BERLÍN - Čína buduje autoritatívny štát s čiastočne totalitnom štruktúrami, konštatuje dôverná správa nemeckého ministerstva zahraničia.
Stav ľudských práv menšín v krajine sa podľa nej dramaticky zhoršil, Peking postupuje nekompromisne proti akejkoľvek opozícii a prevádzkuje prevýchovy tábory, píše sa v dokumente.
Podľa dokumentu z 22. decembra minulého roku je hlavným cieľom komunistickej vlády udržanie moci a vnútornej stability, informuje spravodajský server idnes.cz.
Nekompromisne preto postupuje proti komukoľvek, koho považuje za ohrozenie týchto priorít, či už to sú režimu kritickí spisovatelia, blogeri alebo aktivisti za ľudské a občianske práva.
Akýkoľvek politický dialóg, a to aj s umiernenými silami, čínske vedenie odmieta.
"Podľa odhadov je v krajine 75-tisíc až 100-tisíc ľudí, ktorí sa živia ako cenzori," stojí ďalej v správe, podľa ktorej silnie potláčaní nepohodlných názorov aj elektronické sledovanie.
Ako dramaticky horšie hodnotí nemecká diplomacia situáciu menšín, a to najmä tých moslimských. Reč je o prevýchovných táboroch pre Ujgurov, v ktorých je zrejme vyše milión ľudí.
"Z internačných táborov prichádzajú správy o zneužívaní, sexuálnom násilí a prípadoch úmrtia," stojí tiež v správe.
Moslimská menšina je v táboroch podľa dokumentu, ktorý sa v tejto pasáži odvoláva na očitých svedkov, podrobená prevýchovným metódam pripomínajúcim vymývanie mozgu, vynútenej sebakritike, popierania vlastnej viery aj mnohohodinovým výsluchom.
O stave ľudských práv v Číne pri svojich návštevách s tamojšími politikmi pravidelne hovorí nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Nemeckí aj európski politici tiež kritizovali prevýchovné tábory pre Ujgurov, žiadne konkrétne opatrenia, napríklad v podobe sankcií, ale doteraz neprijali.