BRATISLAVA - Čínske lietadlo, ktoré by malo na Slovensku vyzdvihnúť humanitárnu pomoc, môže pristáť na letisku v Bratislave pod podmienkou, že posádka neopustí palubu lietadla.
Uviedol to v stredu po rokovaní vlády premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
"Ak posádka bude súhlasiť, že prenocuje a ten povinný oddych absolvuje priamo vo svojom lietadle, tak povolenie na pristátie dostanú," priblížil premiér.
Takéto odporúčanie dostalo od vlády aj ministerstvo dopravy, ktoré môže vydať povolenie. Podmienkou podľa Pellegriniho bude tiež to, aby bolo lietadlo odstavené v časti letiska, kde bude plne pod kontrolou.
Zároveň by malo byť garantované, že tí, ktorí budú s lietadlom v kontakte, budú vybavení všetkými ochrannými prostriedkami.
Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) zdôraznil, že by mali byť dodržané všetky podmienky na zabránenie toho, aby sa vírus rozšíril.
"Lietadlo bude na tú jednu noc, čo si piloti musia odpočinúť, strážené, jednoducho, aby sa náhodou niekto z toho lietadla nedostal von," dodal.
Čínske lietadlo žiada o udelenie povolenia na vykonanie charterového letu zo Šanghaja do Bratislavy a následne z Bratislavy do Pekingu.
Na Slovensku by malo vyzdvihnúť humanitárnu pomoc v súvislosti s koronavírusom. Tú má sľúbenú od slovenských podnikateľov, ktorí majú firmy v Číne.
V piatok by malo zdravotnícky materiál previezť do Číny.
Vláda v stredu vzala na vedomie informáciu Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR.
Letisko v Bratislave zatiaľ neudelilo čínskemu leteckému dopravcovi sloty, čaká na udelenie povolenia, ktoré môže vydať ministerstvo dopravy.
Ministerstvo financií (MF) SR pozorne monitoruje vývoj situácie okolo šírenia koronavírusu z Číny. Uviedol to po skončení rokovania vlády minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD), ktorý podotkol, že takéto situácie môžu mať finančné dosahy.
"My celú situáciu monitorujeme. Určite túto tému nepodceňujeme," povedal Kamenický.
Šírenie vírusu môže mať podľa neho aj finančné vplyvy.
"Takéto udalosti môžu mať aj finančné dosahy a my budeme reagovať na to podľa potreby," priblížil Kamenický.
Vláda sa podľa neho k celej situácii okolo koronavírusu stavia zodpovedne.
Peniaze pre WHO
Vláda v stredu odsúhlasila 200 000 eur ako zvýšený príspevok pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) v súvislosti s epidémiou koronavírusu.
"WHO dá všetky takéto prostriedky dokopy, a potom ich bude používať priamo v Číne na zmiernenie následkov, ktoré epidémia spôsobuje," povedal po rokovaní vlády Peter Pellegrini.
Objem prostriedkov je podľa ministra financií dohodnutou kompromisnou sumou medzi jeho rezortom a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré bolo o takýto príspevok SR požiadané.
"Hľadali sme sumu, ktorá by bola primeranou pomocou a zároveň bola v našich možnostiach. Určite nebude patriť medzi najvyššie príspevky, no manifestuje našu ochotu pomôcť," povedal Kamenický, ktorý zároveň potvrdil, že z rozpočtu takýto objem prostriedkov nebude problém vyčleniť.