SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Matovič prosí PS-Spolu,Za ľudí a KDH,aby s ĽSNS nebojovali v uliciach

Bojovať proti fašizmu je nevyhnutné, odkazujú mu.

Alojz Hlina a Igor Matovič.Alojz Hlina a Igor Matovič. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Ak parlamentné voľby vyhrá ĽSNS, bude to chyba aj demokratických opozičných strán, ktoré sa nezaujímajú o problémy voličov tejto strany.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý zároveň odmietol násilné incidenty na mítingoch.

Žiada Progresívne Slovensko (PS)-Spolu, Za ľudí a KDH, aby proti Kotlebovi nebojovali na uliciach.

Šéf ĽSNS Marian Kotleba v diskusii vyhlásil, že za incidenty na ich predvolebných mítingoch nemôže jeho strana. Vidí za nimi sympatizantov PS-Spolu a Za ľudí, ktorí prišli proti mítingom protestovať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kým boli mítingy ĽSNS klasické ako prvok politickej súťaže v predvolebnom období a fanatici ich nechodili narúšať, žiadne nepokoje ani násilie na uliciach sa nediali," povedal Kotleba.

Z dôvodu bezpečnosti bude podľa neho na ďalších mítingoch viac pracovníkov usporiadateľskej služby a informovali o tom tiež ministerstvo vnútra SR, aby zabezpečilo policajný dohľad.

Matovič je presvedčený, že proti extrémizmu treba bojovať iným spôsobom, a nie násilím.

"Týmto zvyšujú preferencie práve Kotlebovi. Väčšina jeho voličov sú zúfalí ľudia, ktorých trápia rovnaké problémy ako všetkých ostatných, a nechcú, aby ich štát okrádal," myslí si Matovič.

Poprosil PS-Spolu, Za ľudí a KDH, aby nebojovali proti Kotlebovi v uliciach.

Skryť Vypnúť reklamu

"To, čo robia, je kontraproduktívne a iba mu to nabíja. Kotleba je v každých správach, čo mu pomáha rásť," uviedol Matovič.

Hlas pre ĽSNS je podľa neho vyhodený, pretože strana nenájde partnerov do vlády a jej členovia budú v Národnej rade SR iba poberať poslanecký plat a štátny príspevok.

"Ľudí v hladových dolinách lákate na to, aby vás volili, lebo vyriešite problémy Slovenska, no viete, že nebudete mať šancu ich presadiť, iba budete dostávať tisíce eur," povedal Matovič Kotlebovi.

Kotleba poukázal, že ĽSNS vo svojom programe sociálnej pomoci už ľuďom rozdala viac ako 100 000 eur.

Matovič tvrdí, že tieto peniaze strana predtým ukradla zo štátneho rozpočtu.

Dotkol sa aj kandidačnej listiny ĽSNS. Poukázal, že sú na nej viacerí ľudia obvinení alebo odsúdení za extrémistické trestné činy.

Skryť Vypnúť reklamu

Kotleba tvrdí, že členovia jeho strany nesympatizujú s nikým, kto by potláčal alebo popieral niekoho práva. "Dištancujeme sa od akéhokoľvek násilia," vyhlásil Kotleba.

Hnutie OĽaNO v sobotu predstavilo 11 otázok s konkrétnymi návrhmi, o ktorých ľudia v hlasovaní rozhodnú, či budú podmienkou hnutia na vstup do budúcej vládnej koalície.

Musíme sa postaviť proti fašizmu, nenávisti a klamstvám, povedal Truban

Vstup politického hnutia do vlády nesmie podmieňovať internetová anketa. Tvrdia to zástupcovia koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu v reakcii na iniciatívu predsedu OĽaNO Igora Matoviča. Rozhodovať majú podľa nich ľudia vo voľbách.

"Ľudia si vyberú, koho program chcú, komu dajú mandát a podľa ich vôle vznikne vláda, ktorá prinesie zmenu. My sme jasná antikorupčná sila, na ktorú sa môžu ľudia spoľahnúť, že nepovalí vládu," hovorí programový líder koalície Miroslav Beblavý.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Matovičovu adresu Beblavý tiež dodal, že mladí ľudia, ktorí sa rozhodujú o tom, koho voliť, potrebujú vidieť jasné hodnoty, a nie niekoho, kto chce ísť jeden deň na míting s Marianom Kotlebom (ĽSNS) a druhý deň proti nemu bojovať.

Koalícia PS-Spolu tvrdí, že protesty neorganizuje, ale podporuje ľudí v mestách, ktorí sa na nich zúčastňujú.

"Musíme sa postaviť proti fašizmu, nenávisti a klamstvám," povedal Truban.

Vyjadrenie Matoviča považuje Hlina za nezodpovedné

Je dobré, ak demokratické opozičné strany hľadajú formy, ako s nárastom extrémizmu bojovať. Myslí si to predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina v reakcii na slová Matoviča.

Táto výzva pripadá Hlinovi "úplne scestná" a Matovičove vyjadrenie považuje za nezodpovedné.

Skryť Vypnúť reklamu

Na fašizmus sa podľa Hlinových slov nezvyká, ale je potrebné s ním intenzívne bojovať.

"Som rád, že vidíme v uliciach určité vzopätie ľudí, ktorí si povedali, že to nechcú a vyjadrujú to," povedal na nedeľnej tlačovej konferencii s tým, že sa treba tešiť, že sa občianska spoločnosť prebúdza.

"Kto iný má bojovať s novodobým fašizmom, ak nie demokratické strany?" pýta sa Hlina.

Podľa šéfa kresťanských demokratov išlo v diskusii Matoviča s Kotlebom o zápas o typovo veľmi podobného voliča.

"Voliča, ktorý chce buď chaos, alebo poriadok, stred neberie," povedal Hlina s tým, že obeťou tohto celého má byť demokracia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Nemeckí lekári sa po novom budú môcť rozhodnúť, kedy v rámci odporúčaného intervalu štyri až dvanásť týždňov medzi dávkami dajú druhú injekciu.

9 h
Pápež František.

František poukázal na to, ako súčasná pandémia zvýraznila „rozdrobenosť, zranenosť a znetvorenosť“ ľudskej rodiny. Odsúdil „agresívny“ nacionalizmus odmietajúci migrantov.

13 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a minister zahraničných vecí USA Antony Blinken.

"Vieme, že Rusko časť svojich vojsk z hranice stiahlo, ale tiež vieme, že značná časť vojsk tam zostáva," uviedol minister zahraničných vecí USA.

14 h
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Michala Aláča za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Nahradí obvineného exriaditeľa Vladimíra Pčolinského.

19 h