. Dôvodom je podľa jeho šéfa Gartha de Klerka rozmach podvodov s mŕtvolami.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň napríklad dostali už druhú žiadosť, ktorá si nárokuje odškodnenie za smrť človeka, ktorý zomrel vlani, píše server idnes.cz.

"Ten človek zomrel vlani v apríli a žiadosť sme spracovali. A teraz sme dostali ďalšiu žiadosť v spojení s rovnakou osobou. Prenájom mŕtvol je v Juhoafrickej republike problém. Podvodníci tela premiestňujú z jednej márnice do druhej a neskôr uplatňujú nároky voči poisťovateľovi," uviedol de Klerk.

Zločinecké siete podľa serveru Newsweek mŕtvolu obvykle spália, nechajú dlho ležať vo vode alebo inak zdeformujú do takej miery, že nemôže byť lekármi identifikovaná. To podvodníkom umožní predložiť telo niekoľkým rôznym patológom a navyše zakaždým pod inou identitou.

Vyšetrovatelia chcú kvôli nekalému biznisu zaviesť nové opatrenia, v rámci ktorého budú musieť lekári mŕtvoly identifikovať a zaznamenať na základe ich odtlačkov prstov predtým, než vydajú úmrtný list.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady dúfajú, že opatrenia gangstrom výrazne sťažia použiť pri podvodoch opakovane rovnaké telo.

Podľa decembrovej správy Asociácie pre sporenie a investície odhalilo juhoafrické poisťovníctvo vlani 3 708 prípadov, ktoré by viedli k podvodným nárokom na životné poistenie vo výške takmer 70 miliónov dolárov.

Juhoafrická polícia v novembri zadržala dvoch mužov, ktorí si pod falošnou identitou vyžiadali dve telá zo štátnej márnice a zamierili s nimi do súkromnej márnice, kde následne nárokovali vyplatenie životného poistenia.

Jednu ženskú mŕtvolu, prosím


Zapožičiavanie mŕtvol však nie je novou formou zločinu. Pozornosť juhoafrických médií už v roku 2012 prilákal prípad dvoch podvodníkov, ktorí vytvorili falošnú ženskú identitu a uzavreli na ňu tri životné poistky vo výške jedenásť tisíc dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom sa obrátili na riaditeľa pohrebného ústavu v Durbane a poprosili ho o ženskú mŕtvolu. Riaditeľ za úplatok súhlasil a nechal ju previezť do márnice v inom meste, aby tam mohol lekár žene vystaviť úmrtný list.

Rokovanie však vzbudilo podozrenie a polícia nakoniec riaditeľa ústavu aj podvodníkov zadržala.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa koronavírusu boja čoraz menej, ukázal prieskum

Aj napriek výraznému poklesu celkových obáv na konci mája väčšina respondentov uviedla, že naďalej dodržiavajú epidemiologické opatrenia.

Za prísnych hygienických podmienok sa otvorili aj obchodné centrá.
Slovensko

V pondelok na koronavírus otestovali vyše 6 400 ľudí, žiadny test nebol pozitívny

Z ochorenia sa uzdravilo už 1 372 ľudí. Na Slovensku tak zostáva 122 aktívnych prípadov.

Kontrola žiakov pred vstupom do ZŠ Janka Matúšku v Dolnom Kubíne.
Zahraničie

Trump nariadil mobilizáciu. Ak nepokoje neustanú, vyšle do ulíc armádu

"Skončíme nepokoje a bezprávie, ktoré sa v našej krajine rozšírili," povedal Trump. "Som váš prezident práva a poriadku," dodal.

Americký prezident Donald Trump s Bibliou pri kostole sv. Jána.
Zahraničie

"Nehovorte manželka a priateľka." OSN požaduje rodovo neutrálne vyjadrovania

Na OSN sa okamžite zniesla kritika. Exposlankyňa europarlamentu napísala: "Prestaňte sa snažiť kontrolovať, ako ľudia hovoria. Je to divné a nepotrebné." Expredseda českej vlády Topolánek dodal. "Vy ste sa naozaj pomiatli. Prečo za toto platíme?"

Centrála OSN v New Yorku.