HONGKONG - Úrady v Hongkongu zaznamenali prvý prípad, keď na tomto čínskom území s osobitným štatútom zomrel človek nakazený novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra AP.
Zosnulým pacientom je 39-ročný muž, ktorý pricestoval z mesta Wu-chan v pevninskej Číne, známeho ako ohnisko epidémie ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom. Išlo o 13. človeka v Hongkongu, u ktorého sa potvrdila táto nákaza, a iba druhé úmrtie v jej dôsledku mimo pevninskej Číny.
Hongkonská nemocničná správa uviedla, že nakazený muž sa minulý týždeň sťažoval na bolesti svalov, na čo dostal horúčku a liečili ho na izolovanom nemocničnom oddelení. Podľa zverejnených údajov cestoval do Wu-chanu vlakom 21. januára a do Hongkongu sa vrátil o dva dni neskôr.
Prvý prípad nákazy napríklad hlási už aj Belgicko. Vo väčšine prípadov je priebeh choroby mierny, zomreli väčšinou starší ľudia s inými zdravotnými problémami, ako napríklad cukrovkou alebo ochoreniami srdca.
Štrajk zdravotníkov
V Hongkongu pre koronavírus už druhý deň štrajkujú zdravotnícki pracovníci, ktorí chcú, aby úrady úplne uzavreli hranicu s pevninskou Čínou.
Po tom, ako v pondelok štrajkovalo viac ak o 2 000 pracovníkov nemocníc, Hongkong uzavrel všetky pozemné a morské priechody s výnimkou dvoch.
V utorok by sa podľa agentúry AP mohlo k štrajku pridať až 9 000 zdravotníckych pracovníkov. Hongkonská správa nemocníc oznámila, že pre neprítomnosť veľkého počtu zamestnancov obmedzuje služby, čo ovplyvnilo "pohotovostné služby vo verejných nemocniciach".
V neďalekej administratívnej oblasti Macao zase úrady vyzvali šéfov tamojších kasín, aby pozastavili činnosť v úsilí zabrániť ďalším nákazám. Stalo sa tak po tom, čo u zamestnanca jedného z rezortov potvrdili koronavírus.
Prezident Si hrozí trestami
Prezident Si Ťin-pching v pondelok večer predsedal mimoriadnemu zasadnutiu vrchného orgánu Komunistickej strany, počas ktorého sa vyjadril, že začali "ľudovú vojnu v prevencii epidémie" a pohrozil trestom každému, kto zanedbá svoje povinnosti.
Čína sa snaží vysporiadať s ubúdajúcimi zásobami masiek, ochranných oblekov a ďalších kľúčových vecí pre vykonanie viacerých opatrení ako nosenie masiek na verejnosti, či kontroly teploty v domovoch, obchodoch a reštauráciách.
Kancelária Európskej únie v Pekingu uviedla, že členské štáty v rámci pomoci Číne poslali 12 ton ochranného vybavenia a ďalšie je na ceste.
Pochádza vraj z netopierov
Čínski experti tvrdia, že majú viac dôkazov o tom, že nový koronavírus pochádza z netopierov.
Vedec Š' Čen-Li spolu s kolegami z Wuchanského virologického inštitútu v štúdii, ktorú publikovali v odbornom časopise Nature, tvrdia, že genómové sekvencie od siedmich pacientov boli z 96 percent identické netopieriemu koronavírusu.
Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nakazenia novým druhom koronavírusu predtým v Číne stúpol 425, keď úrady v provincii Chu-pej nahlásili 64 nových smrteľných prípadov. Zaznamenaných bolo aj 3235 nových prípadov nakazenia, čím celkový počet nakazených stúpol na vyše 20 400.
Rusko pre vírus odmieta vpúšťať cudzincov prilietajúcich z Číny
Rusko nebude od utorka vpúšťať na svoje územie cudzích štátnych príslušníkov, ktorí cestujú letecky z Číny, kde pokračuje epidémia pľúcneho ochorenia spôsobovaného novým druhom koronavírusu. Vyplýva to z vládneho nariadenia zverejneného v pondelok večer, informovala tlačová agentúra TASS.
Podľa citovaného znenia ide o dočasné obmedzenie, ktoré sa však nebude vzťahovať na moskovské medzinárodné letisko Šeremetievo. Výnimku tiež budú mať občania členských krajín Eurázijskej ekonomickej únie, posádky lietadiel, členovia oficiálnych delegácií a jednotlivci s povolením na pobyt v Rusku.
Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve dostalo za úlohu oboznámiť s týmto postupom Čínu, ako aj ďalšie krajiny, ktorých záujmy by ním mohli byť dotknuté.
Rusko predtým pozastavilo aj vlakové spojenia s Čínou vrátane diaľkovej linky Moskva - Peking a prijalo ďalšie opatrenia s cieľom zamedziť šíreniu nákazy.
Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc hlásili z čínskeho mesta Wu-chan prvýkrát 31. decembra. Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 20 krajín sveta vrátane Ruska, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.