SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Saleziáni sú radostní a otvorení kňazi. Taký bol aj don Bosco

Tento svätec, zakladateľ rehole saleziánov je vzorom, živým príkladom i útechou pre mnohých veriacich. Prešovčanka Alexandra nám porozprávala, aký je jej vzťah k tomuto svätcovi, aj to, prečo nedá dopustiť na saleziánov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SALEZIANI.SK)

Alexandra Maňkošová z Prešova je hlboko veriaci človek, ktorý sa často utieka k sv. Jánovi Boscovi alebo inak nazývanému Don Boscovi. Je jej blízky z viacerých dôvodov:

„Poznám jeho život, jeho učenie, často sa k nemu vraciam v modlitbách. Je vždy súčasťou mojej modlitby a tiež mojej rodiny. Denne mu odovzdávame radosti, starosti, zverujeme mu naše prosby, túžby, ale aj vďaky a chvály.“

Zabávajte sa, len nehrešte!

Don Bosco bol známy láskavým prístupom k deťom. Jeho zásadou pri výchove mládeže bolo: „Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte, len nehrešte.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho preventívny systém je oporou aj vo výchove Alexandriných detí:

„Po Ježišovi a Panne Márii sa k nemu ako prvému utiekam, najmä pri výchovných problémoch ako náhradná mama. Práve don Bosco sa venoval aj opusteným deťom a ukazoval im smer a nový zmysel života. Je mojím vzorom.“

Saleziáni majú záujem o človeka...

K saleziánom sa Alexandra prvýkrát dostala už ako dospelá žena, do centra ju pozval jej vtedajší priateľ, dnešný manžel.

„On tam vyrastal od detstva, bol začlenený do stretiek mladých a zároveň bol aj animátor a tréner futbalu.“

Veľmi ju to oslovilo.

„Sväté omše u saleziánov je ako vracať sa domov. Aj preto, že sú tam dobrí pre mňa svätí kňazi, aj kvôli spoločenstvu, ktoré tam je. No a tiež preto, že tam cítiť mladíckeho ducha,“ hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre Alexandru sú saleziánski kňazi radostní a otvorení.

„Sú blízko mladým a vždy si nájdu na nich čas, či na rozhovor, alebo spoveď. Majú blízky vzťah aj k malým deťom a aj vo vyššom veku sa vedia znížiť na ich úroveň a hrať s nimi naháňačky či schovávačky. Tých, čo poznám, sú vzdelaní, múdri a zároveň veľmi praktickí do života. Majú naozaj záujem o človeka.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Počet hospitalizovaných stúpol o 297, podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 25 percent.


SITA 9. nov
Bývalý americký prezident Donald Trump.

Denníky Washington Post a New York Times za informovanie okolo celej kauzy dokonca dostali Pullitzerovu cenu. Washington Post vo svojich aktuálnych článkoch priznáva, že pravdepodobne pochybil.


echo24.cz 9. nov
Eduard Heger

"Verím, že prevádzky budú rozumné a nebudú riskovať tvrdé sankcie pri obchádzaní povinností. To znamená, že nevpustia do interiérov nezaočkované osoby," uviedol predseda vlády.


TASR 9. nov
Ilustračné foto.

Potom, čo si motorkár „volanie“ o pomoc všimol, nasledoval auto ďalších 11 kilometrov a polícii podával informácie. Policajtom sa vďaka tomu podarilo vozidlo zastaviť a dievča zachrániť.


idnes.cz 8. nov
Skryť Zatvoriť reklamu