SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
NÁZOR PETRA BERCIKA

Dobré ráno, slobodní Briti!

Závidím vám, že sa vydávate na slobodnú cestu. O svojej krajine budete odteraz rozhodovať iba vy sami.

Oslavy brexitu v Londýne. Oslavy brexitu v Londýne. (Zdroj: TASR/AP)

Dnešný deň je pre vás výnimočný. Opúšťate megalomanský projekt menom Európska únia a znovu sa vydávate na slobodnú cestu, keď o svojej krajine budete rozhodovať iba vy sami, so všetkými výhodami a nevýhodami, ktoré priama demokracia prináša.

Teším sa tými, ktorí sa tešia a čudujem sa tým, ktorí smútia za nevydareným konštruktom.

Molochom, ktorý nezvláda ani len základnú vec, akou je ochrana vlastných občanov, molochom, ktorému sú cudzí ľudia prednejší ako vlastní.

Molochom, ktorý mal byť ekonomickou protiváhou USA a Číne, v skutočnosti je to najpomalšie rastúca ekonomika sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Molochom, ktorý mal byť politickou protiváhou veľmocí, v skutočnosti však tie ani nevedia, kto je vlastne hlavou Európskej únie a v kľúčových otázkach rokujú výhradne s hlavami jednotlivých štátov.

Molochom, ktorý si mieru pokroku predstavuje úmerne množstvu prijatých regulácií, opatrení, nariadení a iných obmedzení, takže voľný pohyb tovaru, osôb, kapitálu a služieb sa zmenil akurát tak na voľný pohyb migrantov, o ktorých nevieme zhola nič.

Molochom, ktorý neustále omieľa slovo demokracia, vnucuje ju ostatným krajinám a sám má v každom svojom štáte dva parlamenty – európsky a národný – kde každý z nich je volený inak a nakoniec aj tak rozhodne Európska komisia, členov ktorej ani nevyberali víťazi európskych volieb.

Proste absurdná fraška pod rúškom demokracie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako môže človek veriť parlamentu, ktorého členov volil niekto iný, ako môže národný parlament bez reptania prijímať a implementovať zákony a nariadenia, o ktorých rozhodli iní poslanci, či dokonca komisia úradníkov?

Lisabonská zmluva navždy zmenila tvár Európy, ktorá sa stáva bábkou v rukách nevolených ľudí. O našom osude rozhodujú ľudia, ktorí nemajú pred voličmi zodpovednosť.

K tomu si pripočítajte tlak rôznych lobistických skupín či tretieho sektora, ktorý paradoxne patrí k najväčším hrozbám demokracie.

Malá hlasná skupina totiž dokáže prekričať a presadiť nelogické veci bez akejkoľvek zodpovednosti.

Lebo o tom tretí sektor je – rozhodovať, brať peniaze, ale neniesť žiadnu zodpovednosť.

Hovorí sa tomu občianska spoločnosť, ale v skutočnosti ide o obrovský biznis a pretláčanie rôznych nezmyselných ideológií do nášho života.

Skryť Vypnúť reklamu

Tou najzávažnejšou je ideológia zelená, ktorá zmení naše životy viac, ako keby sme proti globálnemu otepľovaniu neurobili vôbec nič.

Nie že by bola práve Veľká Británia imúnna voči -izmom zaplavujúcim západný svet. Má však nespornú výhodu v tom, že keď sa občanom nebudú páčiť kroky a rozhodnutia jej vlády, môžu ísť k voľbám a zmeniť to.

My pôjdeme akurát tak, a teraz budem nekorektný, do riti.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

2 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

14 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

17 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

22 h