SME
Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Čínske lietadlo môže pristáť v SR, ak posádka zostane na palube

Tí, ktorí budú s lietadlom v kontakte, budú vybavení všetkými ochrannými prostriedkami. Pre WHO vyčlenila vláda príspevok 200-tisíc eur.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA - Čínske lietadlo, ktoré by malo na Slovensku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, môže pristáť na letisku v Bratislave pod podmienkou, že posádka neopustí palubu lietadla.

Uviedol to v stredu po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Ak posádka bude súhlasiť, že prenocuje a ten povinný oddych absolvuje priamo vo svojom lietadle, tak povolenie na pristátie dostanú," priblížil premiér.

Takéto odporúčanie dostalo od vlády aj ministerstvo dopravy, ktoré môže vydať povolenie. Podmienkou podľa Pellegriniho bude tiež to, aby bolo lietadlo odstavené v časti letiska, kde bude plne pod kontrolou.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň by malo byť garantované, že tí, ktorí budú s lietadlom v kontakte, budú vybavení všetkými ochrannými prostriedkami.

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zdôraznil, že by mali byť dodržané všetky podmienky na zabránenie toho, aby sa vírus rozšíril.

"Lietadlo bude na tú jednu noc, čo si piloti musia odpočinúť, strážené, jednoducho, aby sa náhodou niekto z toho lietadla nedostal von," dodal.

Čínske lietadlo žiada o udelenie povolenia na vykonanie charterového letu zo Šanghaja do Bratislavy a následne z Bratislavy do Pekingu.

Na Slovensku by malo vyzdvihnúť humanitárnu pomoc v súvislosti s koronavírusom. Tú má sľúbenú od slovenských podnikateľov, ktorí majú firmy v Číne.

V piatok by malo zdravotnícky materiál previezť do Číny.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda v stredu vzala na vedomie informáciu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.

Letisko v Bratislave zatiaľ neudelilo čínskemu leteckému dopravcovi sloty, čaká na udelenie povolenia, ktoré môže vydať ministerstvo dopravy.

Ministerstvo financií (MF) SR pozorne monitoruje vývoj situácie okolo šírenia koronavírusu z Číny. Uviedol to po skončení rokovania vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), ktorý podotkol, že takéto situácie môžu mať finančné dosahy.

"My celú situáciu monitorujeme. Určite túto tému nepodceňujeme," povedal Kamenický.

Šírenie vírusu môže mať podľa neho aj finančné vplyvy.

"Takéto udalosti môžu mať aj finančné dosahy a my budeme reagovať na to podľa potreby," priblížil Kamenický.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda sa podľa neho k celej situácii okolo koronavírusu stavia zodpovedne.

Peniaze pre WHO

Vláda v stredu odsúhlasila 200 000 eur ako zvýšený príspevok pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

"WHO dá všetky takéto prostriedky dokopy, a potom ich bude používať priamo v Číne na zmiernenie následkov, ktoré epidémia spôsobuje," povedal po rokovaní vlády Peter Pellegrini.

Objem prostriedkov je podľa ministra financií dohodnutou kompromisnou sumou medzi jeho rezortom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré bolo o takýto príspevok SR požiadané.

"Hľadali sme sumu, ktorá by bola primeranou pomocou a zároveň bola v našich možnostiach. Určite nebude patriť medzi najvyššie príspevky, no manifestuje našu ochotu pomôcť," povedal Kamenický, ktorý zároveň potvrdil, že z rozpočtu takýto objem prostriedkov nebude problém vyčleniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemec vystrieľal celú rodinu, trest mu zmiernil psychiatrický posudok

Za šesť vrážd a dve ťažké zranenia dostal Adrian 15 rokov v špecializovanej psychiatrickej nemocnici.

Adrian na súde.
Slovensko

Platy učiteľov by sa mohli zvýšiť, sľubuje minister

Branislav Gröhling presnú čiastku či percento, ako by sa mali mzdy učiteľov zvyšovať, neuviedol. Ambície podľa jeho slov však majú veľké.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Slovensko

Kiska vidí ako svojho nástupcu Remišovú

Kollára aj Valáška prekvapilo vyjadrenie Kisku o budúcom šéfovi Za ľudí.

Strana Za ľudí počas volebnej noci.
Slovensko

V parlamente sa skončila rozprava k potratom

Návrh ženám pomáha, tvrdia obhajcovia novely zákona o potratoch. Odporcovia tvrdia, že sa ako pomoc iba tvári a že novela nie je potrebná, lebo počet interrupcií dlhodobo klesá.