SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Stav pacientov z evakuovanej bytovky je stabilizovaný, viacerých prepustili

V Bardejove horela bytovka, evakuovali 108 ľudí.

Na mieste zasahovalo 22 hasičov.Na mieste zasahovalo 22 hasičov. (Zdroj: SITA)

BARDEJOV – Všetci pacienti hospitalizovaní po nočnom úniku vody a požiari v 11-poschodovom bytovom dome na ulici Pod papierňou 56 v Bardejove, z ktorého museli evakuovať 108 obyvateľov, sú mimo ohrozenia života, potvrdil riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko.

Hospitalizovaných bolo 17 pacientov, z toho štyri deti.

„Všetky deti už boli prepustené do domáceho liečenia. Stav ostatných bol stabilizovaný. Pri ohni a nadýchaní sa splodín horenia je stav pacientov nevyspytateľný. Žiadnemu z nich sa ale doteraz stav neskomplikoval a je vysoká pravdepodobnosť, že aj neskoré komplikácie by sa v tomto čase už prejavili,“ uviedol Petko.

Ako dodal hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, podľa informácií z krízového štábu ostávali popoludní v nemocnici tri ženy, z toho jedna má byť ešte dnes prepustená.

Skryť Vypnúť reklamu

Radnica aktuálne rieši dočasné ubytovanie, o ktoré doteraz požiadalo deväť rodín. Celkovo ide o 19 ľudí, z toho 12 dospelých a 7 detí.

„Ako samospráva robíme všetko pre to, aby sme im do večera zabezpečili náhradné ubytovanie aj so stravou. Nie však v dočasných priestoroch telocvične Základnej a materskej školy na sídlisku Družba, kde boli umiestnení, ale v zariadeniach poskytujúcich ubytovacie služby. Ide o to, aby mali ľudia aspoň od večera pocit akého-takého bezpečia vzhľadom na vzniknutú situáciu,“ uviedol Hij.

Ako dodal, obyvatelia bytov, ktoré požiarom neboli priamo zasiahnuté, majú možnosť za asistencie polície kedykoľvek do bytu prísť a zobrať si nevyhnutné veci ako oblečenie, doklady alebo lieky. Momentálne je ale bytový dom bez elektrickej energie, plynu a tepla, takže je neobývateľný a ostať v ňom nemôžu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prijímajú sa rozhodnutia, aby bola bytovka čím skôr obývateľná. Obávam sa ale, že skôr ako do dvoch týždňov to nebude,“ zdôraznil hovorca.

Únik vody s následným požiarom vznikol v sobotu v noci po 2. hodine. Podľa Hija k úniku väčšieho množstva vody prišlo na šiestom poschodí. Voda sa dostala až do spodných priestorov, následkom čoho vznikol skrat a začala horieť elektroinštalácia a stupačky, cez ktoré sa dym dostal až po najvrchnejšie poschodie.

„Preto muselo byť všetkých 108 ľudí evakuovaných,“ dodal Hij.

Na mieste zasahovalo 22 hasičov z hasičských staníc Bardejov, Raslavice, Svidník a Prešov s desiatimi kusmi techniky. Hasiči pristavili aj evakuačný autobus, v ktorom sústredili evakuovaných obyvateľov bytovky.

Hasičský a záchranný zbor už svoj zásah ukončil a priestor odovzdal polícii a správcovi bytového domu, ktorý realizuje obhliadku a odhad škôd. Zo strany polície bolo začaté trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„Prebiehajú potrebné procesné úkony,“ uviedla prešovská polícia na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že bude zabezpečovať stráženie bytovky až do pondelka 3. februára.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Medzi menej rizikové krajiny budú od štvrtka zaradené Nórsko, Island, Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Slovensko

Nie je logisticky možné, aby sme v pondelok otvorili školy, hovorí minister

Minister si myslí, že aj dva týždne pred Vianocami, počas ktorých by sa mohli žiaci vrátiť do škôl, pomôžu k tomu, aby si deti preopakovali učivo a aby učitelia zistili, na akej úrovni sú.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (vpravo) počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
Slovensko

V utorok stúpol počet nakazených o 2748, pribudlo 23 úmrtí

Je to 17,85 % z 10 145 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 4,42 % z 21 198 antigénnych testov za včerajší deň.

Testovanie na nový koronavírus.
Slovensko

Konzílium odborníkov neodporúča celoplošné testovanie, podľa Krajčího to treba zobrať do úvahy

Rokovať by o tom mal popoludní Ústredný krízový štáb. Podľa odborníkov je treba hľadať iný spôsob.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič pred zasadnutím Ústredného krízového štábu.