SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Európa je pod tlakom pašeráckych gangov

Britský denník The Telegraph citujúc policajné zdroje uviedol, že gangy pašerákov ľudí teraz generujú zisk až 7 miliárd eur ročne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Maďarská polícia nedávno objavila dva tunely používané na pašovanie migrantov zo Srbska. Súčasne s objavom tunelov oznámila maďarská polícia päťnásobný nárast počtu migrantov, pokúšajúcich sa preniknúť do Maďarska.

Maďarsko nie je v tejto situácii samo: Obnovené toky ilegálnej migrácie sa snažia zastaviť hraničné orgány v mnohých krajinách Európskej únie, píše Soeren Kern v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu vstúpilo počas roka 2019 do EÚ ilegálne viac než 126 500 migrantov z Afriky, Ázie a Stredného východu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

29. novembra 2019 zadržala maďarská polícia 44 migrantov, ktorí šli po ceste blízko Ásotthalomu, dediny v južnom Maďarsku. Polícia sa neskôr dozvedela, že sa títo migranti dostali zo Srbska do Maďarska tak, že podliezli hraničný plot 34 metrov dlhým ručne vykopaným tunelom.

Oválny tunel široký len 50 cm a vysoký 60 cm bol vykopaný v hĺbke až šiestich metrov pod zemou. Ústie tunela nebolo odhalené, pretože bolo zamaskované hustým krovím, a tiež vďaka tomu, že vykopaná hlina bola nahádzaná do blízkeho vodného kanála.

Druhý tunel bol nájdený v dedine Csikéria, asi 40 km od Ásotthalomu. Tento tunel bol dlhý 21,7 metra, v jeho okolí však neboli nájdení žiadni migranti. Maďarská polícia uviedla, že k hľadaniu ďalších možných tunelov používa drony.

Na vrchole migračnej krízy v roku 2015 postavilo Maďarsko na svojich južných hraniciach dva ploty s žiletkovým drôtom, zastavilo alebo odklonilo tok migrantov snažiacich sa dostať do západnej Európy. Novoobjavené tunely boli vykopané priamo pod týmito plotmi.

SkryťVypnúť reklamu

Počet migrantov pokúšajúcich sa ilegálne prekročiť srbsko-maďarskú hranicu sa na konci roka 2019 výrazne zvýšil. Podľa Gergelya Gulyása, šéfa úradu vlády Viktora Orbána, sa len v novembri 2019 uskutočnilo 2 418 pokusov ilegálne preniknúť do Maďarska. Počas prvých jedenástich mesiacov roka 2019 sa uskutočnilo celkovo 11 808 takýchto pokusov. Pre porovnanie - počas prvých jedenástich mesiacov roka 2018 sa pokúsilo ilegálne preniknúť do Maďarska 5 400 migrantov.

Szilárd Németh, vysoký úradník maďarského ministerstva obrany, 1. decembra 2019 varoval, že súčasná situácia na maďarských hraniciach je zrelá pre opakovanie migračnej krízy z roku 2015 a že krajina je teraz v "krízovom stave".

Németh uviedol, že na západnom Balkáne je zhromaždených viac než 100 000 migrantov, a hoci "je situácia ešte stále pod kontrolou", začína sa "podobať veľkej migračnej kríze v roku 2015." A dodal, že ak bude týmto migrantom "umožnené" sa presunúť k maďarskej hranici, "bude to veľký problém, a my sa na túto možnosť musíme pripraviť."

SkryťVypnúť reklamu

5. januára 2020 Németh oznámil, že maďarská vláda "vzhľadom na rastúci migračný tlak" zdvojnásobí počet vojakov strážiacich hranice.

Nelegálne prisťahovalectvo v celej Európe veselo pokračuje. Napríklad vo Francúzsku bolo podľa policajného webu France Bleu v roku 2019 zatknutých takmer 20 000 ilegálnych migrantov a 189 pašerákov ľudí.

V Británii informoval denník The Telegraph, že albánski pašeráci ľudí umiestňujú svoje reklamy do sociálnych médií, vrátane Facebooku, a inzerujú tak svoju schopnosť dopraviť migrantov do Európy. Reklamy sú sprevádzané komentármi "spokojných" zákazníkov v štýle portálu TripAdvisor.

The Telegraph citujúci policajné zdroje tiež uviedol, že gangy pašerákov ľudí teraz generujú zisk až 7 miliárd eur ročne, pričom migranti za ilegálnu prepravu do Veľkej Británie často platia viac ako 12 000 eur na osobu.

SkryťVypnúť reklamu

V Taliansku uviedol denník Il Giornale, že pašeráci ľudí účtujú ázijským migrantom, ktorých vozia do Európy na luxusných jachtách, až 10 000 eur na osobu. Tento jav bol opísaný ako "migrácia prvou triedou": Nie na preplnených vratkých bárkach alebo na nafukovacích člnoch plaviacich sa na Lampedusu, "ale na skutočných jachtách" so všetkým komfortom.

Správy z ostatných krajín Európy:

Belgicko

20. novembra 2019. Tucet afrických migrantov zaútočil kopijami a mačetami na rumunského vodiča kamiónu na odpočívadle na diaľnici E40 vo Walshoutemu. Vodič spal v kabíne, keď ho zobudil rámus za jeho kamiónom. Keď to šiel preskúmať, tak na neho migranti zaútočili. Migranti sa pokúsili schovať v jeho kamióne, a tak sa dostať do Veľkej Británie.

SkryťVypnúť reklamu

29. októbra 2019. V Antverpách na stanici Berchem bolo zatknutých 28 migrantov, ktorí neboli schopní predložiť platné osobné doklady. Belgická federálna polícia uviedla, že akcia bola namierená proti ilegálnej migrácii, pašovanie ľudí a s tým súvisiacim problémom. Polícia uviedla, že sa zameriava na vlakové spoje medzi Antverpami a Bruselom. Zatknuté osoby boli zo Sudánu (17), Eritrey (10) a Etiópie (1). Jedenásť z nich bolo neplnoletých.

Veľká Británia

31. decembra 2019. Kanál La Manche preplával v roku 2019 podľa BBC najmenej 1 892 migrantov. Podľa britského ministerstva vnútra to predstavuje šesťnásobný nárast oproti roku 2018, počas ktorého preplával kanál úspešne 283 migrantov. Ministerstvo vnútra tiež zverejnilo informáciu, že v roku 2019 bolo za pašovanie ľudí odsúdených 130 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

26. decembra 2019. V Lamanšskom prielive bolo zachránených približne 50 migrantov. Migranti boli zadržaní v noci približne v 1:30 hodín, keď sa v štyroch malých člnoch plavili smerom k pobrežiu grófstva Kent. Francúzske orgány zastavili ďalšie dva člny a vrátili ich späť do Francúzska. Migranti boli údajne z Afganistanu, Iránu a Iraku.

5. decembra 2019. Devätnásť migrantov bolo zadržaných pri pokuse prekonať kanál La Manche v nafukovacom člne. Migranti - jedenásť mužov, štyri ženy a štyri deti - boli z Iraku a Iránu.

4. decembra 2019. Sedemdesiat deväť migrantov preplávalo kanál La Manche v piatich člnoch. Tri člny so 48 ľuďmi boli zadržané na mori pri pobreží grófstva Kent, a zo štvrtého člna vyzdvihli jedenásť ľudí. Piaty čln bol nájdený opustený na pláži pri dedine Kingsdown a v blízkosti bolo zadržaných 20 ľudí. Predpokladá sa, že to bol druhý najvyšší počet migrantov, ktorí sa preplavili cez kanál za jediný deň. 86 ilegálnych migrantov dorazilo 10. septembra.

SkryťVypnúť reklamu

26. novembra 2019. Dvaja ľudia boli zatknutí potom, čo bolo nájdených 15 ilegálnych migrantov ukrytých v nákladovom priestore kamiónu zaparkovaného pri benzínovej stanice na hlavnej ceste A14. Náhodní motoristi pri mestečku Godmanchesteru v grófstve Cambridgeshire prizerali tomu, ako polícia vyvádzala túto skupinu von. Medzi migrantmi bola aj matka s bábätkom v náručí.

25. novembra 2019. Maurice Robinson, 25-ročný vodič kamiónu z grófstva Armagh v Severnom Írsku, obvinený zo zavinenia smrti viac ako troch desiatok migrantov v grófstve Essex, sa priznal k tomu, že bol účastníkom sprisahania, ktorého cieľom bolo pašovať nelegálnych migrantov. Obvinenia sa týkajú úmrtia 39 Vietnamcov, medzi ktorými boli aj deti, ktorých telá boli objavené v chladiarenskom návesu kamiónu riadeného Robinsonom.

SkryťVypnúť reklamu

Bola to očividne operácia pašerákov ľudí, ktorá tragicky zlyhala. Jedna z obetí, 26-ročná Pham Thi Tra My, poslala svojej rodine večer 22. októbra 2019 niekoľko zúfalých textových správ. "Umieram, nemôžem dýchať," napísala. Naposledy sa ozvala z Belgicka. Jej rodina uviedla, že pašerákom ľudí zaplatila 35 000 eur.

25. novembra 2019. Traja muži boli obvinení z použitia turistického karavanu k pašovaniu albánskych migrantov do Spojeného kráľovstva. Agenti ochrany hraníc (Border Force) v Doveri uviedli, že našli štyroch migrantov ukrytých vo vozidle, ktoré bolo zastavené po tom, čo priplávalo na trajekte z Dunkerque vo Francúzsku.

24. novembra 2019. Trinásť migrantov bolo vyzdvihnutých z člna, v ktorom sa pokúsili preplávať kanál. Migranti boli prevezení do mesta Folkestone v grófstve Kent.

SkryťVypnúť reklamu

17. novembra 2019. Do Doveru dorazili postupne štyri pašerácke člny s celkom 39 migrantmi na palube. Migranti tvrdili, že sú iránski štátni príslušníci.

10. novembra 2019. Na mori pri Doveri zadržali dvadsať dva ilegálnych migrantov.

9. novembra 2019. Osem migrantov našli v nákladovom priestore kamiónu na hlavnej ceste A14 v blízkosti dediny Spaldwick u Huntington v grófstve Cambridgeshire.

8. novembra 2019. 35-ročný pašerák Samyar Ahmadi Bani bol odsúdený na šesť rokov väzenia za pokus dopraviť do Spojeného kráľovstva ilegálne šesť Iráncov.

7. novembra 2019. Mohammed Asif, 34-ročný britský Pakistanec zo severoanglického Oldhamu, bol odsúdený na štyri roky a deväť mesiacov väzenia za nezákonné získanie britských pasov pre 11 migrantov odcudzením identít zosnulých.

SkryťVypnúť reklamu

6. novembra 2019. 15 migrantov z Iraku a Iránu bolo zadržaných pri vystupovaní z chladiarenského nákladiaku na hlavnej ceste A350 blízkosti juhoanglického Chippenhamu. Vodič, 50-ročný Iračan, bol zatknutý, neskôr však bol prepustený na kauciu.

10. septembra 2019. Agenti ochrany hraníc zadržali 86 ľudí, čo bol zatiaľ najvyšší počet ilegálnych migrantov zadržaných za jediný deň. Títo migranti priplávali po tom, čo bolo zverejnené varovanie, že uzavretie migračného tábora vo Francúzsku by mohlo vyvolať prudký nárast počtu pokusov o preplavení Lamanšského prielivu.

Cyprus

12. novembra 2019. Cyperské úrady zachránili 120 sýrskych migrantov z lode voľne unášané morom u juhovýchodného pobrežia ostrova. Sýrčania boli vylodení v oblasti polostrova Cape Greco potom, čo bola ich loď videná 6 námorných míľ (11 km) od pobrežia. Migranti na palube uviedli, že za plavbu každý z nich zaplatil 4 000 dolárov pašerákom, ktorým sa podarilo utiecť.

SkryťVypnúť reklamu

Fínsko

30. októbra 2019. Dvaja Iračania vo Fínsku sú podozriví z organizovania ilegálneho prechodu hraníc. Fínska pohraničná stráž našla u mužov fotografie niekoľkých pasov, ktoré boli buď ohlásené ako odcudzené alebo stratené. Táto trestná činnosť vyšla najavo, keď orgány ruskej pohraničnej stráže prekazili jednému Iračanovi s falšovaným francúzskym pasom cestu z Petrohradu do Helsínk. Ruské úrady neskôr zistili, že muž priletel o deň skôr do Moskvy na iránsky pas s platným ruským vízom. Predbežné vyšetrovanie fínskej pohraničnej stráže ukázalo, že Iračan zaplatil za sfalšovaný francúzsky pas 4 500 eur.

Francúzsko

31. decembra 2019. Podľa francúzskej polície pri pokuse o dosiahnutie Británie v roku 2019 zadržali v kanáli La Manche najmenej 2 358 migrantov. Ide o štvornásobný nárast v porovnaní s rokom 2018, keď bolo zadržaných 586 migrantov. V roku 2019 francúzska polícia zaznamenala celkom 261 prípadov preplavení alebo pokusov o preplavenie kanála. Väčšinou šlo o malé nafukovacie člny, ktoré boli preťažené ľuďmi. Približne 45 percent pokusov o preplavenie bolo podľa polície úspešných.

SkryťVypnúť reklamu

30. decembra 2019. Pri pobreží Dunkerque na severe Francúzska bolo zachránených devätnásť migrantov, ktorí sa snažili dostať do Británie na malej rekreačnej lodi.

29. decembra 2019. Z dvoch člnov bolo pri Calais a Dunkerque zachránených celkom 31 migrantov.

17. decembra 2019. U francúzskeho myse Cap Blanc-Nez zadržali desať migrantov.

24. novembra 2019. Jedenásť migrantov trpiacich podchladením zachránili po tom, čo sa ich čln dostal do ťažkostí približne 7 námorných míľ západne od Boulogne.

19. novembra 2019. Na diaľnici A20 v blízkosti Argenton-sur-Creuse boli v nákladovom priestore kamiónu nájdení štyria Iračania a jeden Iránec.

13. novembra 2019. V sklade firmy Leroy Merlin vo Valence boli v nákladovom priestore kamiónu nájdení traja Sýrčania a jeden Súdánec.

SkryťVypnúť reklamu

6. novembra 2019. Pri mýte brány na diaľnici A64 v departemente Hautes-Pyrénées zadržali sedem migrantov. Vodič vozidla, Afričan trvale žijúci v Španielsku, bol zatknutý za pašovanie ľudí.

2. novembra 2019. Počas policajné kontroly pri mýte brány na diaľnici A8 blízkosti Nice bolo v nákladovom priestore kamiónu nájdených tridsaťjeden pakistanských migrantov. Migrantov vrátili späť do Talianska.

31. októbra 2019. Na odpočívadle na diaľnici A9 pri Fabrègues bolo v nákladovom priestore kamiónu nájdených desať migrantov z Eritrey, Pakistanu a Somálska, ktorí sa snažili dostať z Talianska cez Francúzsko do Španielska.

28. októbra 2019. V prístave Calais našli v chladiarenskom návese kamiónu osem migrantov z Afganistanu, vrátane dvoch detí, trpiacich podchladením.

SkryťVypnúť reklamu

19. októbra 2019. V prístave Calais našli v nákladovom priestore kamiónu určeného na prepravu dobytka 13 migrantov, vrátane jedného dieťaťa. Francúzske úrady zadržali britského vodiča. Štyria ďalší ľudia boli zatknutí britskou Národnou agentúrou pre trestnú činnosť (National Crime Agency, NCA) pri niekoľkých raziách v Londýne, Romfordu a Brentwood v grófstve Essex.

Grécko

4. novembra 2019. Grécka polícia našla pri rutinnej kontrole kamiónu na diaľnici v severnom Grécku v blízkosti mesta Xanthi 41 migrantov, prevažne z Afganistanu, ukrytých v chladiarenskom návesu kamiónu. Polícia zatkla vodiča a odviedla ho spolu s migrantmi na policajnú stanicu na identifikáciu.

Írsko

21. novembra 2019. V skrytej časti "zapečateného" návesu kamióna naloženého na trajekte Stena Line plávajúcim z francúzskeho Cherbourgu do prístavu Rosslare v írskom grófstve Wexford našli šestnásť migrantov pochádzajúcich z Iraku a Iránu. Migranti boli údajne presvedčení, že sú na ceste do Veľkej Británie.

SkryťVypnúť reklamu

Taliansko

10. decembra 2019. Talianska polícia rozbila pašerácky gang, ktorý do Talianska a ďalších európskych krajín prepašoval tisíce Pakistancov, Indov a Bangladéšanov. V Taliansku bolo zatknutých osem ľudí a jeden človek bol zatknutý vo Francúzsku. Odhaduje sa, že za dva roky sa tomuto gangu podarilo prepraviť do Európy viac ako 1 000 ázijských migrantov a zarobiť viac ako milión eur.

4. decembra 2019. Talianske úrady povolili dvoma záchranným lodiam majúcim na palube celkovo 121 migrantov zakotviť v prístavoch na Sicílii.

24. novembra 2019. Talianske úrady povolili španielskej záchrannej lodi Open Arms vylodiť v juhotalianskom prístave Tarentu 62 afrických migrantov.

23. novembra 2019. Päť migrantov zahynulo a 149 ich bolo zachránených po tom, čo sa ich čln prevrhol na mori medzi Líbyou a talianskym ostrovom Lampedusa.

3. novembra 2019. Talianska zásobovacia loď Asso Trenta vylodila na Sicílii 151 migrantov, ktorých zachránila pri líbyjskom pobreží.

1. novembra 2019. Humanitárna záchranná loď s 88 migrantmi na palube vplávala do talianskych vôd pri Sicílii, aby sa schovala pred silným vetrom a veľkými vlnami. Nemecká nezisková organizácia Sea-Eye oznámila, že jej loď Alan Kurdi čaká, až jej talianske úrady povolia zakotviť v niektorom bezpečnom talianskom prístave.

Slovinsko

28. novembra 2019. Dvaja Sýrčania skrytí v batožinovom priestore auta zahynuli, keď auto vezúce osem migrantov havarovalo na ceste spájajúcej Slovinsko a Taliansko.

Holandsko

19. novembra 2019. Holandské orgány našli 25 migrantov cestujúcich načierno v chladiarenskom návese kamiónu na palube trajektu smerujúceho do Británie krátko po tom, čo trajekt opustil Holandsko. Loď sa vrátila do holandského prístavu Vlaardingen. Dvaja migranti boli prevezení do nemocnice na ošetrenie, zatiaľ čo ďalších 23 bolo ošetrených v prístave a potom ich polícia odviezla k registrácii. Rumunský vodič kamiónu bol zatknutý a vypočúvaný kvôli svojmu pravdepodobnému zapojeniu do pašovania ľudí.

Severné Macedónsko

27. novembra 2019. Pri prevrátení kamióna registrovaného v Bulharsku u severomacedónskeho mesta Kumanovo sa zranilo dvadsať päť migrantov, z toho sedem maloletých. Polícia uviedla, že do miestnej nemocnice previezli 15 Afgancov, deväť Pakistancov a jedného Iračana a že migranti prišli do Severného Macedónska ilegálne z Grécka.

Španielsko

30. novembra 2019. Na pláži Águila na juhu ostrova Gran Canaria, jedného zo španielskych Kanárskych ostrovov, pristálo dvadsaťštyri migrantov. Migranti strávili na mori päť dní.

29. novembra 2019. V skrytom priestore vozidla, ktoré sa pokúsilo prejsť z Maroka do španielskej exklávy Melilla, boli nájdení dvaja guinejskí migranti vo veku 19 a 17 rokov. Dvaja pašeráci ľudí z Maroka boli zatknutí.

27. novembra 2019. Pri pokuse preplávať do Španielska zahynuli štyria migranti a najmenej 10 ďalších migrantov je nezvestných. Ich potápajúcu sa loď našli asi 30 námorných míľ severne od Melilly, španielskej mestskej exklávy na severnom pobreží Afriky. Záchranárom sa podarilo zachrániť 55 ľudí, z ktorých traja boli vo vážnom stave.

18. novembra 2019. Dodávka s 52 ilegálnymi migrantmi narazila plnou rýchlosťou do hraničného plotu u Ceute, španielskej exklávy v Maroku. Vodič, 38-ročný pašerák z Maroka, bol zadržaný španielskou políciou.

7. októbra 2019. Súd v Terueli odsúdil sedem členov pašeráckého gangu k súhrnnému trestu desiatich rokov väzenia. Skupinu uznali vinnou z pašovania ľudí z Iraku do Spojeného kráľovstva cez Španielsko. Skupinu odhalili, keď polícia našla 14 migrantov vnútri dvoch chladiarenských kamiónov na diaľničnom koridoru A-23 vedúcim zo Sagunta neďaleko Valencie cez Teruel do Zaragozy.

Hlava gangu, 36-ročný Iračan Shwana Rafiq, bol odsúdený na štyri roky väzenia, hoci prokurátori požadovali 14 rokov. Jeho manželka Esperanza Martínez bola odsúdená k dvom rokom väzenia, hoci prokurátori požadovali 12 rokov.

Všetci ostatní boli odsúdení na šesť mesiacov väzenia, prokurátori pritom pre každého z nich požadovali päť rokov. Ľahké tresty odrážajú zhovievavosť španielskej justície, ktorá, ako sa zdá, gangy na pašovanie ľudí skôr povzbudzuje, než aby ich odrádzala.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute so sídlom v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu