SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Nigérijská mafia v Európe: Vudu rituály, drogy a prostitúcia

V politických debatách sa nepriaznivým dopadom migrácie na kriminalitu, najmä na kriminalitu gangov, nevenuje takmer žiadna pozornosť. Ale mala by.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Jednou z najrýchlejšie rastúcich zločineckých sietí v Európe je v súčasnosti nigérijská mafia, ktorá svoje ilegálne aktivity rozširuje do celej Európy, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Je zložená zo súperiacich skupín, ako sú Čierna sekera, Vikingovia a Maphite.

Nedávno úrady v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a na Malte vykonali medzinárodnú operáciu zameranú proti dvom hlavným skupinám nigérijskej mafie.

Polícia viní tieto gangy z obchodovania s ľuďmi, obchodu s drogami, lúpeží, vydierania, sexuálneho násilia a prostitúcie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V reportáži v denníku Washington Post z júna 2019 sa o nigérijskej mafii v Taliansku píše:

"Drží územie od Turína na severe až po Palermo na juhu. Pašuje drogy a ženy, ktoré nasadzujú ako prostitútky do talianskych ulíc. Nových členov nachádzajú medzi migrantmi a tajne ich najímajú v azylových strediskách, ktoré prevádzkuje talianska vláda."

Nigérijská mafie podľa tejto reportáže "pašuje a kšeftuje s desiatkami tisíc žien."

Podľa denníka Washington Post označila talianska spravodajská služba nigérijskú mafiu ako "najlepšie organizovanú a najdynamickejšiu skupinu" zo všetkých zahraničných zločineckých skupín pôsobiacich v Taliansku.

"Niektorí odborníci hovoria, že v rokoch 2016 až 2018 prepašovali Nigérijčania na Sicíliu až 20 000 nigérijských žien, z ktorých mnohé boli neplnoleté."

SkryťVypnúť reklamu

Niet divu, že sa nigérijská mafia stala v Taliansku tak prominentnou: Táto krajina je jednou z hlavných brán pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

To, čo nigérijské zločinecké siete odlišuje od ostatných, je ich neúprosná brutalita.

Podľa talianskej polície si Nigérijčana udržujú kontrolu nad svojím územím "mestskou partizánsku vojnou" a používaním vudu rituálov.

Podľa správy Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) z júla 2017 prinútia pašeráci ľudí svoje obete prisahať počas vudu rituálu alebo rituálu iniciácie a obeť sa tým zaviaže splniť svoje záväzky voči pašerákom. Obeti je tiež vštepený "strach z brutálnej odplaty voči jej rodine doma, v prípade jej neposlušnosti."

Podľa správy IOM z roku 2017:

SkryťVypnúť reklamu

"Za posledné tri roky zaznamenala pobočka IOM v Taliansku takmer 600% nárast počtu potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi, ktorí vstúpili do Talianska. Tento vzostupný trend pokračoval aj počas prvých šiestich mesiacov roka 2017, pričom väčšina obetí pochádza z Nigérie."

Počet dievčat, často maloletých, prichádzajúcich z Nigérie dramaticky vzrástol z 1 454 v roku 2014 na 11 009 v roku 2016. Vo svojej správe IOM odhaduje, že až 80 percent týchto dievčat je "potenciálnymi obeťami pašerákov s cieľom sexuálneho zneužívania."

Nigérijská mafia sa neobmedzuje iba na Taliansko. V Európe prenikla na sever do krajín ako Nemecko a Švédsko. V Londýne bola trojica členov Čiernej sekery uznaná vinnými z prania takmer 1 milióna britských libier, ktoré boli podvodne vylákané z britských obyvateľov prostredníctvom telefonátov a e-mailov.

SkryťVypnúť reklamu

Nigérijská mafia, konkrétne skupina Čierna sekera, prenikla aj do Kanady, kde ju v roku 2015 denník Globe and Mail opísal ako "kult smrti" pochádzajúci z Nigérie, kde má za sebou "dlhé desaťročia vrážd a znásilnení a jej členovia sú viazaní pokrvnou prísahou. "

FBI nedávno obvinila Čiernu sekeru z celého radu finančných podvodov v USA. Podľa správy v Tampa Bay News: "V Spojených štátoch a po celom svete je Čierna sekera zodpovedná za odcudzenie miliónov dolárov prostredníctvom rôznych komplikovaných podvodov."

Vo Švédsku polícia označila Čiernu sekeru za "jeden z najefektívnejších zločineckých syndikátov na svete".

Švédske médiá nedávno zverejnili príbeh, ktorý ukazuje, ako Čierna sekera funguje: 16-ročnému nigérijskému dievčaťu bola vo Švédsku prisľúbená práca kaderníčky. Keď prišla do Švédska, tak ju Čierna sekera nechala najskôr prejsť rituálom vudu a potom ju prinútila pracovať ako prostitútku.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme tvoju krv," povedali jej členovia gangu: "A ak utečieš, tak si ťa vždy nájdeme."

V roku 2018 boli v Malmö trestne stíhaní traja Nigérijčania za to, že do Švédska vylákali nigérijské ženy s prísľubom dobrého zamestnania. Najskôr ich prinútili podrobiť sa rituálu vúdú, ktorého súčasťou bola aj konzumácia surového kuracieho srdca, a potom ich prinútili k prostitúcii.

Podľa švédskeho štátneho zástupcu je rituál vudu spôsobom, ako ovládať a využívať obete, ktoré vo vudu veria.

Podobné rituály sa v roku 2018 uskutočnili aj vo Veľkej Británii, keď sa jeden pašerák ľudí snažil dopraviť ženy z Nigérie do Nemecka, a v Španielsku, kde bol zatknutý gang 12 nigérijských pašerákov za nútenie žien k prostitúcii a používanie podobných vudu rituálov.

SkryťVypnúť reklamu

V Nemecku, podľa nedávnej správy publikované v Deutsche Welle, rastúci počet nigérijských žien končí ako prostitútky v jednej z najväčších nemeckých štvrtí červených lucerien v Duisburgu a podľa Barbary Wellner z organizácie Solidarita so ženami v tiesni "sú nigérijskí pašeráci ľudí zodpovední za pašovanie väčšiny týchto žien."

Počet nigérijských žien pašovaných do Nemecka za účelom prostitúcie, aj keď je stále relatívne malý, v posledných rokoch rapídne rastie, uvádza správa publikovaná na webe Info-Migrants.net z marca 2019.

V roku 2013 pochádzalo z Nigérie 2,8% známych obetí. V roku 2016 ich počet vzrástol na 5% a v roku 2017 na 8%. Podľa správy, ktorá cituje Andreu Tivig z organizácie pre práva žien Terre des Femmes, pašeráci chytro využívajú azylový systém:

SkryťVypnúť reklamu

"V Taliansku som počula ... že pašeráci nariadia svojim obetiam, aby požiadali o azyl a získali povolenie zostať v Nemecku, a potom ich naďalej vykorisťujú a využívajú k prostitúcii."

Nigérijské mafiánske skupiny tvoria len jednu časť, hoci veľmi znepokojivú, zo všetkých migrantských zločineckých gangov, ktoré prenikli do Európy.

Ako už skôr informoval Gatestone Institute, migrantské gangy už dlho predstavujú reálnu hrozbu pre európskych občanov. V novembri 2018 napísal Naser Khader, člen dánskeho parlamentu za Konzervatívnu ľudovú stranu a spoluzakladateľ Moslimského reformného hnutia (Muslim Reform Movement), v dánskom denníku Jyllands-Posten:

"Okrem spoločného sklonu k zločinnosti je kultúra prisťahovaleckých gangov tiež kokteilom náboženstva, príslušnosti ku klanu, cti, hanby a bratstva ... Čím ste tvrdší a brutálnejší, tým ste v skutočnosti silnejší a viac ľudí o vás vie. A na váš gang sa potom nabalia stále viac ľudí."

SkryťVypnúť reklamu

Vo Švédsku sa brutálna kriminalita migrantských gangov stala takmer neriešiteľným problémom: Niektorí komentátori opísali situáciu vo Švédsku ako "vojnu".

So zločinnosťou migrantských gangov bojuje čoraz viac aj Dánsko. V Nemecku, kde sú migrantské gangy známe ako zločinecké rodinné klany, úrady očakávajú, že budú musieť v budúcnosti s týmto problémom bojovať po celé desaťročia.

V politických debatách sa nepriaznivým dopadom migrácie na kriminalitu, najmä na kriminalitu gangov, nevenuje takmer žiadna pozornosť - aj keď by si túto tému pozornosť rozhodne zaslúžila.

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu