SME
Sobota, 4. apríl, 2020 | Meniny má Izidor
ZAHRANIČIE

Z Číny sa stáva totalita s armádou cenzorov a internačnými tábormi, varuje správa nemeckého ministerstva

Nemeckí a európski politici Čínu kritizujú, ale žiadne konkrétne opatrenia, napríklad v podobe sankcií, doteraz neprijali.

Skupiny venujúce sa ochrane ľudských práv odhadujú, že v zariadeniach je viac než milión Ujgurov.Skupiny venujúce sa ochrane ľudských práv odhadujú, že v zariadeniach je viac než milión Ujgurov. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Čína buduje autoritatívny štát s čiastočne totalitnom štruktúrami, konštatuje dôverná správa nemeckého ministerstva zahraničia.

Stav ľudských práv menšín v krajine sa podľa nej dramaticky zhoršil, Peking postupuje nekompromisne proti akejkoľvek opozícii a prevádzkuje prevýchovy tábory, píše sa v dokumente.

Podľa dokumentu z 22. decembra minulého roku je hlavným cieľom komunistickej vlády udržanie moci a vnútornej stability, informuje spravodajský server idnes.cz.

Nekompromisne preto postupuje proti komukoľvek, koho považuje za ohrozenie týchto priorít, či už to sú režimu kritickí spisovatelia, blogeri alebo aktivisti za ľudské a občianske práva.

Článok pokračuje pod video reklamou

Akýkoľvek politický dialóg, a to aj s umiernenými silami, čínske vedenie odmieta.

"Podľa odhadov je v krajine 75-tisíc až 100-tisíc ľudí, ktorí sa živia ako cenzori," stojí ďalej v správe, podľa ktorej silnie potláčaní nepohodlných názorov aj elektronické sledovanie.

Ako dramaticky horšie hodnotí nemecká diplomacia situáciu menšín, a to najmä tých moslimských. Reč je o prevýchovných táboroch pre Ujgurov, v ktorých je zrejme vyše milión ľudí.

"Z internačných táborov prichádzajú správy o zneužívaní, sexuálnom násilí a prípadoch úmrtia," stojí tiež v správe.

Moslimská menšina je v táboroch podľa dokumentu, ktorý sa v tejto pasáži odvoláva na očitých svedkov, podrobená prevýchovným metódam pripomínajúcim vymývanie mozgu, vynútenej sebakritike, popierania vlastnej viery aj mnohohodinovým výsluchom.

O stave ľudských práv v Číne pri svojich návštevách s tamojšími politikmi pravidelne hovorí nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Nemeckí aj európski politici tiež kritizovali prevýchovné tábory pre Ujgurov, žiadne konkrétne opatrenia, napríklad v podobe sankcií, ale doteraz neprijali.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Je zvláštne, že vládni partneri čakajú so zverejnením koaličnej dohody, hovorí analytik

Anna Záborská mieni predložiť zákon na ochranu života a ľudskej dôstojnosti. „Pri ochrane života predložený návrh nepodlieha schváleniu koaličnej rady,“ povedala.

Anna Záborská pri skladaní poslaneckého sľubu.
Kresťanstvo

Ako zatočiť so strachom z koronavírusu

Strach zo smrti je následkom strachu zo života. Človek, ktorý žije naplno, je pripravený zomrieť kedykoľvek, povedal Mark Twain.

Ilustračné foto.
Názory

Koniec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Aj u nás šírený blud o neobmedzenom vládnutí Viktora Orbána pomocou dekrétov a správanie maďarskej opozície premiérovi len hrajú do kariet.

Maďarrský premiér Viktor Orbán.
Slovensko

O vládnych opatreniach k veľkonočným sviatkom sa rozhodne v nedeľu

Odborníci z lekárstva majú dať vláde definitívne odporúčanie, ako postupovať v prípade veľkonočných sviatkov.

Minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku.