SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Dobojované: Európsky parlament odobril dohodu o brexite

Slovenskí europoslanci: Odchod Veľkej Británie je realitou, treba sa zamerať na budúce vzťahy.

Briti odchádzajú z Únie.Briti odchádzajú z Únie. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu večer schválili pomerom hlasov 621 ku 49 dohodu o brexite, ktorá k 31. januáru o polnoci umožní riadený odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie a tiež z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom).

Europarlament bol poslednou inštitúciou, ktorá sa musela k dohode vyjadriť.

Zo 683 prítomných poslancov sa 13 zdržalo hlasovania.

Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie podlieha na základe článku 50 Zmluvy o EÚ schváleniu Európskym parlamentom, a to jednoduchou väčšinou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlasovaniu predchádzala rozprava, v ktorej okrem zástupcov politických skupín v EP vystúpili aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel, podpredseda EK Maroš Šefčovič a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

Schválenie dohody o brexite znamená definitívne potvrdenie skutočnosti, že v noci z piatka na sobotu sa ukončí 47-ročné členstvo Británie v EÚ. Zákonodarný zbor EÚ príde o 73 britských europoslancov a počet jeho kresiel sa zníži zo súčasných 751 na 705. Namiesto 73 poslancov nastúpi 27 nových poslancov z ostatných členských štátov, medzi nimi aj Miriam Lexmann z KDH.

Predseda EP David Sassoli využil tento moment a poďakoval britským europoslancom za spoluprácu v európskych inštitúciách.

SkryťVypnúť reklamu

Von der Leyenová vo svojom vystúpení povedala, že Únia uvažuje o dohode o voľnom obchode s "nulovými colnými sadzbami a nulovými kvótami" a upozornila Londýn, že zvyšok EÚ nesmie byť vystavený nekalej hospodárskej súťaži. Brusel bude podľa jej slov "ostražitý" aj pokiaľ ide o realizáciu rozvodovej dohody na citlivej írsko-severoírskej hranici.

"Žiadne partnerstvo nezabezpečí výhody plynúce z členstva v Európskej únii," konštatovala šéfka eurokomisie.

Britskí europoslanci ešte majú možnosť zúčastniť sa vo štvrtok na záverečnom januárovom zasadnutí EP, potom však musia definitívne uvoľniť svoje kancelárie.

Britskí europoslanci a lídri politických skupín sa po hlasovaní v pléne EP odobrali do sály Yehudiho Menuhina na rozlúčkovú ceremóniu, v rámci ktorej šéfovia britských delegácií v jednotlivých politických frakciách, ako aj lídri poslaneckých klubov dostali možnosť prihovoriť sa svojim odchádzajúcim kolegom.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí europoslanci: Treba sa zamerať na budúce vzťahy

Brexit je realitou, netreba sa sťažovať, ale myslieť skôr na vytvorenie čo najlepších vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v budúcnosti. Uviedli to v stredu slovenskí europoslanci v súvislosti so schválením dohody o brexite Európskym parlamentom (EP).

Poslanec Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) priznal, že ide o "smutný deň", ale zároveň ocenil, že existuje dohoda o riadenom vystúpení Británie z Únie.

Podľa neho sa ukázalo, že nie je až také ťažké zo spoločného európskeho bloku vystúpiť; preto bude dôležité, aby aj europarlament v najbližších týždňoch a mesiacoch bojoval za to, aby bol európsky projekt "pevnejší" a aby to bolo naozaj posledné hlasovanie o odchode nejaké členského štátu.

SkryťVypnúť reklamu

"Treba sa pozrieť na to či radšej niekoho neprijať, lebo máme viacero kandidátskych krajín a verím, že by to bol silný impulz pre budúcnosť európskeho projektu," skonštatoval Bilčík.

Podľa jeho slov sa EÚ po brexite podstatne zmení a pripomenul, že schválená dohoda o brexite nerieši budúce vzťahy medzi Bruselom a Londýnom. Vyjadril nádej, že nové vzťahy budú nastavené tak, aby boli čo najviac v prospech Slovákov, ktorí žijú, študujú a pracujú v Británii a tiež v prospech slovenskej ekonomiky.

Poslanec Robert Hajšel (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) tiež skonštatoval, že v súvislosti s brexitom v EP v stredu prevládali viac negatívnejšie emócie, podľa neho sa však treba zamerať na budúcnosť vzájomných vzťahov Únie s Britániou. A snažiť sa o to, aby sa tieto vzťahy zachovali na čo najvyššej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

"To znamená aj zachovanie najvyššieho štandardu práv pre našich občanov v Británii vrátane sociálneho zabezpečenia, aby tam mohli slobodne študovať podnikať a pracovať a to isté platí aj pre Britov v EÚ," uviedol.

