SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Smer nechce spoplatniť vysokoškolské štúdium, o nejakej vratke za bezplatné štúdium v prípade odchodu do zahraničia však hovorí

Premiér vysvetľuje Ficove vyjadrenia o šeku pre študentov medicíny, ktorí by po štúdiu šli pracovať do zahraničia.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Flickr/U.S. Department of Agriculture)

BRATISLAVA - Návrh strany Smer-SD na stabilizáciu lekárov na Slovensku podľa premiéra Petra Pellegriniho nemá za cieľ spoplatniť vysokoškolské štúdium na Slovensku, ani zajať ľudí.

Pellegrini to uviedol na tlačovej konferencii Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v reakcii na návrh jeho strany, podľa ktorého by lekári buď odpracovali 10 rokov na Slovensku, alebo dostanú šek v cene štúdia na preplatenie.

Premiér zároveň poukázal na to, že štát má povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť občanom Slovenskej republiky bezplatne, v primeranej dostupnosti a čo najlepšej kvalite. Tu však podľa premiéra začína mať štát vážny problém.

SkryťVypnúť reklamu

"Štát si pravdepodobne nebude môcť dovoliť luxus, aby vychovával obrovské množstvá kvalitných absolventov vysokých škôl v oblasti medicíny a potom ich kvázi dal k dispozícii iným krajinám," konštatoval.

Takéto opatrenie podľa Pellegriniho nepocítia lekári, ktorí vyštudujú na Slovensku, budú chcieť ísť na odbornú stáž a vrátia sa naspäť, respektíve budú mať záujem v slovenskom zdravotníctve ďalej pôsobiť. Môže sa to podľa neho dotýkať 10 - 15 % študentov, ktorí si už dopredu plánujú, že tu nechcú pracovať a žiť.

"Chcú tu len zadarmo vyštudovať a odísť žiť inde. V tom im nikto nebráni, ale budú určité podmienky, ktoré budú musieť splniť. Lebo donekonečna sa tento systém takto ťahať nedá," uviedol.

Inak sa podľa premiéra bude nahliadať na medika, ktorý odpracuje päť rokov a potom bude chcieť odísť do zahraničia, pretože náklady na štúdium sčasti odpracuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Budeme musieť diskutovať, ako postupne bude klesať povinnosť náhrady, lebo ak sa rozhodne odísť v deviatom roku, bolo by nelogické, aby mu niekto vystavil účet za celé štúdium," dodal.

Možno budeme musieť podľa premiéra podobne pristúpiť aj k ostatným profesiám, ktoré majú vplyv na verejný život.

"Otázka bude možno, ako budeme postupovať do budúcna v prípade profesií, ako sú pedagógovia alebo iné služby, ktoré štát musí poskytovať. Aby ľudia, ktorí vyštudujú a ktorým sa snažíme poskytnúť bezplatné kvalitné vzdelanie, ho potom čo najlepšie využili doma," dodal predseda vlády.

Nie je to podľa neho nič neobvyklé, v mnohých vyspelých krajinách sú tie podmienky už dávno zavedené.

"V prípade sestier sme išli trochu iným spôsobom. Sestrám, ktoré ešte vo väčšej miere opúšťajú SR, sme ponúkli počas štúdia finančnú pomoc ako štipendium," povedal Pellegrini.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ zostanú po skončení štúdia pracovať v slovenských nemocniciach a odrobia primeraný počet rokov, nemusia túto pôžičku vrátiť.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že za minulý rok prišlo na Slovensko takmer tisíc cudzincov, ktorí sú zamestnaní v zdravotníctve. Podobné číslo bolo aj za rok 2018.

"Ale aj ukrajinská možnosť má svoje dno, preto je potrebné u nás hľadať spôsoby, ako to riešiť. Toto je jeden z tých spôsobov, pretože všetci pociťujeme, že tá potreba tu jednoducho je," uzavrel.

Nové povinnosti mladých lekárov voči Slovensku sú jednou z hlavných priorít strany, ktoré chce Smer-SD presadiť v prípade účasti vo vláde po tohtoročných parlamentných voľbách. Hlavné body programu predstavil predseda Smeru-SD Robert Fico na programovej konferencii strany počas víkendu v Banskej Bystrici.

SkryťVypnúť reklamu

Pokuta za emigráciu nie je riešením problému nedostatku lekárov

Pokuta za emigráciu nie je riešením problému nedostatku lekárov, tvrdia Lekárske odborové združenie (LOZ) a Slovenská lekárska komora (SLK).

Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, štúdium slovenského lekára na slovenskej lekárskej fakulte je financované len zo 40 % zo štátneho rozpočtu.

Zvyšných 60 % financií potrebných na štúdium slovenských lekárov je z poplatkov zahraničných študentov, ktorí na našich fakultách študujú v anglickom jazyku ako samoplatcovia.

"Ak k tomu pripočítame aj eurofondy, ktoré poberajú naše lekárske fakulty, tak štúdium slovenských lekárov na Slovensku z veľkej časti platí zahraničie a v tomto svetle vyjadrenia pána Fica vyznievajú pre náš štát pomerne zahanbujúco," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom takéhoto zlého financovania lekárskych fakúlt podľa neho je, že sú nútené prijímať stále viac zahraničných študentov na úkor Slovákov. To v konečnom dôsledku znižuje počty slovenských lekárov. Lepšie financovať lekárske fakulty je podľa Visolajského ďaleko menšia investícia ako lákať Slovákov zo zahraničia späť.

"Čo si máme myslieť, ak predseda najsilnejšej vládnej strany, po dvanástich rokoch riadenia rezortu zdravotníctva, predstaví ako zásadné riešenie problémov zdravotníctva a súčasne ako jedno z troch kľúčových pre budúce volebné obdobie zákaz odchodu mladých lekárov po ukončení štúdia pod hrozbou úhrady finančnej čiastky 55-tisíc eur za štúdium," konštatoval prezident SLK Marian Kollár.

Návrh je podľa neho prázdnym predvolebným politickým gestom a je v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu. Neobstojí podľa neho v skúške ústavnosti a neprinúti ani nemotivuje lekárov ostať na Slovensku.

"Predseda Fico a pravdepodobne ani Smer-SD netušia, v čom je problém nedostatku lekárov, ale i sestier, ako aj problém ich pretrvávajúceho odchodu zo Slovenska. Naopak, predstavuje návrh, ktorý v žiadnom prípade neponúka systémovú zmenu a riešenie," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárska spoločnosť spolu s odbornými autoritami slovenského zdravotníctva vo februári predstavia návrh zásadných riešení a východísk z krízovej situácie.

Ako uviedol Visolajský, situácia je taká, že české lekárske fakulty sa predháňajú v tom, aby k nim prišli študovať Slováci "zadarmo".

"Česko si totiž vypočítalo, že ak príde na vysokú školu študovať Slovák, Česká republika na tom zarobí, a to aj v takom prípade, že sa študent po škole vráti späť na Slovensko. Pokiaľ zostane po štúdiu v Čechách aj pracovať, je to ďalší bonus pre Českú republiku."

Ak by sme teda spoplatnili štúdium na slovenských lekárskych fakultách, znamenalo by to podľa predsedu LOZ len väčší odchod slovenských študentov do Čiech.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhrážky lekárov neudržia

Slovenskí lekári po skončení štúdia odchádzajú podľa neho aj preto, že na Slovensku paradoxne nenájdu voľné miesto. Situácia je v nemocniciach totiž taká, že nemocnice sú tlačené do dobrých ekonomických výsledkov. To sa podľa neho dá pri súčasnom financovaní nemocníc len šetrením na personále.

"Hoci nemocnica má nedostatok sestier či lekárov, záujemcov o prácu jednoducho nepríjme," dodal.

Druhou vážnou príčinou odchodu mladých lekárov zo Slovenska podľa neho je, že v našich nemocniciach nenachádzajú skúsených kolegov, od ktorých by sa mohli učiť. Návrh strany Smer-SD podľa Visolajského ukazuje mentálne nastavenie kompetentných.

"Musíme si uvedomiť, že vyhrážky a nadávky slovenských lekárov na Slovensku neudržia. Je načase začať počúvať lekárov, nie na nich útočiť a pokutovať," uzavrel.

Návrh strany Smer-SD považuje Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) za likvidačný pre slovenské zdravotníctvo. Podporuje podľa zväzu kolaps slovenského zdravotníctva v oveľa kratšom časovom horizonte, ako by k nemu došlo, ak by sa len plynulo pokračovalo v jeho súčasnom prirodzenom úpadku.

SkryťVypnúť reklamu

"Namiesto toho, aby tento štát konečne začal vytvárať adekvátne a motivujúce podmienky k výkonu zdravotníckeho povolania, a to predovšetkým zatraktívnením práce lekára, sestry a ostatných zdravotníkov, sme nemilo prekvapení návrhom strany, ktorá 12 rokov vedie rezort zdravotníctva," konštatoval ZAP.

Smer-SD podľa zväzu ponúka potencionálnym lekárom, ktorých dnes chýbajú tisíce, len úplne zbytočné sankcie a ultimáta, čo sa prejaví ešte väčším nedostatkom lekárov.

Dôsledkom tohto návrhu bude podľa ZAP len prehlbujúca sa a rýchlejšia destabilizácia poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu