SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Stav pacientov z evakuovanej bytovky je stabilizovaný, viacerých prepustili

V Bardejove horela bytovka, evakuovali 108 ľudí.

Na mieste zasahovalo 22 hasičov.Na mieste zasahovalo 22 hasičov. (Zdroj: SITA)

BARDEJOV – Všetci pacienti hospitalizovaní po nočnom úniku vody a požiari v 11-poschodovom bytovom dome na ulici Pod papierňou 56 v Bardejove, z ktorého museli evakuovať 108 obyvateľov, sú mimo ohrozenia života, potvrdil riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko.

Hospitalizovaných bolo 17 pacientov, z toho štyri deti.

„Všetky deti už boli prepustené do domáceho liečenia. Stav ostatných bol stabilizovaný. Pri ohni a nadýchaní sa splodín horenia je stav pacientov nevyspytateľný. Žiadnemu z nich sa ale doteraz stav neskomplikoval a je vysoká pravdepodobnosť, že aj neskoré komplikácie by sa v tomto čase už prejavili,“ uviedol Petko.

Ako dodal hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, podľa informácií z krízového štábu ostávali popoludní v nemocnici tri ženy, z toho jedna má byť ešte dnes prepustená.

SkryťVypnúť reklamu

Radnica aktuálne rieši dočasné ubytovanie, o ktoré doteraz požiadalo deväť rodín. Celkovo ide o 19 ľudí, z toho 12 dospelých a 7 detí.

„Ako samospráva robíme všetko pre to, aby sme im do večera zabezpečili náhradné ubytovanie aj so stravou. Nie však v dočasných priestoroch telocvične Základnej a materskej školy na sídlisku Družba, kde boli umiestnení, ale v zariadeniach poskytujúcich ubytovacie služby. Ide o to, aby mali ľudia aspoň od večera pocit akého-takého bezpečia vzhľadom na vzniknutú situáciu,“ uviedol Hij.

Ako dodal, obyvatelia bytov, ktoré požiarom neboli priamo zasiahnuté, majú možnosť za asistencie polície kedykoľvek do bytu prísť a zobrať si nevyhnutné veci ako oblečenie, doklady alebo lieky. Momentálne je ale bytový dom bez elektrickej energie, plynu a tepla, takže je neobývateľný a ostať v ňom nemôžu.

SkryťVypnúť reklamu

„Prijímajú sa rozhodnutia, aby bola bytovka čím skôr obývateľná. Obávam sa ale, že skôr ako do dvoch týždňov to nebude,“ zdôraznil hovorca.

Únik vody s následným požiarom vznikol v sobotu v noci po 2. hodine. Podľa Hija k úniku väčšieho množstva vody prišlo na šiestom poschodí. Voda sa dostala až do spodných priestorov, následkom čoho vznikol skrat a začala horieť elektroinštalácia a stupačky, cez ktoré sa dym dostal až po najvrchnejšie poschodie.

„Preto muselo byť všetkých 108 ľudí evakuovaných,“ dodal Hij.

Na mieste zasahovalo 22 hasičov z hasičských staníc Bardejov, Raslavice, Svidník a Prešov s desiatimi kusmi techniky. Hasiči pristavili aj evakuačný autobus, v ktorom sústredili evakuovaných obyvateľov bytovky.

Hasičský a záchranný zbor už svoj zásah ukončil a priestor odovzdal polícii a správcovi bytového domu, ktorý realizuje obhliadku a odhad škôd. Zo strany polície bolo začaté trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Prebiehajú potrebné procesné úkony,“ uviedla prešovská polícia na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že bude zabezpečovať stráženie bytovky až do pondelka 3. februára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu