SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej
ZAHRANIČIE

Má sa svet začať báť? Smrtiaci čínsky vírus naberá na sile

Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu stúpol v Číne na 440. Epidémia si vyžiadala už deväť životov. Nakazených hlásia aj z iných krajín.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: SITA/AP)


WU CHAN - Akonáhle zdravotníci zistili, že sa nový typ koronavírusu, ktorý teraz v Číne naberá na sile, prenáša z človeka na človeka, výrazne prituhlo. Obáv, že by sa tajomná choroba za určitých okolností mohla rozšíriť po svete, pribudlo.

Dnes sa kvôli tomu schádza krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby rozhodol, či je potrebné vyhlásiť celosvetový stav núdze.

Tu je niekoľko otázok a odpovedí na tému novej choroby, píše Ladislav Kryzánek v článku uverejnenom na serveri idnes.cz:

Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to za vírus, ktorý sa šíri zčínského Wu-chan?

S týmto novým typom koronavírusu označovaným 2019-nCoV sa doposiaľ nikto nestretol. Je siedmym typom z tejto skupiny vírusov, ktorý je prenosný na človeka. Zatiaľ sa o ňom vie veľmi málo.

Rovnako ako ostatné koronavírusy pochádza zo zvierat alebo z morských plodov. Rad infikovaných ľudí pracoval alebo často nakupoval vo vyhlásenom obrovskom trhu Chua-nan v centre jedenáctimilionového mesta Wu-chan v provincii Chu-pej v centrálnej Číne. Práve toto miesto, teraz zatvorené, je považované za epicentrum šírenia tajomného vírusu.

Aké sú ostatné koronavírusy?

Koronavírus je súhrnné označenie pre štyri rody vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia u ľudí a zvierat s rôznym stupňom závažnosti. Názov je odvodený od charakteristického usporiadania povrchových štruktúr lipidového obalu vírusov v tvare slnečnej koróny. Koronavírus môže spôsobiť bežné choroby, ako je prechladnutie, ale aj smrtiace choroby, ako je dýchacie ochorenie nazývané ťažký akútny respiračný syndróm (SARS) či infekciu MERS.

Aké sú príznaky choroby spôsobené wuchanským vírusom?

Vírus spôsobuje zápal pľúc. Medzi príznaky infekcie patria dýchacie ťažkosti, horúčka a dávivý kašeľ. Antibiotiká na neho nepôsobia, antivírusová liečba zvyčajne len znižuje závažnosť príznakov. Úplné zotavenie ľudí závisí od kvality ich imunitného systému. O tých, ktorí doteraz zomreli, sa vie, že trpeli zlým zdravotným stavom.

Je vírus prenosný medzi ľuďmi?

Prenos tajomného vírusu z človeka na človeka bol potvrdený priamo na klinike vo Wu-chan. "Máme najmenej jeden potvrdený prípad vo Wu-chane. Dôkazom je aj nákaza v dvoch rodinách v juhočínskej provincii Kuang-tung," uviedol čínsky vládny expert na respiračné choroby Čong Nan-šan.

Od jediného infikovaného človeka sa deň potom tiež nakazilo pätnásť zdravotníkov vo wuchanskej nemocnici.

"Informácie o novo nahlásených infekciách naznačujú, že môže dochádzať k obmedzeným prenosom nákazy medzi ľuďmi," potvrdil tiež šéf WHO pre západné Tichomorie Takeši Kasai.

Koľko je teraz nakazených a kde?

Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu stúpol v Číne na 440. Epidémia pľúcneho ochorenia spôsobeného vírusom si vyžiadala už deväť životov. S odvolaním sa na čínske úrady o tom informovali svetové agentúry.

Agentúra DPA s odvolaním sa na čínsku štátnu televíziu uviedla, že pľúcne ochorenie spôsobené vírusom sa zatiaľ rozšírilo do 14 čínskych provincií.

Zástupca riaditeľa národnej zdravotníckej komisie Li Pin uviedol, že čísla sú platné k utorkovej polnoci. Dodal, že vírus sa prispôsobuje a mutuje, čo sťažuje snahy úradov o zabránení šírenia epidémie.

Okrem Číny sa nákaza potvrdila na dvoch prípadoch v Thajsku a po jednom v Japonsku, v Južnej Kórei a na Taiwane. Všetci títo ľudia sa predtým pohybovali po Wu-chane. Prvý nakazený mimo ázijský kontinent bol v utorok diagnostikovaný v štáte Washington na severozápade USA.

V utorok sa hovorilo aj o podozrení na nákazu na Filipínach a v Austrálii.

Čoho sa obávajú experti?

Vedci na základe prepočtov pravdepodobnosti odhadujú, že skutočný počet chorých sa už teraz blíži k dvom tisícom. Obavy vzbudzujú najmä nadchádzajúce oslavy lunárneho Nového roka tento týždeň, pred ktorými sa vydávajú na cesty stovky miliónov Číňanov. Práve toho by vírus "mohol využiť".

V súčasnej dobe sa zdá, že je to podobne ako pri chrípke. Teda že najviac ohrození sú ľudia chorí, všeobecne so zníženou imunitou.

Ako sa k situácii stavia Čína?

Čínski vodcovia včera varovali orgány nižšej úrovne, aby sa nesnažili problém zakrývať - ​​ako sa stalo pri veľkej epidémii SARS pred sedemnástimi rokmi. WHO si doteraz spoluprácu s čínskymi úradmi pochvaľovala.

Mali by sme sa teda báť?

WHO očakáva v najbližších dňoch ďalšie rozšírenie nákazy do nových oblastí Číny a zrejme aj do zahraničia. Mnohí ľudia sa choroby obávajú, vyvoláva u nich spomienku na epidémiu SARS, počas ktorej v rokoch 2002 až 2003 zomrelo vyše 700 ľudí.

Experti vyzývajú k opatrnosti, zároveň však optimisticky dodávajú: Sme oveľa pripravenejší a lepšie vybavenie než vtedy!

Viac ich znepokojuje, že doteraz nemajú potvrdené presné zdroje nákazy. Preto zatiaľ ani nevedia, ako veľmi by sme sa mali báť.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Čína prijíma toxické pravidlá "kybernetickej bezpečnosti"

Hrozí, že čínski úradníci si budú môcť sťahovať dáta zahraničných spoločností. Tie tak tratia po celom svete ochranu svojich obchodných tajomstiev.

Dátové centrum Googlu vo fínskom meste Hamina.
Zahraničie

Šialený Mike dolietal. Vyznávač teórie, že Zem nie je guľatá, zahynul pri páde svoje rakety

Zem je stále guľatá, to Mike je teraz placatý, komentoval s čiernym humorom chlapík na sociálnej sieti.

Mike Hughes so svojou raketou.
Slovensko

Progresívne Slovensko zneužívalo na kampaň facebookové konto prezidentky

Hovorca Zuzany Čaputovej v reakcii mimovládke Transparency International Slovensko napísal, že o takýchto aktivitách nevedia.

Michal Truban.
Ekonomika

Zmena klímy je významnou hrozbou pre finančnú stabilitu

Centrálne banky a regulačné orgány podľa štúdie čoraz viac zapracúvajú klimatické riziká do svojich aktivít.

Ilustračné foto.