SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Jiří Weigl: Trumpov plán potvrdzuje arabskú bezmocnosť

Prijatý pravdepodobne nebude, ale ak by aspoň poslúžil ako budíček, lekcia a katalyzátor vzniku racionálnej a zodpovednej politiky v rozháranom arabskom prostredí, zohral by pozitívnu úlohu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Málo zasvätených pozorovateľov muselo hlasné uverejnenie Trumpovho mierového plánu pre riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu veľmi prekvapiť nielen svojím obsahom, ale priamo aj formátom.

Vo Washingtone totiž úplne chýbala jedna strana sporu - Palestínčania. Pred verejnosť predstúpil iba americký prezident a izraelský premiér.

Neopakoval sa žiadny Camp David z roku 1978, nič nepripomínalo atmosféru podpisu tzv. Mierovej dohody z Osla vo Washingtone v roku 1993, píše Jiří Weigl v komentári uverejnenom na webe Inštitútu Václava Klausa.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiadne zmierovanie dávnych nepriateľov a zložité prerokúvanie dohodnutých ústupkov a kompromisov doma. V Trumpovom pláne tiež nejde o kompromisy.

Je to plán na zaistenie bezpečnosti Izraela, ktorý úplne opúšťa doterajší pôdorys snáh o riešenie konfliktu založený na rezolúciách OSN, Palestínčanov sa na nič nepýta a len im dáva 4 roky na prijatie a dohodnutie detailov.

Titulky našich médií hlásali, že Trump navrhuje vytvorenie palestínskeho štátu.

To je úplne zjavné nepochopenie obsahu plánu. Už nejde o palestínsky štát v doterajších hraniciach tzv. okupovaných územiach s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom, čo bolo obsahom doterajších predstáv o riešení.

Podľa Trumpovho návrhu by Izrael anektoval celé údolie Jordánu a ďalšie oblasti s židovskými osadami na Západnom brehu. Jeruzalem by bol nedeliteľným hlavným mestom Izraela a hlavné mesto palestínskeho štátu by bolo na jeho predmestí. Návrat miliónov palestínskych utečencov a ich potomkov do nového štátu Trump nepredpokladá.

Skryť Vypnúť reklamu

Trumpov plán ani nepredstiera snahu o kompromis, ale tvrdo oznamuje Palestínčanom, ako beznádejné je ich dnešné postavenie.

Arabský svet a ich hlavné spojenci v ňom sú po americkej invázii do Iraku, Arabskej jari a vojne v Sýrii v troskách.

Egypt a Jordánsko horko ťažko vzdorujú islamistickej opozícii, Saudská Arábia skryto a ďalšie monarchie Zálivu otvorene stoja na americko-izraelskej strane, iránsky režim má sám obrie vnútorné i vonkajšie problémy, protiizraelská západná Európa je dnes na Blízkom východe z hry a súčasné Rusko musí americkú snahu o legalizáciu vojenskej anexie cudzieho územia nepochybne vítať. Je to totiž dobrý precedens pre Krym.

Blízky východ navyše stratil svoje bývalé výlučné postavenie svetového dodávateľa ropy a jeho strategický význam sa predovšetkým pre USA znížil.

Skryť Vypnúť reklamu

Trump a Netanjahu pravdepodobne ani nepočítajú s tým, že by sa v dohľadnej dobe našiel na palestínskej strane nejaký hrdina, ktorý by sa odvážil o pláne rokovať alebo ho dokonca prijať. Celkom iste by riskoval život. Emocionálni a temperamentní Arabi okamžite zareagovali rozhorčeným odmietnutím.

V hĺbke duše však vedia, že v dohľadnej budúcnosti nemajú šancu získať niečo viac. Možno preto očakávať ďalšie štiepenie a rozkol na palestínskej strane.

Nejednotnosť, extrémizmus a nenávistné nerealistické postoje voči Izraelu Palestínčanom po celé roky bránili ponúknuť vlastnú racionálnu predstavu mierovej koexistencie s Židmi v Palestíne.

Príkladom môže slúžiť Gaza, vyprataná Izraelčanmi, ktorá je vzorom všetkého, len nie mierového a pokojného spolužitia so židovskými susedmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Príliš ľahko sa Palestínčania stávali želiezkom v ohni cudzích záujmov. Za dlhé desaťročia nič podstatné zmeniť nedokázali, paradoxne však dnes na okupovaných územiach žijú v porovnaní s obyvateľmi Iraku, Sýrie, Jemenu či Líbye v ďaleko lepších materiálnych i bezpečnostných podmienkach. Len to ukazuje rozmer krízy, do ktorej sa arabský svet prepadol.

Trumpov plán zo všetkých uvedených dôvodov pravdepodobne na arabskej strane prijatý nebude, ale ak by aspoň poslúžil ako budíček, lekcia a katalyzátor vzniku racionálnej a zodpovednej politiky v rozháranom arabskom prostredí, zohral by pozitívnu úlohu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Medzi menej rizikové krajiny budú od štvrtka zaradené Nórsko, Island, Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Slovensko

Nie je logisticky možné, aby sme v pondelok otvorili školy, hovorí minister

Minister si myslí, že aj dva týždne pred Vianocami, počas ktorých by sa mohli žiaci vrátiť do škôl, pomôžu k tomu, aby si deti preopakovali učivo a aby učitelia zistili, na akej úrovni sú.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (vpravo) počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
Slovensko

V utorok stúpol počet nakazených o 2748, pribudlo 23 úmrtí

Je to 17,85 % z 10 145 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,42 % z 21 198 antigénnych testov za včerajší deň.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Konzílium odborníkov neodporúča celoplošné testovanie, podľa Krajčího to treba zobrať do úvahy

Rokovať by o tom mal popoludní Ústredný krízový štáb. Podľa odborníkov je treba hľadať iný spôsob.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.