SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
NÁZORY

Alexander Tomský: Brexit je víťazstvo ľudu nad elitou

Jedna europoslankyňa za Zelených, ktorá nemá doma vo voľbách šancu, sa posťažovala, že takéto fantastické zamestnanie už v živote mať nebude.

Alexander Tomský.Alexander Tomský. (Zdroj: FB)

Odchodom z EÚ Briti prejavili svoju vieru vo voľný obchod a rýdzu demokratickosť: štát má byť taký, aký si praje väčšina, nie predpisovať ľuďom, čo si majú myslieť, píše Alexander Tomský v komentári uverejnenom na webe idnes.cz.

V piatok 31. januára 2020 o 23.00 udrel Boris Johnson na gong vo svojom skromnom premiérskom domčeku na čísle desať, ako hovoria domorodci vládnemu sídlu na Downing Street, a dal tak slávnostne na vedomie národu i svetu, že Veľká Británia po 47 rokoch politických sporov, obviňovaní, ťažkostí a márnej snahy mierniť ambície Európskej únie konečne našla odvahu a silu bruselské impérium opustiť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér splnil svoju úlohu, optimisticky zdôraznil počiatok novej éry Británie a potrebu zjednotiť rozpoltený národ.

"Nepreháňajte to s oslavami," vravel.

A vskutku, oslavy znovuzískanej suverenity a demokracie boli vcelku skromné, radosť z víťazstva je pochopiteľná, ale česť porazeným platí dvojnásobne, ak ide o "vojnu" občiansku, ku ktorej spor o brexit nemal ďaleko.

Kto by si nespomenul pamätné slová Winstona Churchilla: "Vo vojne rozhodnosť, v porážke vzdor, vo víťazstve veľkorysosť, v mieri dobrú vôľu."

Po oboch stranách londýnskej Mall, platanovej aleje k Buckinghamskému palácu, sídlu kráľovnej, zaviali obrie vlajky britskej únie a svetelná projekcia vrhla "Union Jack" na niektoré vysoké budovy Londýna.

Nigel Farrage, ktorý sa nepochybne so svojou stranou nezávislosti UKIP o odchod z Únie zaslúžil najviac, išiel oslavovať so svojimi prívržencami na Parlamentné námestie.

Tri milióny šťastlivcov sa nepochybne radovali z novej päťdesiatpencovej mince na pamiatku brexitu s nápisom "Mier, blahobyt a priateľstvo so všetkými národmi".

Niekoľko zatrpknutých bývalých politikov, ktorí prišli o svoje miesto v eurodejinách Anglicka, sa nechalo počuť, že túto mincu nikdy do ruky nevezmú. A najnešťastnejších je 9-tisíc britských úradníkov v Bruseli a 73 europoslancov, ktorí stratili svoje lukratívne posty.

Jedna slečna za Green Party, ktorá nemá doma vo väčšinovom volebnom systéme šancu, si posťažovala, že takéto fantastické zamestnanie už v živote mať nebude.

Ľud proti vlastnej elite

Víťazstvo nezávislosti ľahké naozaj nebolo. Trikrát museli dať voliči najavo svoju vôľu, najprv plebiscitom (2016), druhýkrát vo voľbách (2017) a až po troch a pol roku zúrivej slovnej vojny a masívneho odporu takmer celej britskej elity aj starého parlamentu (až na malú konzervatívne výnimku) rozhodli minuloročné decembrové voľby o smerovaní krajiny.

V kolíske demokracie zvíťazil ľud proti svojej vlastnej elite. Vyhrala národná demokracia, pretože žiadna nadnárodná ani existovať nemôže.

Angličania v čoraz väčšom počte od maastrichtskej zmluvy (1992) kládli svojim politikom jedinú otázku: Kto tu vládne, parlament a britská vláda, alebo nevolená nomenklatúra s európskymi politikmi za zatvorenými dverami bruselských palácov?

Táto otázka je zásadná pre celý Západ, pretože kontinentálci aj ich európske elity majú s demokraciou ťažkosť. Ústavy štátov síce vyznávajú suverenitu ľudu, ale ľuďmi volení politici sa jej snaží pokiaľ možno vyhnúť.

