SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Jiří Weigl: Trumpov plán potvrdzuje arabskú bezmocnosť

Prijatý pravdepodobne nebude, ale ak by aspoň poslúžil ako budíček, lekcia a katalyzátor vzniku racionálnej a zodpovednej politiky v rozháranom arabskom prostredí, zohral by pozitívnu úlohu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Málo zasvätených pozorovateľov muselo hlasné uverejnenie Trumpovho mierového plánu pre riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu veľmi prekvapiť nielen svojím obsahom, ale priamo aj formátom.

Vo Washingtone totiž úplne chýbala jedna strana sporu - Palestínčania. Pred verejnosť predstúpil iba americký prezident a izraelský premiér.

Neopakoval sa žiadny Camp David z roku 1978, nič nepripomínalo atmosféru podpisu tzv. Mierovej dohody z Osla vo Washingtone v roku 1993, píše Jiří Weigl v komentári uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiadne zmierovanie dávnych nepriateľov a zložité prerokúvanie dohodnutých ústupkov a kompromisov doma. V Trumpovom pláne tiež nejde o kompromisy.

Je to plán na zaistenie bezpečnosti Izraela, ktorý úplne opúšťa doterajší pôdorys snáh o riešenie konfliktu založený na rezolúciách OSN, Palestínčanov sa na nič nepýta a len im dáva 4 roky na prijatie a dohodnutie detailov.

Titulky našich médií hlásali, že Trump navrhuje vytvorenie palestínskeho štátu.

To je úplne zjavné nepochopenie obsahu plánu. Už nejde o palestínsky štát v doterajších hraniciach tzv. okupovaných územiach s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, čo bolo obsahom doterajších predstáv o riešení.

Podľa Trumpovho návrhu by Izrael anektoval celé údolie Jordánu a ďalšie oblasti s židovskými osadami na Západnom brehu. Jeruzalem by bol nedeliteľným hlavným mestom Izraela a hlavné mesto palestínskeho štátu by bolo na jeho predmestí. Návrat miliónov palestínskych utečencov a ich potomkov do nového štátu Trump nepredpokladá.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpov plán ani nepredstiera snahu o kompromis, ale tvrdo oznamuje Palestínčanom, ako beznádejné je ich dnešné postavenie.

Arabský svet a ich hlavné spojenci v ňom sú po americkej invázii do Iraku, Arabskej jari a vojne v Sýrii v troskách.

Egypt a Jordánsko horko ťažko vzdorujú islamistickej opozícii, Saudská Arábia skryto a ďalšie monarchie Zálivu otvorene stoja na americko-izraelskej strane, iránsky režim má sám obrie vnútorné i vonkajšie problémy, protiizraelská západná Európa je dnes na Blízkom východe z hry a súčasné Rusko musí americkú snahu o legalizáciu vojenskej anexie cudzieho územia nepochybne vítať. Je to totiž dobrý precedens pre Krym.

Blízky východ navyše stratil svoje bývalé výlučné postavenie svetového dodávateľa ropy a jeho strategický význam sa predovšetkým pre USA znížil.

SkryťVypnúť reklamu

Trump a Netanjahu pravdepodobne ani nepočítajú s tým, že by sa v dohľadnej dobe našiel na palestínskej strane nejaký hrdina, ktorý by sa odvážil o pláne rokovať alebo ho dokonca prijať. Celkom iste by riskoval život. Emocionálni a temperamentní Arabi okamžite zareagovali rozhorčeným odmietnutím.

V hĺbke duše však vedia, že v dohľadnej budúcnosti nemajú šancu získať niečo viac. Možno preto očakávať ďalšie štiepenie a rozkol na palestínskej strane.

Nejednotnosť, extrémizmus a nenávistné nerealistické postoje voči Izraelu Palestínčanom po celé roky bránili ponúknuť vlastnú racionálnu predstavu mierovej koexistencie s Židmi v Palestíne.

Príkladom môže slúžiť Gaza, vyprataná Izraelčanmi, ktorá je vzorom všetkého, len nie mierového a pokojného spolužitia so židovskými susedmi.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš ľahko sa Palestínčania stávali želiezkom v ohni cudzích záujmov. Za dlhé desaťročia nič podstatné zmeniť nedokázali, paradoxne však dnes na okupovaných územiach žijú v porovnaní s obyvateľmi Iraku, Sýrie, Jemenu či Líbye v ďaleko lepších materiálnych i bezpečnostných podmienkach. Len to ukazuje rozmer krízy, do ktorej sa arabský svet prepadol.

Trumpov plán zo všetkých uvedených dôvodov pravdepodobne na arabskej strane prijatý nebude, ale ak by aspoň poslúžil ako budíček, lekcia a katalyzátor vzniku racionálnej a zodpovednej politiky v rozháranom arabskom prostredí, zohral by pozitívnu úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu