SME
Štvrtok, 9. apríl, 2020 | Meniny má Milena
KRESŤANSTVO

K svätej Agáte sa modlia najmä ženy

Chráni pred rakovinou prsníka aj sexuálnym zneužitím.

Etna a Catania Etna a Catania (Zdroj: CK SATUR)

Svätá Agáta sa rozhodla zostať pannou, vernou Ježišovi Kristovi. Za to zaplatila svojím životom.

Svätú Agátu, pannu a mučenicu, vernú Ježišovi spomínajú a vyznávajú už od staroveku. Existuje tzv. Passio s. Agathae (Umučenie sv. Agáty), jeho vznik sa datuje do 5. storočia. Nie sú o nej úplne presné informácie.

Isté však je, že v pätnástich rokoch svoj život a panenstvo prisľúbila Ježisovi. Takto zasvätené dievčatá nosili v tom čase červený závoj.

Vtedajší prokonzul Quintianus bol však opantaný jej krásou a chcel ju dostať. Ona odmietla jeho ponuku k sobášu. Prišiel preto s hrôzostrašnou pomstou. Istej miestnej kupliarke prikázal, aby ju zviedla k hriechu. No ona sa nedala.

Článok pokračuje pod video reklamou

Agátu priviedli k súdu a chceli ju prinútiť, aby sa vzdala svojej viery. Ona im ale odpovedala, že okovy ju ešte viac pevnejšie pripútajú ku Kristovi a oheň roznieti jej lásku ešte viac.

Agátu natiahli napokon na škripec a mučili. Položili ju aj na črepiny a žeravé uhlie, ona sa však nevzdala, iba sa vrúcne modlila k Bohu. Pri modlitbe aj zomrela.

Taliansku Cataniu ochránila pred lávou

Rok po jej smrti sa stal zázrak. V meste Catania vybuchla sopka Etna a hrozilo, že všetko zničí. Obyvatelia tohto mesta sa rozhodli použiť proti tejto ničiacej láve závoj, ktorý nosila Agáta. Žeravý prúd zmenil smer lávy a mesto obišla pohroma.

Tento závoj je v Catanii dodnes. Potvrdila nám to aj Kristína Vargová, ktorá v tomto meste rok študovala:

„Koná sa tam aj festival ku sv. Agáte, ktorý nám má pripomínať jej život. Je to začiatkom februára a je to veľmi pekná slávnosť.“

Jej neporušené telo previezli v 11. storočí do Konštantínopolu, no neskôr ho vrátili do Catanie, do katedrály sv. Agáty.

V 14. storočí jej lebku oddelili od tela a uložili do strieborného relikviára. Táto relikvia je vyberaná iba raz v roku a to 5. februára, na jej sviatok.

Najčítanejšie články

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Odstrániť Konevovu sochu za núdzového stavu je drzé a zbabelé, myslí si Klaus

Rezolútne odmietame snahy a pokusy z vnútropolitických dôvodov vytvárať nepriateľstvo k niektorým cudzím krajinám, pestovať obrazy nepriateľa a hrať sa s umelo pestovaným pocitom ohrozenia našej krajiny zvonku.

Václav Klaus.
Názory

Sever proti juhu alebo "kto to zaplatí"?

Koronavírusová kríza znovu oživila spor "sporivých" a "zadĺžených" štátov o to, ako má fungovať eurozóna.

Ilustračné foto.
Slovensko

Vyšetrovacia kapacita súkromných laboratórií sa zdvojnásobila

V najbližších dňoch je naplánované otvorenie ďalších odberových miest v Bratislave, Poprade, Prešove, Púchove, Ilave a Kráľovskom Chlmci.

Masívne testovanie vzoriek je základ.
Kresťanstvo

Vatikán zriadil komisiu na preskúmanie možného diakonátu žien

Žena sa diakonkou nemôže stať, aj keď niektorí historici tvrdia, že v ranej kresťanskej cirkvi tento úrad zastávali.

Pápež František počas štvrtkovej omše.