SME
Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor
ZAHRANIČIE

USA začali budovať obranu proti ruským nadzvukovým raketám

Raketa Avantgard má podľa ruských expertov medzikontinentálny dosah a môže letieť v atmosfére rýchlosťou viac ako 33 000 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON - Spojené štáty reagujú na hrozbu hyperzvukových rakiet, ktoré malo do výzbroje koncom minulého roka zaviesť Rusko.

Základy systému obrany má pre ministerstvo obrany USA pripraviť americká spoločnosť Northrop Grumman, informoval Pentagon.

Zmluva, ktorú s firmou uzavrela Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), sa týka základnej etapy programu Glide Breaker, píše server echo24.cz.

Northrop Grumman dostane 13 miliónov dolárov (327 miliónov korún) na výskum, vývoj a demonštráciu techniky zásadne dôležité pre pokročilý obranný systém "schopný zvládať manévrovanie hyperzvukových hrozieb v horných vrstvách atmosféry", uvádza sa v stručnej informácii zverejnenej na webe Pentagonu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Práce by Northrop Grumman mal podľa podmienok kontraktu dokončiť do januára budúceho roka.

Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov začala na obrane proti hyperzvukovým zbraniam pracovať v rámci programu Glide Breaker už v roku 2018.

Podľa ruskej agentúry TASS DARPA doposiaľ uzatvárala kontrakty len na vývoj hyperzvukových útočných zbraní.

Moskva na konci decembra oznámila, že do výzbroje ruskej armády zaradila nové rakety Avantgard, ktorých okrídlená bojová časť dosahuje hyperzvukovú rýchlosť.

Raketa má podľa ruských expertov medzikontinentálny dosah a môže letieť v atmosfére 27-krát rýchlejšie ako zvuk - rýchlosťou viac ako 33 000 kilometrov za hodinu.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Ďalšia tragédia rodiny Kennedyovcov. Róbertova vnučka zmizla aj so synom na kanoe

Osudnou sa im stala hra s loptou na záhrade, ktorá spadla do rieky. Matka so synom sa ju pokúšali chytiť na kanoe a už sa nevrátili.

Maeve Kennedyová Townsendová na archívnej snímke s rodinou.
Slovensko

Je zvláštne, že vládni partneri čakajú so zverejnením koaličnej dohody, hovorí analytik

Anna Záborská mieni predložiť zákon na ochranu života a ľudskej dôstojnosti. „Pri ochrane života predložený návrh nepodlieha schváleniu koaličnej rady,“ povedala.

Anna Záborská pri skladaní poslaneckého sľubu.
Kresťanstvo

Ako zatočiť so strachom z koronavírusu

Strach zo smrti je následkom strachu zo života. Človek, ktorý žije naplno, je pripravený zomrieť kedykoľvek, povedal Mark Twain.

Ilustračné foto.
Názory

Koniec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Aj u nás šírený blud o neobmedzenom vládnutí Viktora Orbána pomocou dekrétov a správanie maďarskej opozície premiérovi len hrajú do kariet.

Maďarrský premiér Viktor Orbán.