SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Alexander Tomský: Brexit je víťazstvo ľudu nad elitou

Jedna europoslankyňa za Zelených, ktorá nemá doma vo voľbách šancu, sa posťažovala, že takéto fantastické zamestnanie už v živote mať nebude.

Alexander Tomský.Alexander Tomský. (Zdroj: FB)

Odchodom z EÚ Briti prejavili svoju vieru vo voľný obchod a rýdzu demokratickosť: štát má byť taký, aký si praje väčšina, nie predpisovať ľuďom, čo si majú myslieť, píše Alexander Tomský v komentári uverejnenom na webe idnes.cz.

V piatok 31. januára 2020 o 23.00 udrel Boris Johnson na gong vo svojom skromnom premiérskom domčeku na čísle desať, ako hovoria domorodci vládnemu sídlu na Downing Street, a dal tak slávnostne na vedomie národu i svetu, že Veľká Británia po 47 rokoch politických sporov, obviňovaní, ťažkostí a márnej snahy mierniť ambície Európskej únie konečne našla odvahu a silu bruselské impérium opustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér splnil svoju úlohu, optimisticky zdôraznil počiatok novej éry Británie a potrebu zjednotiť rozpoltený národ.

"Nepreháňajte to s oslavami," vravel.

A vskutku, oslavy znovuzískanej suverenity a demokracie boli vcelku skromné, radosť z víťazstva je pochopiteľná, ale česť porazeným platí dvojnásobne, ak ide o "vojnu" občiansku, ku ktorej spor o brexit nemal ďaleko.

Kto by si nespomenul pamätné slová Winstona Churchilla: "Vo vojne rozhodnosť, v porážke vzdor, vo víťazstve veľkorysosť, v mieri dobrú vôľu."

Po oboch stranách londýnskej Mall, platanovej aleje k Buckinghamskému palácu, sídlu kráľovnej, zaviali obrie vlajky britskej únie a svetelná projekcia vrhla "Union Jack" na niektoré vysoké budovy Londýna.

Skryť Vypnúť reklamu

Nigel Farrage, ktorý sa nepochybne so svojou stranou nezávislosti UKIP o odchod z Únie zaslúžil najviac, išiel oslavovať so svojimi prívržencami na Parlamentné námestie.

Tri milióny šťastlivcov sa nepochybne radovali z novej päťdesiatpencovej mince na pamiatku brexitu s nápisom "Mier, blahobyt a priateľstvo so všetkými národmi".

Niekoľko zatrpknutých bývalých politikov, ktorí prišli o svoje miesto v eurodejinách Anglicka, sa nechalo počuť, že túto mincu nikdy do ruky nevezmú. A najnešťastnejších je 9-tisíc britských úradníkov v Bruseli a 73 europoslancov, ktorí stratili svoje lukratívne posty.

Jedna slečna za Green Party, ktorá nemá doma vo väčšinovom volebnom systéme šancu, si posťažovala, že takéto fantastické zamestnanie už v živote mať nebude.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľud proti vlastnej elite

Víťazstvo nezávislosti ľahké naozaj nebolo. Trikrát museli dať voliči najavo svoju vôľu, najprv plebiscitom (2016), druhýkrát vo voľbách (2017) a až po troch a pol roku zúrivej slovnej vojny a masívneho odporu takmer celej britskej elity aj starého parlamentu (až na malú konzervatívne výnimku) rozhodli minuloročné decembrové voľby o smerovaní krajiny.

V kolíske demokracie zvíťazil ľud proti svojej vlastnej elite. Vyhrala národná demokracia, pretože žiadna nadnárodná ani existovať nemôže.

Angličania v čoraz väčšom počte od maastrichtskej zmluvy (1992) kládli svojim politikom jedinú otázku: Kto tu vládne, parlament a britská vláda, alebo nevolená nomenklatúra s európskymi politikmi za zatvorenými dverami bruselských palácov?

Skryť Vypnúť reklamu

Táto otázka je zásadná pre celý Západ, pretože kontinentálci aj ich európske elity majú s demokraciou ťažkosť. Ústavy štátov síce vyznávajú suverenitu ľudu, ale ľuďmi volení politici sa jej snaží pokiaľ možno vyhnúť.

Za neochotou podriadiť sa demokracii sa už od francúzskej revolúcie skrýva dlhá tradícia a viera vo vládu rozumu a expertov.

Školenú úradnícku triedu vychvaľovali mnohí filozofi 19. storočia, Comte, Hegel aj Weber, vláda má byť racionálna, s balíkmi z Vidlákova nie je o čom sa baviť.

Racionalisti si však neuvedomujú, že zamieňajú politiku a štátnu správu. Politika určuje smer na dobu volenú podľa želania voličov, ministerstva iba spravujú.

Ozajstní demokrati považujú vplyvnú byrokraciu za nebezpečnú oligarchiu. A akokoľvek bola užšia spolupráca západných štátov nutná počas studenej vojny, politici si na medzinárodných dohodách vybudovali ohromnú byrokratickú moc. Vytvorili akési mäkké impérium a svojej vlády sa len tak nevzdajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Antidemokratická Európska únia sa nemôže zreformovať zvnútra a zrušiť integráciu, princíp svojej moci a vlády. Jej utopický racionalizmus vystihol český exilový filozof Rio Preisner:

"Angloamerická revolúcia je plod duchovnej aristokracie, ktorá vytýčila priestor slobody, ktorý vymedzuje vzhľadom na nedokonalosť človeka a neváha ju vzťahovať aj na seba. Európska jakobínska elita sa stotožňuje s všeobecnou vôľou, už však sama definuje, hovorí aj o slobode a ľudských právach, ale v rozpornej spätosti s dokonalosťou utopického programu, ktorý viaže na historickú zákonitosť. "

Británii čaká ostrý konflikt pri vyjednávaní obchodných podmienok. Už teraz sa z Bruselu ozývajú výroky o nenarušiteľnej regulácii a pravidlách spoločného trhu, ktorých sa chce Británia zbaviť.

Skryť Vypnúť reklamu

Už je isté, hoci v to žiadni anglickí komentátori neverili, že sa britská vláda žiadnej regulácii nepodriadi a radšej sa zmieri s poklesom HDP.

Johnson sa vraj "súkromne nahneval" na EÚ, že porušila svoj sľub vyjednať "všetko zahrnujúcu zmluvu o voľnom obchode", a niekoľkokrát varoval, že každé clo, ktoré by Únia uvalila na britský tovar, bude znamenať to isté na export Únie.

Impérium už prská ​​a cení zuby, praskajú prvé výstrely nadchádzajúce potýčky.

Británia bude súbežne vyjednávať o voľnom obchode s inými krajinami, najmä s USA, čo tiež nie je možné zladiť s vyjednávaním v Bruseli.

Zavedenie vzájomných obchodných prekážok, nielen taríf a ciel, by obe strany ťažko poškodilo, eurozóna stagnuje a vyjednávať z pozície sily by EÚ nemala. Nuž, uvidíme.

Skryť Vypnúť reklamu

Angličania odchodom z Únie opäť prejavili svoju tradičnú vieru vo voľný obchod a rýdzu demokratickosť, presvedčenie, že má byť štát taký, aký si praje väčšina - a nie predpisovať ľuďom, čo si majú myslieť a chcieť.

Vzťah k domovu je totiž záležitosť srdca, nielen rozumu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

3m
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

3 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

1 h
V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

15 h