SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Brexit je varovanie, ktoré Brusel nebral vážne. Európu opúšťa 66 miliónov ľudí

Až príliš sa riešili technické detaily rozchodu s Britániou, že už nebol priestor opýtať sa, čo tým Britom vlastne toľko vadilo.

V Británii sa konajú viacero oslavné podujatia pri príležitosti odchodu z Európskej únie.V Británii sa konajú viacero oslavné podujatia pri príležitosti odchodu z Európskej únie. (Zdroj: TASR/AP)


V medzerách medzi blokmi masívnych budov európskych inštitúcií sa preháňa ľadový vietor. V malej bruselskej kaviarni na rohu je živo. Obďaleč septembra na starom dome veľké graffiti hlása, že v spoločnej Európe je naša budúcnosť. Na pohľad to vyzerá, ako by sa nič výnimočné nedialo.

Lenže sa deje.

Európu opustí 66 miliónov Britov. Brexit sa celý čas popisuje ako britský problém. Tým sa vlastne zastiera, že to je problém Európskej únie. Niečo je zle, píše Jiří Sládek v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Zjednotená Európa sa vôbec prvýkrát zmenší. Stráca po 47 rokoch jednu z kľúčových krajín. Druhú najväčšiu ekonomiku po Nemecku a tiež diplomatickú a vojenskú veľmoc.

Ak sa pripočíta výrazná úloha angličtiny či trebárs londýnskej bankovej City vo svete, je globálny odtlačok Británie ešte väčší.

"Je to asi rovnaké, ako by Spojené štáty prišli o bohatý Texas," ponúka porovnanie Rosa Balfourová, bruselská analytička nadácie German Marshall Fond.

"Brexit znamená veľkú porážku," zdôrazňuje Balfourová s tým, že je spochybnený celý koncept jednotnej Európy a jej ďalšieho rozširovania.

Minuloročný audit rešpektovaného think-tanku Henry Jackson Society priradil Británii vo svete druhú priečku, za dominantnými Spojenými štátmi a tesne pred treťou Čínou. Počtom obyvateľov sú obe mocnosti neporovnateľné. Ale Británia ponúka svetu mnoho ďalších vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Britský konzervatívny týždenník Spectator, ktorý zo správy citoval, to vysvetľuje britskou "mäkkou silou". Ostrovy stále dokážu priťahovať svojím kultúrnym modelom.

Kde je sebeočistná debata?

Postavenie Británia je najlepšie viditeľné pri pohľade na stredoveké rytiny. Mapa Európy je v grafikách zo šestnásteho storočia zobrazená ako dáma, kde Británia je nedeliteľnou časťou geografického priestoru. Celý kontinent ovládali Habsburgovci, v Španielsku, či v strednej Európe. Ale Británia bola neprehliadnuteľnou alternatívou.

Tou bola až donedávna aj v Európskej únii.

"Mala úlohu blízkeho partnera pre severské krajiny i napríklad pre Holandsko," vypočítava berlínska politologička Ulrike Guérotová úlohu Spojeného kráľovstva ako zástanca liberálnych ekonomík.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz tieto krajiny, niekedy označované ako "nový hanzovnýspolok", o svojho zástanca prídu. Podľa nej je brexit akousi symbolickou fackou do tváre celej EÚ.

S brexitem však stráca zvyšok Európy ešte oveľa viac. Zdá sa, že s odchodom Británie premárnila celá Únia príležitosť k sebeočistnej debate.

Tak nejako až príliš sa riešili technické detaily rozchodu s Britániou, že už nebol priestor opýtať sa, čo tým Britom vlastne toľko vadilo.

A bolo o čom debatovať.

"Celá kríza okolo brexitu bola krízou zastupiteľskej demokracie," usudzuje britský politológ Lee Jones, ktorý pôsobí na londýnskej Queen Mary University.

"V prípade Británie neboli politici dlho schopní pretaviť vôľu voličov o rozluke s EÚ do praktickej roviny," usudzuje Jones.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Európy to zase bolo tak, že z varovného odkazu britských voličov sa nikto z politikov nepoučil.

A varovné náznaky počúvali európskej elity už dlho.

Prinajmenšom od roku 2005, keď Briti aj Holanďania odmietli v referende návrh euroústavy. Od tej chvíle sa začalo hovoriť o rozkole medzi európskymi elitami a voličmi, neskoršia dlhová kríza eurozóny tento trend len prehĺbila.

Dlhoročné istoty sú preč


Peter Delvaux, mladý Belgičan, ktorý pracuje na veľkej stavbe uprostred bruselského centra, sa o politiku príliš nezaujíma. Keď však príde reč na budúce vyhliadky ekonomiky, hneď spozornie. Cíti, že lepšie ako jeho rodičia sa mať nebude. V tom je ten problém.

V Európe sa vytrácajú dlhoročné sociálne istoty. Veľkorysý sociálny systém nie je dlhodobo udržateľný. Ako upozornil pred časom zosnulý rešpektovaný sociológ Zygmunt Bauman, európske počínanie v ekonomike občas pripomínalo iracionalitu sovietskeho plánovania. Európske ekonomiky strácajú v porovnaní s ázijskými, čo sa ľudí bezprostredne dotýka.

SkryťVypnúť reklamu

Politikom prerastajú cez hlavu aj ďalšie problémy, od teroristických hrozieb cez narastajúcu imigráciu až po zlyhávania dôchodkových systémov. To vyvoláva amorfný hnev, bobtnajúci na všetky strany.

"Sme svedkami toho, že sa občania neobracajú len proti niektorej politickej strane, ale svojou nevôľu obracajú voči celému establishmentu," povedal pri jednom zo svojich posledných vystúpení Bauman.

Tak ako niekedy na konci devätnásteho storočia skončila obdivovaná éra "Belle Epoque", tak sa znenazdania vytratila spokojnosť, ktorú cítili Európania ešte niekedy pred 15 rokmi, keď sa Únia zväčšovala a vzbudzovala u nováčikov, ako bolo Česko či Slovensko, len samé nádeje.

Kým sa Európska únia venovala len plánom na rozmarné poľnohospodárske dotácie, bolo to udržateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz je to iné. Nová Európska komisia chce zmeniť celú európsku ekonomiku. Ambiciózne klimatické plány Bruselu si vyžiadajú veľké balíky peňazí, o ktorých nikto nevie, odkiaľ prídu.

Rozhodne to nevyzerá, že by Európanov v najbližších pár rokoch čakala nejaká opulentná hostina.

"Aby sme raz nespomínali na brexit podobne ako na nové dohody z Versailles," pripomenul web EUObserver zmluvu, ktorá Európanom uťala po prvej svetovej vojne sladké rozjímanie nad "Belle Epoque" a predpojala neskoršie konflikty.

Europoslanci, ktorí schválili rozluku s Britániou v stredu, už však boli s oslabením európskeho spoločenstva zmierení. Padali len zmierlivé slová. Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt hovoril o tom, že ostrovné kráľovstvo sa raz určite do európskej náručia vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Do kamier však prehovoril aj britský europoslanec Nigel Farage, ktorý sa na brexite významne podieľal. Predpovedal, že Európu čakajú ťažké časy a príklad Británie môžu čoskoro nasledovať ďalšie krajiny, napríklad Bruselom často kritizované Poľsko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu