JERUZALEM - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom štvrtkovom prejave pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau povedal, že holokaust sa nesmie zneužívať na "ospravedlnenie" nenávisti a názorovej nejednotnosti. Informovala o tom agentúra AFP.
"Nikto nemá právo zneužiť spomienku (na tých, ktorých zabili nacisti), aby ospravedlnil rozdiely v názoroch či súčasnú nenávisť," uviedol Macron na pietnom podujatí, ktoré sa koná v múzeu Jad va-šem v Jeruzaleme za účasti predstaviteľov z viac ako 40 krajín.
Macron zároveň dodal, že holokaust "nie je iba história, s ktorou si je možné zahrávať alebo ju skresľovať".
"Izrael bude naveky vďačný za obete, ktoré priniesli spojencami počas druhej svetovej vojny. Bez týchto obetí by tu dnes neboli ani žiadni preživší, "povedal na pietnej akcii v jeruzalemskom pamätníku Jad Vašem izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píše server idnes.cz.
Poznamenal však, že si v Izraeli pamätajú, "že pred 80 rokmi, keď Židia čelili skaze, sa k nám svet obrátil chrbtom".
"Židia sa z holokaustu poučili a vedia, že nemôžu brať akékoľvek hrozby ohľadom vyhladenie na ľahkú váhu a musia sa s nimi stretnúť, kým sú zvládnuteľné," pokračoval.
Vzápätí označil za najväčšiu hrozbu pre Izrael Irán a požadoval zaujatie "spoločného a rozhodného postoja voči najantisemitickejšiemu režimu sveta, ktorý vyvíja jadrové zbrane a jediný židovský štát chce zničiť".
Podľa 70-ročného premiéra Irán utláča vlastné obyvateľstvo a ohrozuje svetovú bezpečnosť. "Izraelčania urobia všetko, čo budú musieť, aby ubránili svoj štát," varoval.
V podobnom duchu sa podľa agentúry AP vyjadril aj americký viceprezident Mike Pence, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby "zaujalo rázny postoj" voči Iránu, ktorý označil za jedinú krajinu, pre ktorú je popieranie holokaustu súčasťou "štátnej politiky".
Prvýkrát prehovoril aj nemecký prezident
Ako prvý povojnový prezident Nemecka prehovoril v jeruzalemskom pamätníku tiež Frank-Walter Steinmeier.
"Priemyselné masové vyvraždenie šiestich miliónov Židov, najhorší zločin v dejinách ľudstva, spáchala moja krajina. Strašná vojna, ktorá stála životy päťdesiatich miliónov ľudí, vzišla z mojej krajiny. Dnes, 75 rokov po oslobodení Osvienčimu, tú stojím ako nemecký prezident obťažkaný vinou," začal svoj prejav Steinmeier.
Spočiatku navyše hovoril hebrejsky.
"Tí, ktorí vraždili, tí ktorí vraždenie plánovali a pomáhali ho realizovať, tí všetci, ktorí svojím mlčaním udržiavali režim v chode, boli Nemci. Prial by som si, aby som mohol povedať, že my Nemci sme sa z histórie navždy poučili, ale povedať to nemôžem, keď sa v Nemecku ďalej šíri štvanie a nenávisť, "dodal Steinmeier.
Antisemitizmus a rasizmus je podľa neho často prezentovaný ako riešenie súčasných problémov.
Podľa prezidenta je síce iná doba a iní páchatelia používajú iné slová, podstata zla však zostáva rovnaká. "A na to je jediná odpoveď: Už nikdy! Už nikdy viac! Preto nemôžeme za spomienkami nikdy urobiť hrubú čiaru. "
Na piatom Svetovom fóre o holokauste sa zúčastňujú delegácie zo 49 štátov sveta, pričom 41 z nich vedie hlava štátu. Medzi najprominentnejších hostí patria americký viceprezident Mike Pence, ruský prezident Vladimir Putin, britský princ Charles a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Slovensko zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.