Podľa Hajšela treba dozrieť aj na zachovanie čo najvyššieho stupňa obchodných vzťahov, pričom by sa pozornosť nemala zameriavať len na dohodu o voľnom obchode, ale snažiť sa aj o nejaký druh asociačnej dohody. Tým by bola garantovaná doterajšia úroveň sociálnych ale aj environmentálnych štandardov v Británii.

"Netreba plakať, že Británia po 47 rokoch odchádza z EÚ. Ale snažiť sa dosiahnuť také vzťahy, ktoré možno budú aj lepšie ako doteraz, keď Briti boli členmi Únie," povedal Hajšel.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je šéfom slovenskej delegácie EPP v europarlamente upozornil na to, že po tri a pol ročnom procese rokovaní Úniu opúšťa jej druhá najsilnejšia ekonomika.

SkryťVypnúť reklamu

"To nie je dobrý krok ani pre jednu zo strán, ale sme realisti a treba urobiť všetko pre to, aby vzťahy s Britániou zostali dobré. Potrebujeme sa navzájom aj do budúcna. Potrebujú to aj naši občania," uviedol Štefanec s odkazom na zachovanie možností slovenských študentov aj naďalej študovať v Británii a zachovanie slovenských exportov do Spojeného kráľovstva.

Podľa jeho slov obe strany majú stále veľa spoločných tém a výziev, ktoré treba riešiť. Vyjadril preto nádej, že po brexite nedôjde k zhoršeniu vzájomných vzťahov.

Lebo Briti aj Európania budú musieť bok po boku a na základe korektných a čo najužších vzťahov riešiť otázky digitalizácie spoločnosti, energetiky a najmä voľného obchodu, uviedol Štefanec.

Lexmann nastúpi 1. februára

Po odchode Veľkej Británie z EÚ nastúpi do europarlamentu slovenská poslankyňa za KDH Miriam Lexmann. Mandát jej má oficiálne začať plynúť 1. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Lexmann zložením sľubu potvrdí svoj mandát retroaktívne. "Predpokladám, že sľub budem skladať na februárovom plenárnom zasadnutí, ktoré začína 10. februára," povedala.

Hoci Lexmann nastupuje do europarlamentu "vďaka" brexitu, odchod Británie z EÚ si podľa svojich slov neželala.

"EÚ bude odchodom Britov geopoliticky slabšia a nejednota sa určite do určitej miery odrazí aj na jej vnútornej dynamike. Na druhej strane, každá kríza sa dá využiť na posilnenie vzťahov a pozitívne zmeny ako v rámci Únie, tak aj vo vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom," skonštatovala.

Lexmann sa chce podľa svojich slov venovať oblasti dôslednejšieho dodržiavania princípu subsidiarity, teda princípu, na základe ktorého sú rozdelené kompetencie medzi EÚ a členskými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Kultúrno-etické či daňové otázky musia ostať výlučne v kompetencii členských štátov, tak ako je to ukotvené v zmluvách. Únia má naopak konať len tam, kde je to prospešné pre všetkých a jednotlivé štáty by daný výsledok nemohli dosiahnuť samostatne," uviedla.

V europarlamente by tiež Lexmann chcela prispieť k tomu, aby bola politika EÚ voči tretím krajinám principiálnejšia, to podľa nej zahŕňa napríklad otázky bezpečnosti ako boj proti terorizmu, kybernetickú bezpečnosť, ako aj otázky týkajúce sa migrácie, vojnových konfliktov či prenasledovania ľudí pre vierovyznanie.

Mandáty v Európskom parlamente (EP) sa slovenským europoslancom udeľovali podľa novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva.

Tá hovorí, že mandátu sa do termínu brexitu neujme zvolený kandidát tej politickej strany alebo koalície, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia, čo pripadlo na KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanskí demokrati to považujú za nespravodlivé, keďže v eurovoľbách v máji 2019 získalo KDH viac percent ako SaS.

KDH sa preto obrátilo so sťažnosťou na Ústavný súd SR. Na druhé podanie podľa Lexmann doteraz nedostali odpoveď, hoci už uplynula lehota.

"Ak sa nedovoláme spravodlivosti na Slovensku, sme rozhodnutí obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva. To nám napokon odporučil aj predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu