SME
Sobota, 11. júl, 2020 | Meniny má MilotaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

K svätej Agáte sa modlia najmä ženy

Chráni pred rakovinou prsníka aj sexuálnym zneužitím.

Etna a Catania Etna a Catania (Zdroj: CK SATUR)

Svätá Agáta sa rozhodla zostať pannou, vernou Ježišovi Kristovi. Za to zaplatila svojím životom.

Svätú Agátu, pannu a mučenicu, vernú Ježišovi spomínajú a vyznávajú už od staroveku. Existuje tzv. Passio s. Agathae (Umučenie sv. Agáty), jeho vznik sa datuje do 5. storočia. Nie sú o nej úplne presné informácie.

Isté však je, že v pätnástich rokoch svoj život a panenstvo prisľúbila Ježisovi. Takto zasvätené dievčatá nosili v tom čase červený závoj.

Vtedajší prokonzul Quintianus bol však opantaný jej krásou a chcel ju dostať. Ona odmietla jeho ponuku k sobášu. Prišiel preto s hrôzostrašnou pomstou. Istej miestnej kupliarke prikázal, aby ju zviedla k hriechu. No ona sa nedala.

Skryť Vypnúť reklamu

Agátu priviedli k súdu a chceli ju prinútiť, aby sa vzdala svojej viery. Ona im ale odpovedala, že okovy ju ešte viac pevnejšie pripútajú ku Kristovi a oheň roznieti jej lásku ešte viac.

Agátu natiahli napokon na škripec a mučili. Položili ju aj na črepiny a žeravé uhlie, ona sa však nevzdala, iba sa vrúcne modlila k Bohu. Pri modlitbe aj zomrela.

Taliansku Cataniu ochránila pred lávou

Rok po jej smrti sa stal zázrak. V meste Catania vybuchla sopka Etna a hrozilo, že všetko zničí. Obyvatelia tohto mesta sa rozhodli použiť proti tejto ničiacej láve závoj, ktorý nosila Agáta. Žeravý prúd zmenil smer lávy a mesto obišla pohroma.

Tento závoj je v Catanii dodnes. Potvrdila nám to aj Kristína Vargová, ktorá v tomto meste rok študovala:

„Koná sa tam aj festival ku sv. Agáte, ktorý nám má pripomínať jej život. Je to začiatkom februára a je to veľmi pekná slávnosť.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jej neporušené telo previezli v 11. storočí do Konštantínopolu, no neskôr ho vrátili do Catanie, do katedrály sv. Agáty.

V 14. storočí jej lebku oddelili od tela a uložili do strieborného relikviára. Táto relikvia je vyberaná iba raz v roku a to 5. februára, na jej sviatok.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Nemec vystrieľal celú rodinu, trest mu zmiernil psychiatrický posudok

Za šesť vrážd a dve ťažké zranenia dostal Adrian 15 rokov v špecializovanej psychiatrickej nemocnici.

Adrian na súde.
Slovensko

Platy učiteľov by sa mohli zvýšiť, sľubuje minister

Branislav Gröhling presnú čiastku či percento, ako by sa mali mzdy učiteľov zvyšovať, neuviedol. Ambície podľa jeho slov však majú veľké.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Slovensko

Kiska vidí ako svojho nástupcu Remišovú

Kollára aj Valáška prekvapilo vyjadrenie Kisku o budúcom šéfovi Za ľudí.

Strana Za ľudí počas volebnej noci.
Slovensko

V parlamente sa skončila rozprava k potratom

Návrh ženám pomáha, tvrdia obhajcovia novely zákona o potratoch. Odporcovia tvrdia, že sa ako pomoc iba tvári a že novela nie je potrebná, lebo počet interrupcií dlhodobo klesá.