SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Saleziáni sú radostní a otvorení kňazi. Taký bol aj don Bosco

Tento svätec, zakladateľ rehole saleziánov je vzorom, živým príkladom i útechou pre mnohých veriacich. Prešovčanka Alexandra nám porozprávala, aký je jej vzťah k tomuto svätcovi, aj to, prečo nedá dopustiť na saleziánov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

Alexandra Maňkošová z Prešova je hlboko veriaci človek, ktorý sa často utieka k sv. Jánovi Boscovi alebo inak nazývanému Don Boscovi. Je jej blízky z viacerých dôvodov:

„Poznám jeho život, jeho učenie, často sa k nemu vraciam v modlitbách. Je vždy súčasťou mojej modlitby a tiež mojej rodiny. Denne mu odovzdávame radosti, starosti, zverujeme mu naše prosby, túžby, ale aj vďaky a chvály.“

Zabávajte sa, len nehrešte!

Don Bosco bol známy láskavým prístupom k deťom. Jeho zásadou pri výchove mládeže bolo: „Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte, len nehrešte.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho preventívny systém je oporou aj vo výchove Alexandriných detí:

„Po Ježišovi a Panne Márii sa k nemu ako prvému utiekam, najmä pri výchovných problémoch ako náhradná mama. Práve don Bosco sa venoval aj opusteným deťom a ukazoval im smer a nový zmysel života. Je mojím vzorom.“

Saleziáni majú záujem o človeka...

K saleziánom sa Alexandra prvýkrát dostala už ako dospelá žena, do centra ju pozval jej vtedajší priateľ, dnešný manžel.

„On tam vyrastal od detstva, bol začlenený do stretiek mladých a zároveň bol aj animátor a tréner futbalu.“

Veľmi ju to oslovilo.

„Sväté omše u saleziánov je ako vracať sa domov. Aj preto, že sú tam dobrí pre mňa svätí kňazi, aj kvôli spoločenstvu, ktoré tam je. No a tiež preto, že tam cítiť mladíckeho ducha,“ hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre Alexandru sú saleziánski kňazi radostní a otvorení.

„Sú blízko mladým a vždy si nájdu na nich čas, či na rozhovor, alebo spoveď. Majú blízky vzťah aj k malým deťom a aj vo vyššom veku sa vedia znížiť na ich úroveň a hrať s nimi naháňačky či schovávačky. Tých, čo poznám, sú vzdelaní, múdri a zároveň veľmi praktickí do života. Majú naozaj záujem o človeka.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Do Českej republiky môžete ísť aj na turistiku, ale potrebujete negatívny PCR test

Ak ho nemáte, ďalšie možnosti pobytu sú špecifické.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Slovensko

Náš plán obnovy kladie dôraz na efektívnosť vo všetkých oblastiach, hovorí SaS

Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Minister hospodárstva Richard Sulík.
Kultúra

Kanadská filmová hviezda už nie je ženou. Prijala meno Elliot

Coming out hviezdy prinútil Netflix k zmene. V seriáli bude hrať aj naďalej postavu lesbickej ženy. Môže sa stať prvým hercom, ktorý bude nominovaný na Oscara v ženskej i mužskej kategórii.

Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.