SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Toto nie je chrípka

Nie je dôvod panikáriť, ale na úplný pokoj to tiež nie je. Čo vieme a čo môžeme usudzovať o epidémii koronavírusu v Číne.

Trh vo Wu-chane.Trh vo Wu-chane. (Zdroj: SITA/AP)

Je to trochu déja vu, ako už mi napísalo pár čitateľov. Súčasný vývoj v čínskom meste Wuhan trochu pripomína hneď dve kapitoly z mojich knižiek: Variola vera! (Zabudnuté príbehy) a Bledý jazdec, bledý kôň (Zabudnuté príbehy 2).

Len holt v reálnom svete a bez výhody spätného pohľadu, v ktorom je všeličo jasnejšie, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webovej stránke kechlibar.net..

Tento článok však píšem aj z iného dôvodu. Dosť ma dráždia tendencie internetových fór chytiť sa dvoch totálne protiľahlých pólov, v tomto prípade paniky na jednej strane a stupídneho omieľania "je to hlúposť a chrípka má viac obetí" na strane druhej. Schválne, zájdite tu do diskusie a počítajte "chrípkarov". Ráno ich tam bolo asi desať.

SkryťVypnúť reklamu

Uh, čínska vláda je všelijaká, ale nie úplne blbá. Kvôli niečomu porovnateľnému s bežnou chrípkou by nestavala dve špeciálne nemocnice naraz v zrýchlenom režime a neuvalila karanténu na oblasť, kde žije 35 miliónov ľudí.

To ich stojí reálne peniaze a reálny ušlý zisk z podviazania hospodárskej aktivity - v krajine, ktorá povýšila ekonomický rast skoro nadovšetko. (Okrem vedúcej úlohy Strany a strýka Si, samozrejme.)

Poďme sa teda pozrieť na to, čo vieme, a čo aspoň vieme, že nevieme.

Hlavná otázka: aké sú aktuálne údaje uvoľnené čínskou vládou, čo sa z nich dá usúdiť a čím môžu byť ovplyvnené?

BBC má celkom prehľadné čísla: necelých tritisíc potvrdených prípadov a osemdesiat potvrdených úmrtí (k 27.1.. pozn.). Ak vykonáme mechanickú kalkuláciu, vychádza to na tri percentá. Už to stačí niektorým, s odpustením bezmozgom, aby kikiríkali na sociálnych sieťach, že je to tá chrípka apod.

SkryťVypnúť reklamu

No tak po prvé, tri percentá nie sú úplne málo. Ale ono asi u tých troch percent nezostane. Keď sa pozriete na tie čísla dôkladnejšie, vidíte, že za uzdravených zatiaľ uznali len 51 ľudí a prevažná väčšina ich proste ešte leží v nemocniciach, z toho 461 v kritickom stave.

Niektorí z tých kritických pacientov skoro určite ešte len umrú, a možno aj z tých nekritických. Takže tá úmrtnosť môže tiež byť päť percent alebo sedem, to jednoducho nevieme. SARS, blízky príbuzný tej dnešnej choroby, mal mortalitu jedenásť percent.

Toto môže byť do nejakej miery zase kompenzované tým, že ľahší pacienti sa možno do tej nemocnice ani nedostanú. Nevieme, koľko ľudí prekonalo len nejakú ľahšiu formu a vyležalo si ju doma.

Potom je ďalšia vec, ktorú treba zvážiť, a to kapacita laboratórií a personálu. Otestovať pacienta na prítomnosť koronavírusu nie je rutinná päťminútová záležitosť. Nie je to ako meranie tlaku alebo glukózy nalačno, na ktoré máme lacné a osvedčené postupy. Ani tá Čína nie je schopná v priebehu pár týždňov rozbehnúť mašinériu na rutinné testovanie desaťtisícov vzoriek.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som si prečítal rôzne zdravotnícke fóra, narážal som opakovane na tvrdenie, že Číňania aktuálne dokážu otestovať približne tisíc pacientov denne. Nenarazil som na žiadny tvrdý zdroj, ale v tomto článku sa miestne úrady v piatok chválili, že až budú nejaké nové laboratória plne hotové a funkčné, budú schopné spracovať dvetisíc vzoriek denne.

Takže to tvrdenie, že v súčasnej dobe je dňová testovacia kapacita okolo tisícky, vyzerá celkom realisticky. Z čoho okrem iného vyplýva, že množstvo tých pacientov, ktorí boli až doteraz skutočne otestovaní, nemôže prekračovať cca päťdesiat tisíc, možno ani to nie.

No, a tým vzniká ďalšia zaujímavá praktická otázka, totiž v akej kolónke sa ocitne napríklad pacient, ktorého niekam privezú a on vzápätí "exne", ešte skôr, než ho stihli otestovať. Čo mu napíšu do úmrtného listu? Asi nie koronavírus, keď nebol laboratórne preukázaný. A mŕtvolu zrejme testovať nebudú, keď kapacita laboratórií nestačí - prednosť majú vzorky od živých pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

Tipujem, že takéto úmrtia sa vo vládnej štatistike vôbec neobjavia. Nepreukázané, šlus, predsa tú diagnózu nemôžu stanoviť "od oka". A odtiaľ zdiaľky ťažko odhadneme, koľko ich bolo.

Tak vidíte, aké je to ťažké, a to sme sa ani nedostali k otázke, ako veľmi sú tie štatistiky upravované a skresľovania úmyselne.

Štáty klamú, autoritárske aj demokratické (spomeňte si na príbeh o tom, ako Grécko kreatívne účtovalo pred prijatím eura), napospol preto, aby sa pred svetom prikrášlili. Ale v prípade slobodnejších častí sveta je to aspoň trochu kompenzované existenciou nejakej vrstvy na vláde nezávislých žurnalistov, blogerov a podobných existencií, ktoré majú tendenciu zistiť údaje, ktoré mali zostať skryté.

V prípade Číny sú však všetky oficiálne periodiká pod dostatočne tuhým dohľadom Strany na to, aby sa na nezávislú Investigative spoliehať nedalo. Takže okrem štátom odsúhlasených správ ostáva len jeden ďalší kanál, a to je divoké šepkanie na čínskych sociálnych sieťach typu Weibo, občas sprevádzané nejakou nahrávkou, o ktorej pravdivosti sa môžeme len dohadovať.

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z nich, ktorá sa objavila v nedeľu, je táto:

Načítavam video...

Tvrdí sa tam, že nakazených už je deväťdesiat tisíc, čo vzhľadom k veľkosti Číny by nebolo zas tak absurdné číslo.

Ale skúste nejako posúdiť, či je to pravda. Ja neviem, nemám krištáľovú guľu. Súdruhom z Pekingu všeobecne neverím ani nos medzi očami, ale ich nepriatelia samozrejme tiež občas klamú. Navyše v takto chaotickej situácii sa dá mýliť aj celkom poctivo, bez zlých úmyslov.

To, čo tam tá pani zmieňuje tesne pred prvou minútou, je celkom podstatné. Je lunárny Nový rok, čo je v Číne tradičná príležitosť, keď sa schádzajú rodiny. Asi ako u nás pri štedrovečernej večeri.

V tomto období cestuje celkom dosť Číňanov-emigrantov zase späť do Číny, aby sa stretli so svojimi príbuznými, a po niekoľkých dňoch sa zase rozletia späť do sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska možného šírenia nejaké infekcie po zemeguli sa to asi ani lepšie trafiť nemohlo.

Mimochodom, Mongolsko práve zavrelo hranice s Čínou a vyhlásilo školské prázdniny až do 2. marca.

Chvíľočku by som sa pozastavil ešte nad jednou vecou, ​​a to je pôvod epidémie. Po internete pobehuje teória, že ide o vírus uniknutý z vojenskej laboratória.

Ony tam tie laboratória sú, ale úprimne si skôr myslím, že ide o divoký prenos z prírody, pretože Čína má veľký problém s verejnou hygienou. Veci, ktoré sa tam praktizujú, by vydesili aj nášho mestského fyzikusa z 19. storočia.

Zábavný príklad toho, ako niektorí tamojší domorodci pristupujú k hygiene, je napríklad "odpadkový tuk" (Gutter oil). Zhruba povedané, dlho existovala čulá čierna sieť podnikavcov, ktorí zbierali vysmažený olej, a to aj z kanalizácie (tuk v kanalizácii je problém všade a vytvára miestami až mnohotonové upchávky), nejako základne ho prečistili a predávali späť do reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2011 sa odhadovalo, že každý desiaty pokrm predaný v lacnejších reštauráciách je usmažený na tomto svinstve. Vláda proti tomu však už roky vedie kampaň a najhorší jedinci dostali doživotie s tým, že v budúcnosti je možný aj trest smrti.

Proti čomu čínska vláda kampaň až doteraz neviedla, sú dosť príšerné tradičné trhy (wet markets), kde môžete priamo vedľa seba kúpiť mäso a živé zvieratá, často nadivoko ulovené niekde v lese alebo v rybníku, vrátane netopierov, žiab, chrobákov, škorpiónov a podobných pochúťok. Každý európsky hygienik by z toho dostal infarkt. (Popis českého cestovateľa z roku 2018, dobrú chuť!).

Nemám dôvod o existencii tohto javu nijako pochybovať. Toto mi popisoval už jeden scestovaný kolega asi pred desiatimi rokmi a sprevádzal to slovami "tam tí chudobnejší ľudia zožerú úplne čokoľvek".

SkryťVypnúť reklamu

Je podozrenie, že práve od netopierov určených na polievku z jedného takého makabrózneho trhu sa tentoraz epidémia začala šíriť. Minulý týždeň čínska vláda konečne konanie takýchto trhov zakázala, ale uviesť to do praxe v miliardovom štáte asi nebude práve rýchly proces.

Takéto pomery si vyslovene koledovali o nejaký problém. Teraz teda vznikol a uvidíme, aký veľký nakoniec bude. Úprimne mi najväčšie starosti robí možný preskok také choroby do neďalekých ľudských mravenísk, ako je napríklad Bangladéš. Tam sú na tom predsa len organizačne a vedeckotechnicky ďaleko horšie ako Čína. A panika v stomiliónovom štáte by mohla mať horšie efekty než infekcia samotná.

Zatiaľ zostaňte na príjme. Budem situáciu sledovať aj naďalej a prípadne niečo zasa napíšem.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu