SME
Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Švédi klamali pre dobrú vec

Keď je lož prípustná v prospech niečoho morálneho, tak sa dá len ťažko vyčítať klamstvo tomu, kto klame pre niečo nemorálne.

Petr RobejšekPetr Robejšek (Zdroj: WIKIMEDIA COMMONS/LUDĚK KOVÁŘ)

Zatiaľ čo sú vo Švédsku prestrelky a bombové atentáty na dennom poriadku, tak sa vláda snaží udržať ilúziu, že Švédsko je stále, ako z filmu Pippi dlhá pančucha.

Švédska Rada pre prevenciu kriminality (BRA) má problém.

Tento úrad, patriaci k ministerstvu spravodlivosti má zbierať a poskytovať dáta o vývoji kriminality. Nedávno sa však ukázalo, že už roky prispôsobuje výsledky svojich výskumov politickým potrebám, píše Petr Robejšek v komentári uverejnenom na jeho blogu na serveri aktualne.cz .

Vládny orgán klamal, ale môže to skúsiť zdôvodniť tým, že to bolo z morálnych dôvodov. Vláda chce pomôcť cudzincom, o ktorých si (sčasti aj právom) myslí, že sú prenasledovaní. Ale zároveň je ťažkosť v tom, že mnohí z nich sú kriminálni.

SkryťVypnúť reklamu

Takže keď túto skutočnosť neutají, tak sa proti prijímaní utečencov vzbúria obyvatelia. Z toho má švédska vláda strach a preto sa snaží ľudí ovplyvniť tým, že im nehovorí úplnú pravdu.

Klamať pre dobro a pre zlo

Z českého hľadiska sa mi na tom všetkom zdá zaujímavé niečo úplne iné. Naučili sme sa, že nám politici klamú, aby zatajili niečo zlé. Ale vo Švédsku zrejme vláda klame, aby pomohla niečomu dobrému.

Nielen vo Švédsku, ale aj u nás sú ľudia, ktorí považujú prijímanie migrantov z Blízkeho Východu a z Afriky za morálne a dokonca veľmi potrebné.

Keď predbežne pripustíme, že je naozaj morálne pustiť si do krajiny cudzincov, utekajúcich pred násilím, tak z toho plynú nepohodlné otázky.

Na príklade Švédska vidíme, že po morálne odôvodnenom prijatí migrantov nevyhnutne nasleduje nemorálna lož o tom, koľko z nich a ako často pácha zločiny.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz sa Vás pýtam: Je aj napriek tomu prijímanie migrantov morálne?

Iste sa nájdu takí, ktorí povedia: Samozrejme je ochrana utečencov dôležitejšia ako to, aby vláda neklamala. To však inými slovami znamená, že ochrana neznámych a nevypočítateľných cudzincov je dôležitejšia ako ochrana domácich obyvateľov.

Ale ako to? Domáci obyvatelia si svoju vládu predsa platia za to, že zaručuje ich bezpečnosť. A naviac. Obyvatelia Švédska nesú všetky náklady spojené s prijatím cudzincov; platia im na živobytie a bývanie a za odmenu majú ešte doplatiť na ich príchod nárastom kriminality?

A teraz sa opýtam ešte trochu viac na telo: Je klamať v prospech morálneho cieľa morálne? Niekto si to možno myslí. Ale potom to znamená, že účel (teda ochrana utečencov) je dôležitejší ako spôsob jeho dosiahnutia. To, že účel svätí prostriedky sa o politike aj tak hovorí, ale v prípade lži z morálneho dôvodu to má jeden logický a nevítaný dôsledok.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je totiž lož prípustná v prospech niečoho morálneho, tak sa dá len ťažko vyčítať klamstvo tomu, kto klame pre niečo nemorálne.

Prečo? No, keď ospravedlníme lož v mene dobra, tak už klamstvo nie je nič zlé, ale len jeden z nástrojov k dosiahnutiu cieľa. Asi to isté ako ovládať nejaký cudzí jazyk, alebo vedieť dobre vyjednávať.

Lož stratila svoje zlé meno, pretože sa môže používať v službe dobra. Lož už nie je ani dobrá, ani zlá. A kde zostala morálka? No tá sa nám presťahovala na cieľ; ten je morálny alebo nemorálny. Zachrániť migrantov je úctyhodné a vytunelovať firmu zavrhnutiahodné.

Morálne ciele sú neuskutočniteľné

Ale keď povýšime cieľ správania na meradlo jeho morálnosti, tak si vôbec nepomôžeme, pretože hneď vyvstane iná otázka. Vytunelovať firmu je zlé, pretože to poškodí spoločnosť, ale aké dôsledky pre ňu má poskytovanie útočiska pre utečencov z Afriky a Blízkeho Východu?

SkryťVypnúť reklamu

Prijímanie tých, ktorí sa nechcú riadiť našimi pravidlami a ponechávajú si tie svoje znamená, že stále pribúda takých, ktorí naše zvyklosti porušujú a jedného škaredého dňa ich úplne zrušia. Práve toto opisuje Michel Houellebecq v bestselleri "Podvolenie".

Ako to riešiť? No, prestať pliesť morálku do politiky a pýtať sa po účelnosti a účinnosti politických rozhodnutí pre celú spoločnosť.

Morálka je z jedného dôvodu vyslovene zlý radca, keď ide o výber celospoločenských cieľov. Morálka sa totiž týka jedinca, ktorý rozhoduje sám za seba. A každý z nás vie najlepšie, čo by správne mal urobiť a čo naozaj urobí; ako morálne je schopný sa správať.

Ale politik nerozhoduje sám za seba, ale za všetky ostatné. Preto musí uvažovať úplne inak a pýtať sa po záujmoch celej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Takže o tom, aký cieľ je správny, majú čo najčastejšie spolurozhodovať tí, ktorí nesú následky. A v prípade tak ďalekosiahlych rozhodnutí, ako migrácia z nesúrodých kultúr, by mali rozhodovať všetci občania.

Keby takto konala švédska vláda, tak by dnes musela klamať.

Text podcastu nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu