SME
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Z Číny sa stáva totalita s armádou cenzorov a internačnými tábormi, varuje správa nemeckého ministerstva

Nemeckí a európski politici Čínu kritizujú, ale žiadne konkrétne opatrenia, napríklad v podobe sankcií, doteraz neprijali.

Skupiny venujúce sa ochrane ľudských práv odhadujú, že v zariadeniach je viac než milión Ujgurov.Skupiny venujúce sa ochrane ľudských práv odhadujú, že v zariadeniach je viac než milión Ujgurov. (Zdroj: TASR/AP)

BERLÍN - Čína buduje autoritatívny štát s čiastočne totalitnom štruktúrami, konštatuje dôverná správa nemeckého ministerstva zahraničia.

Stav ľudských práv menšín v krajine sa podľa nej dramaticky zhoršil, Peking postupuje nekompromisne proti akejkoľvek opozícii a prevádzkuje prevýchovy tábory, píše sa v dokumente.

Podľa dokumentu z 22. decembra minulého roku je hlavným cieľom komunistickej vlády udržanie moci a vnútornej stability, informuje spravodajský server idnes.cz.

Nekompromisne preto postupuje proti komukoľvek, koho považuje za ohrozenie týchto priorít, či už to sú režimu kritickí spisovatelia, blogeri alebo aktivisti za ľudské a občianske práva.

Skryť Vypnúť reklamu

Akýkoľvek politický dialóg, a to aj s umiernenými silami, čínske vedenie odmieta.

"Podľa odhadov je v krajine 75-tisíc až 100-tisíc ľudí, ktorí sa živia ako cenzori," stojí ďalej v správe, podľa ktorej silnie potláčaní nepohodlných názorov aj elektronické sledovanie.

Ako dramaticky horšie hodnotí nemecká diplomacia situáciu menšín, a to najmä tých moslimských. Reč je o prevýchovných táboroch pre Ujgurov, v ktorých je zrejme vyše milión ľudí.

"Z internačných táborov prichádzajú správy o zneužívaní, sexuálnom násilí a prípadoch úmrtia," stojí tiež v správe.

Moslimská menšina je v táboroch podľa dokumentu, ktorý sa v tejto pasáži odvoláva na očitých svedkov, podrobená prevýchovným metódam pripomínajúcim vymývanie mozgu, vynútenej sebakritike, popierania vlastnej viery aj mnohohodinovým výsluchom.

Skryť Vypnúť reklamu

O stave ľudských práv v Číne pri svojich návštevách s tamojšími politikmi pravidelne hovorí nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Nemeckí aj európski politici tiež kritizovali prevýchovné tábory pre Ujgurov, žiadne konkrétne opatrenia, napríklad v podobe sankcií, ale doteraz neprijali.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Na Slovensku bude od štvrtka opäť platiť núdzový stav, zatiaľ na 45 dní

Premiér na sociálnej sieti priblížil, že potom sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek.

Rokovanie vlády v Bratislave 16. septembra 2020.
Zahraničie

Učiteľka, ktorá v materskej škole otrávila 25 detí, dostala trest smrti

Jedno z detí zahynulo. Motív jej konania je šokujúci.

Čína má  problémy s AIDS aj u malých detí. Na obrázku opustené deti v sirotinci v provincii Anhui na východe krajiny.
Slovensko

Nárast hospitalizovaných je enormný, uviedol minister zdravotníctva

Pokiaľ sa reprofilizujú lôžka, ktoré mali slúžiť na liečbu iných typov ochorení, budú sa musieť niektoré odkladné operácie alebo vyšetrenia preložiť.

Minister Krajčí je opäť v karanténe.
Názor Petra Bercika

Čože je to päťdesiatka...

Hlavný hygienik, ani premiér ma nepresvedčia, že 50 ľudí v interiéri v divadle je pre šírenie vírusu to isté ako 50 ľudí v exteriéri na Tehelnom poli.

Ilustračná fotografia zo štadióna ŠK Slovan Bratislava.