Svätá Agáta sa rozhodla zostať pannou, vernou Ježišovi Kristovi. Za to zaplatila svojím životom.
Svätú Agátu, pannu a mučenicu, vernú Ježišovi spomínajú a vyznávajú už od staroveku. Existuje tzv. Passio s. Agathae (Umučenie sv. Agáty), jeho vznik sa datuje do 5. storočia. Nie sú o nej úplne presné informácie.
Isté však je, že v pätnástich rokoch svoj život a panenstvo prisľúbila Ježisovi. Takto zasvätené dievčatá nosili v tom čase červený závoj.
Vtedajší prokonzul Quintianus bol však opantaný jej krásou a chcel ju dostať. Ona odmietla jeho ponuku k sobášu. Prišiel preto s hrôzostrašnou pomstou. Istej miestnej kupliarke prikázal, aby ju zviedla k hriechu. No ona sa nedala.
Agátu priviedli k súdu a chceli ju prinútiť, aby sa vzdala svojej viery. Ona im ale odpovedala, že okovy ju ešte viac pevnejšie pripútajú ku Kristovi a oheň roznieti jej lásku ešte viac.
Agátu natiahli napokon na škripec a mučili. Položili ju aj na črepiny a žeravé uhlie, ona sa však nevzdala, iba sa vrúcne modlila k Bohu. Pri modlitbe aj zomrela.
Taliansku Cataniu ochránila pred lávou
Rok po jej smrti sa stal zázrak. V meste Catania vybuchla sopka Etna a hrozilo, že všetko zničí. Obyvatelia tohto mesta sa rozhodli použiť proti tejto ničiacej láve závoj, ktorý nosila Agáta. Žeravý prúd zmenil smer lávy a mesto obišla pohroma.
Tento závoj je v Catanii dodnes. Potvrdila nám to aj Kristína Vargová, ktorá v tomto meste rok študovala:
„Koná sa tam aj festival ku sv. Agáte, ktorý nám má pripomínať jej život. Je to začiatkom februára a je to veľmi pekná slávnosť.“
Jej neporušené telo previezli v 11. storočí do Konštantínopolu, no neskôr ho vrátili do Catanie, do katedrály sv. Agáty.
V 14. storočí jej lebku oddelili od tela a uložili do strieborného relikviára. Táto relikvia je vyberaná iba raz v roku a to 5. februára, na jej sviatok.