Za neochotou podriadiť sa demokracii sa už od francúzskej revolúcie skrýva dlhá tradícia a viera vo vládu rozumu a expertov.

Školenú úradnícku triedu vychvaľovali mnohí filozofi 19. storočia, Comte, Hegel aj Weber, vláda má byť racionálna, s balíkmi z Vidlákova nie je o čom sa baviť.

Racionalisti si však neuvedomujú, že zamieňajú politiku a štátnu správu. Politika určuje smer na dobu volenú podľa želania voličov, ministerstva iba spravujú.

Ozajstní demokrati považujú vplyvnú byrokraciu za nebezpečnú oligarchiu. A akokoľvek bola užšia spolupráca západných štátov nutná počas studenej vojny, politici si na medzinárodných dohodách vybudovali ohromnú byrokratickú moc. Vytvorili akési mäkké impérium a svojej vlády sa len tak nevzdajú.

Antidemokratická Európska únia sa nemôže zreformovať zvnútra a zrušiť integráciu, princíp svojej moci a vlády. Jej utopický racionalizmus vystihol český exilový filozof Rio Preisner:

"Angloamerická revolúcia je plod duchovnej aristokracie, ktorá vytýčila priestor slobody, ktorý vymedzuje vzhľadom na nedokonalosť človeka a neváha ju vzťahovať aj na seba. Európska jakobínska elita sa stotožňuje s všeobecnou vôľou, už však sama definuje, hovorí aj o slobode a ľudských právach, ale v rozpornej spätosti s dokonalosťou utopického programu, ktorý viaže na historickú zákonitosť. "

Británii čaká ostrý konflikt pri vyjednávaní obchodných podmienok. Už teraz sa z Bruselu ozývajú výroky o nenarušiteľnej regulácii a pravidlách spoločného trhu, ktorých sa chce Británia zbaviť.

Už je isté, hoci v to žiadni anglickí komentátori neverili, že sa britská vláda žiadnej regulácii nepodriadi a radšej sa zmieri s poklesom HDP.

Johnson sa vraj "súkromne nahneval" na EÚ, že porušila svoj sľub vyjednať "všetko zahrnujúcu zmluvu o voľnom obchode", a niekoľkokrát varoval, že každé clo, ktoré by Únia uvalila na britský tovar, bude znamenať to isté na export Únie.

Impérium už prská ​​a cení zuby, praskajú prvé výstrely nadchádzajúce potýčky.

Británia bude súbežne vyjednávať o voľnom obchode s inými krajinami, najmä s USA, čo tiež nie je možné zladiť s vyjednávaním v Bruseli.

Zavedenie vzájomných obchodných prekážok, nielen taríf a ciel, by obe strany ťažko poškodilo, eurozóna stagnuje a vyjednávať z pozície sily by EÚ nemala. Nuž, uvidíme.

Angličania odchodom z Únie opäť prejavili svoju tradičnú vieru vo voľný obchod a rýdzu demokratickosť, presvedčenie, že má byť štát taký, aký si praje väčšina - a nie predpisovať ľuďom, čo si majú myslieť a chcieť.

Vzťah k domovu je totiž záležitosť srdca, nielen rozumu.

Najčítanejšie články

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu aj jeho dosahov

"Každý tretí si obavy skôr nepripúšťa a každý desiaty si ich nepripúšťa vôbec," uvádza prieskum.

Ľudia na bratislavskej hrádzi v nedeľu 29. marca.
Európska únia

Švédsko využije údaje z mobilov na analýzu pohybu obyvateľov

Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších.

Centrum Štokholmu 1. apríla.
Slovensko

Policajt, ktorý eskortoval ľudí prichádzajúcich z Tirolska, sa nakazil koronavírusom, informoval premiér

Testy zo stredy na Covid-19 odhalili 19 nových prípadov koronavírusu, spolu je tak na Slovensku nakazených 701 ľudí.

Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a predseda vlády SR Igor Matovič.
Koronavírus

Z choroby COVID-19 sa vyliečilo dvojmesačné dieťa

Toto dieťa sa považuje za najmladšieho známeho pacienta v Taliansku, ktorý sa vyliečil z tohto potenciálne smrteľného ochorenia.

Nemocnica vo Varese.