SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Vládny kontrolný úrad sa mýli, Trump mal právo zadržiavať peniaze Ukrajine

Práve toto totiž Ústava USA prezidentovi umožňuje - prideľuje mu výlučnú právomoc nad zahraničnou politikou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Americký Vládny kontrolný úrad (U.S. Government Accountability Office, GAO) si zle a úplne opačne vykladá Ústavu USA.

Úrad sa vyjadril v tom zmysle, že "starostlivé dodržiavanie zákona" - v tomto prípade zákona Impoundment Control Act - "neumožňuje prezidentovi USA povýšiť vlastné politické ciele nad priority Kongresu USA, ktoré Kongres vtelil do zákonov."

"Ale áno! Umožňuje!" píše Alan M. Dershowitz v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ ide o zahraničnú politiku, tak práve toto Ústava USA prezidentovi umožňuje. Ústava USA prideľuje prezidentovi USA výlučnú právomoc nad zahraničnou politikou (s výnimkou vyhlásenia vojny a podpisu medzinárodných zmlúv).

Ústava nedovoľuje Kongresu nahrádzať zahraničnú politiku prezidenta USA svojimi zahranično-politickými cieľmi.

Ak spomínaný zákon obmedzuje právomoc prezidenta riadiť zahraničnú politiku, tak je protiústavný.

Pozrime sa na nasledujúcu hypotetickú situáciu: Kongres pridelí prostriedky Kube (alebo Iránu alebo Venezuele). Prezident rozhodne, že to nie je v súlade s jeho zahraničnou politikou, a odmietne finančné prostriedky uvoľniť. Toto rozhodnutie by úplne spadalo do jeho ústavnej právomoci.

Alebo sa zamyslime nad skutočnou situáciou, ktorú vytvoril bývalý prezident Barack Obama, keď jednostranne uzavrel dohodu s Iránom, a poslal tomuto nepriateľovi Ameriky miliardy dolárov bez súhlasu Kongresu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nespomínam si, že by si úrad GAO kedy sťažoval na toto Obamovo rozhodnutie, napriek skutočnosti, že iránska jadrová dohoda bola v skutočnosti zmluvou, ktorá mala byť schválená Senátom, k čomu nikdy nedošlo.

Nech už si myslíme čokoľvek o výhodách toho, čo prezident Donald Trump urobil alebo neurobil v súvislosti s peniazmi pre Ukrajinu - ktoré boli nakoniec zaslané bez akýchkoľvek podmienok - rozhodne mal ústavnú právomoc zaslanie finančných prostriedkov oneskoriť.

Vládny kontrolný úrad sa jednoducho mýli, keď tvrdí, že Trump porušil zákony a Ústavu.

Áno, zákon vyžaduje, aby bol Kongres s prezidentovými plánmi oboznámený, ale ak by takéto oznámenie výrazne oneskorilo prezidenta v uskutočnení jeho zahraničnej politiky v čase, ktorú uzná za vhodnú, vyvolalo by to tiež vážne ústavné otázky.

Skryť Vypnúť reklamu

Je otázkou, prečo sa nestranná agentúra, akú má úrad GAO byť, tak očividne mýli vo veci ústavného práva. Existujú dve zrejmé odpovede.

Po prvé, dnes, počas éry Donalda Trumpa, nie je nikto nestranný. V USA je politický svet rozdelený na ľudí, ktorí ho nenávidia, a ľudí, ktorí prezidenta Trumpa milujú.

To platí ako o dlhodobých štátnych zamestnancoch, ako aj o znesvárených politikoch. Videli sme to v súvislosti s FBI, CIA, Fedom a ďalšími vládnymi agentúrami, ktoré by mali byť nestranné.

Existujú samozrejme výnimky, ako je generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti, ktorý sa zdá byť skutočne nestranným.

Väčšina štátnych zamestnancov však zdieľa celonárodný trend a stojí buď na jednej, alebo na druhej strane tejto priepasti. Nezdá sa, že by Vládny kontrolný úrad (GAO) bol voči tomuto rozkolu v americkej spoločnosti imúnny.

Skryť Vypnúť reklamu

Po druhé, aj keby bol úrad GAO nestranný a neuprednostňoval jednu politickú stranu pred druhou, tak je jasné, že je na strane Kongresu, ktorý uprednostňuje pred prezidentom.

Vládny kontrolný úrad (GAO) je súčasťou Kongresu, je súčasťou legislatívnej, nie výkonnej vetvy štátnej moci. Z tohto dôvodu uprednostňuje právomoci Kongresu pred právomocami výkonnej moci. Nie je preto prekvapujúce, že sa snaží zvýšiť právomoci Kongresu prijímaním právnych predpisov a znemožniť tak prezidentovi viesť vlastnú zahraničnú politiku, presne tak, ako mu to umožňuje zákon.

Aj keby sa však Vládny kontrolný úrad (GAO) vo svojom právnom názore nemýlil - a on sa naozaj mýli - údajné porušenie tohto zákona by nebolo ani zločinom, ani trestným činom, za ktorý je možné prezidenta USA podrobiť impeachmentu.

Skryť Vypnúť reklamu

Bol by to nanajvýš občianskoprávnej priestupok podliehajúci občianskoprávnom opravným prostriedkom, rovnako ako početné údajné porušenia, na ktoré úrad GAO upozorňoval pri predošlých prezidentoch USA.

Tieto údajné porušenia tohto zákona boli v médiách sotva zaznamenané. Dnes však žijeme vo vyhrotenej atmosfére impeachmentu a médiá správu úradu GAO šírili ako "žeravú" správu súčasne s požiadavkou na jej zahrnutie medzi články ústavnej žaloby na prezidenta.

Ak sa Kongres a Vládny kontrolný úrad skutočne domnievajú, že prezident Donald Trump porušil zákon, nech idú na súd a tam sa snažia nájsť občianskoprávny prostriedok nápravy stanovený zákonom.

Nerozdrobujem a neoslabujme však ústavné kritériá pre ústavnú žalobu (impeachment) na prezidenta USA tým, že medzi ne budeme zahŕňať veľmi sporné a podľa môjho názoru nemiestne kritériá porušovania občianskeho neústavného práva.

Skryť Vypnúť reklamu

Alan M. Dershowitz je emeritný držiteľ profesúry Felixa Frankfurter na Harvard Law School a autor knihy Guilt by Accusation: The Challenge of Proving Innocence in the Age of #MeToo (Skyhorse Publishing, november 2019). Je významným spolupracovníkom Gatestone Institute.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie na koronavírus.

Spolu vyšetrili takmer 80-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol k 5 percentám.

36m
Starship pristál bez problémov.

Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode, ktorá má letieť na Mars, skončili výbuchom. Problémy mal aj tento let.

2 h
Minister financií SR Igor Matovič.

Minister financií poprel medializované zvýšenie DPH na 25 percent.

17 h
Juraj Šeliga a Jana Žitňanská.

Šeliga spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou (obaja Za ľudí) a bratislavským županom Drobom (SaS) minulý týždeň porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku.

19 h