SME
Streda, 8. júl, 2020 | Meniny má IvanKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Saleziáni sú radostní a otvorení kňazi. Taký bol aj don Bosco

Tento svätec, zakladateľ rehole saleziánov je vzorom, živým príkladom i útechou pre mnohých veriacich. Prešovčanka Alexandra nám porozprávala, aký je jej vzťah k tomuto svätcovi, aj to, prečo nedá dopustiť na saleziánov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

Alexandra Maňkošová z Prešova je hlboko veriaci človek, ktorý sa často utieka k sv. Jánovi Boscovi alebo inak nazývanému Don Boscovi. Je jej blízky z viacerých dôvodov:

„Poznám jeho život, jeho učenie, často sa k nemu vraciam v modlitbách. Je vždy súčasťou mojej modlitby a tiež mojej rodiny. Denne mu odovzdávame radosti, starosti, zverujeme mu naše prosby, túžby, ale aj vďaky a chvály.“

Zabávajte sa, len nehrešte!

Don Bosco bol známy láskavým prístupom k deťom. Jeho zásadou pri výchove mládeže bolo: „Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte, len nehrešte.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho preventívny systém je oporou aj vo výchove Alexandriných detí:

„Po Ježišovi a Panne Márii sa k nemu ako prvému utiekam, najmä pri výchovných problémoch ako náhradná mama. Práve don Bosco sa venoval aj opusteným deťom a ukazoval im smer a nový zmysel života. Je mojím vzorom.“

Saleziáni majú záujem o človeka...

K saleziánom sa Alexandra prvýkrát dostala už ako dospelá žena, do centra ju pozval jej vtedajší priateľ, dnešný manžel.

„On tam vyrastal od detstva, bol začlenený do stretiek mladých a zároveň bol aj animátor a tréner futbalu.“

Veľmi ju to oslovilo.

„Sväté omše u saleziánov je ako vracať sa domov. Aj preto, že sú tam dobrí pre mňa svätí kňazi, aj kvôli spoločenstvu, ktoré tam je. No a tiež preto, že tam cítiť mladíckeho ducha,“ hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre Alexandru sú saleziánski kňazi radostní a otvorení.

„Sú blízko mladým a vždy si nájdu na nich čas, či na rozhovor, alebo spoveď. Majú blízky vzťah aj k malým deťom a aj vo vyššom veku sa vedia znížiť na ich úroveň a hrať s nimi naháňačky či schovávačky. Tých, čo poznám, sú vzdelaní, múdri a zároveň veľmi praktickí do života. Majú naozaj záujem o človeka.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Zomreli najdlhšie žijúce siamske dvojčatá

Bratia sa stali počas svojej cirkusovej kariéry obrovskými celebritami. Z rodiny si najviac rozumeli s mladším bratom Jimom, ktorý sa o nich aj niekoľko rokov staral.

Bratia Ronnie a Donnie Galyonovci
Slovensko

Poslanci neodvolali Kollára z funkcie predsedu parlamentu

Za odvolanie hlasovalo iba päť poslancov, pričom potrebných bolo 76 hlasov. Kollárovi je ľúto, že odvolávanie bolo emotívne. Koaličného partnera Šeligu nazval farizejom.

Boris Kollár zostáva predsedom parlamentu.
Slovensko

Slovenskí colníci zachytili 1,5 tony drog dovážaných z Mexika

Rekordná zásielka drog obrovskej hodnoty prišla na Slovensko po známej drogovej trase. Po preclení u nás by sa pohybovala voľne po celej únii. Objavil ju pes Hutch.

Európska únia

Nemecká CDU chce v strane, parlamente aj vláde rovnaký počet mužov a žien

Rovnosť v šanciach nahrádza rovnosť vo výsledkoch.

Kresťanskodemokratická únia.