SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

O Kuciakovi Kočner nepísal, medializovaná SMS sa mala týkať vyšetrovateľa Kyselicu, vypovedal Haščák na súde

Na otázku predsedníčky senátu, či by Jaroslav Haščák súhlasil so zverejnením jeho komunikácie s Marianom K. odpovedal, že by si ju najskôr musel prečítať.

Jaroslav Haščák.Jaroslav Haščák. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

PEZINOK - Pokiaľ sa obžalovaný Marian Kočner v diskusiách s Jaroslavom Haščákom sťažoval na prácu médií, týkalo sa to len tých, ktoré vlastní skupina Penta.

Haščák to dnes uviedol vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Haščák podľa vlastných slov pozná Mariana Kočnera približne od roku 1998, intenzívnejšie však komunikovali až od roku 2010.

Vtedy sa Marian Kočner stal klientom Privatbanky, ktorá patrí finančnej skupine a takisto sa stal veriteľom jednej zo spoločností z portfólia Penty, spoločnosti Penta Funding.

Marian Kočner sa podľa Haščáka pýtal na niektoré články, ktoré o ňom publikovali napríklad týždenníky Plus 7 dní alebo Trend, menované médiá spadajú pod Pentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže portál Aktuality.sk, pre ktorý písal Kuciak, do portfólia Penty nepatril, podľa Haščáka sa o článkoch tohto média a teda aj o článkoch Jána Kuciaka spolu nebavili.

O prípade sledovania novinárov sa podľa vlastných slov dozvedel až po vražde z médií.

Pokiaľ ide o medializovanú správu „Inak pracujem na o.....í čuráka", ktorú mu odoslal Marian Kočner, Haščák zdôraznil, že sa týkala vyšetrovateľa kauzy Gorila Lukáša Kyselicu.

Ten podľa Haščáka zároveň vyšetroval prípad údajnej objednávky vraždy Silvie Volzovej, kde je momentálne obžalovaný exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.

Haščákovi podľa vlastných slov prišlo zvláštne, že jeden vyšetrovateľ sa zaoberá ekonomickou aj násilnou trestnou činnosťou, pričom sa následne dozvedel, že na výsluchoch v prípade objednávky vraždy kládli Pavlovi Ruskovi otázky na kauzu Gorila.

Taktiež podľa Haščáka Kyselica komunikoval s osobami okolo bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa, ktorý sa snažil jednu zo spoločností finančnej skupiny vydierať pomocou vymyslenej pohľadávky.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre tieto skutočnosti podľa slov finančníka avizoval Marian Kočner podanie podnetu voči Kyselicovi na policajnú inšpekciu.

„Bral som to tak, že Marian Kočner má informácie o nezákonnom konaní Lukáša Kyselicu," povedal Haščák s tým, že aj obžalovaný Marian Kočner mal s Forischom spory.

Podnet bol následne podaný Pavlom Ruskom, inšpekcia mu však nevyhovela.

Na otázku predsedníčky senátu, či by Haščák súhlasil so zverejnením jeho komunikácie s Marianom Kočnerom, odpovedal, že by si ju najskôr musel prečítať.

Potrebuje zistiť, či sa tam nenachádzajú veci zasahujúce do jeho súkromia. Súd má dnes na ešte na programe výsluch štyroch ďalších svedkov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa).

V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili vo februári 2018 v ich dome vo Veľkej Mači. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom Kočnerom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

2 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

4 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

6 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

19 h