SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Vladimír Pikora: Brexit prišiel. A kde je tá očakávaná katastrofa?

Eurokrati si z toho nevzali lekciu, aby sa vrátili k základom Únie. Oni si z toho vzali lekciu, že musia pritvrdiť a viac unifikovať.

Minulý týždeň sme zažili historickú udalosť. Británia opustila EÚ. To tu ešte nebolo. Doteraz sa všetci do EÚ len hrnuli ako do klubu bohatých. Lenže časy sa menia. Briti ako prvý uznali, že než byť v klube zadlžených, to radšej budú sami.

Je mi to vlastne svojím spôsobom ľúto. Moc ľúto. Milujem Britániu, píše Vladimír Pikora v komentári uverejnenom na webe týždenníka Reflex.

EÚ podľa mňa prichádza o to najlepšie, čo mala: najlepšie univerzity aj kolísku priemyselnej revolúcie. Naivne som čakal, že to má všetko zmysel a že sa niekto v Bruseli chytí za nos a pochopí, prečo toľko ľudí hlasovalo pre odchod, aby ich ďalší už nemuseli nasledovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oni však nič nepochopili. Eurokrati si z toho nevzali lekciu, aby sa vrátili k základom Únie. Oni si z toho vzali lekciu, že musia pritvrdiť a viac unifikovať.

Tak ako predtým usilovali súdruhovia o sovietskeho človeka, budú dnes usilovať o unifikovaného európskeho človeka.

To sú ale len pocity. Zaujímavejšie je pozrieť sa na čísla. Rad ľudí varoval, akú prinesie brexit katastrofu. Čítali sme články, ako si Briti po brexite neurobia ani anglické raňajky, pretože skoro všetko dovážajú z kontinentu.

Zaujímavé - brexit prišiel a žiadna katastrofa sa nekonala. Ihneď sa ozvali hlasy, že to je tým, že skutočný brexit príde až koncom roka.

OK a už ste čítali správu, že podľa tento týždeň zverejneného prieskumu Združenia britského priemyslu očakávajú britské podniky v najbližších troch mesiacoch najvýraznejšie oživenie výroby od septembra 2018?

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to možné? Kde je ten sľubovaný pesimizmus?

Podobne sa všade písalo, že Londýn opustia banky a poisťovne a presunú zamestnancov do Frankfurtu alebo Paríža. Hovorilo sa o tzv. Brexode.

A čo sa stalo? Nič! Podľa agentúry Reuters presunuli firmy na kontinent údajne menej ako 7-tisíc zamestnancov. To je v jednom z najväčších miest sveta zanedbateľné.

Boris Johnson a Statočné srdce

Myslím, že Briti zatiaľ brexit zvládli. Páčil sa mi polnočný prejav Borisa Johnsona. Vágne mi pripomenul film Statočné srdce, kde sa William Wallace pripravuje do bitky a snaží sa pozitívne naladiť bojovníkov, aby si uvedomili, že bojujú za slobodu.

A minimálne vo filmovom spracovaní sa mu to podarilo, ľudia vedeli, za čo bojujú. Podobné to je s Britmi dnes. Bojujú a zatiaľ im to ide. To je skutočná úloha politika - vedie spoločnosť a dáva ľuďom nádej.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je fakt, že prvý obchodný deň po brexitu priniesol britskej libre prekvapenie. Kurz celkom výrazne oslabil, keď mnoho ľudí začalo pochybovať, že brexit prebehne tak pokojne, ako si mysleli.

Všetci vedia, že budú Briti s Európou po zvyšok roka vyjednávať obchodné podmienky, ale tak nejako sa očakávalo, že to bude bez problémov. Nikto však nikdy nevysvetlil, prečo by to malo byť bez problémov. Zrazu mnohí pochopili, že to bolo len želanie.

Obe strany logicky bránia svoje záujmy, takže problémy sú asi nevyhnutné. Zrazu sa trhy prebudili a začalo sa hovoriť o tom, že vlastne ten tvrdý brexit, ktorého sa už tri roky bály, stále zostáva v hre, hoci britský premiér o ničom takom priamo nehovoril.

Briti chcú kanadskú dohodu

Johnson len povedal, že k obchodnej dohode nie je potrebné, aby Británia akceptovala európske podmienky, ako sú dotácie, sociálna ochrana, pracovné štandardy a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal, že by sa mu páčilo, keby mala Británia s EÚ podobnú dohodu, ako má EÚ s Kanadou. Inými slovami povedal, že nechce akceptovať európsku reguláciu a že to, čo je britské, je britské, a nie európske.

Zároveň chce u väčšiny položiek nulové clá, pretože všetci vedia, že clá bránia ekonomike v raste. Popri tom by kanadská dohoda priniesla uznávanie vzdelania a certifikátov, čo je dôležité pre trh práce. Znamenalo by to však aj hraničné kontroly.

Európsky vyjednávač Michel Barnier pre to nemá veľmi pochopenie a trvá na tom, že ak chce Británia na európsky trh, musí spadať pod rovnakú reguláciu ako neeurópske firmy.

Znie to logicky, ale zdá sa, že pre Britov to je neakceptovateľné. To nemuseli opúšťať EÚ.

Logicky hovoria, že keď môže mať Európa dohodu s Kanadou, prečo by to isté nemohla mať s Britániou? To, že kanadský trh je pre EÚ v porovnaní s britským nepodstatný, nechcú pochopiť.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitý je kompromis a ochota sa dohodnúť

Bude veľmi zaujímavé sledovať rokovania. Veľmi si želám, aby sa dosiahla taká dohoda, ktorá bude dobrá pre všetkých zúčastnených.

Barnier hovorí, že bojuje za Úniu. Ja si však nemyslím, že je možné bojovať za Úniu a pritom nemyslieť aj na Britániu. Prípadné problémy Británie sa nám vrátia ako bumerang.

Predchádzajúce britské vlády boli neschopné a niekto mohol mať pocit, že EÚ je Británii nadradená. To všetko sa však ešte môže otočiť. Americký prezident Donald Trump môže podať Británii ruku, aby ju viac pripútal k Amerike, a my si budeme trhať vlasy na hlave, že sme si neudržali Britániu pri sebe.

Stále som ohľadom brexitu optimistický. Rad ľudí maľoval čerta na stenu a opisoval katastrofu. Ja sa už pár rokov domnievam, že keď Česi a Slováci dokázali vykonať bezproblémové rozdelenie štátu, zvládne to aj Británia s EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Briti to majú oveľa jednoduchšie, než sme to mali my. Nedelia menu, centrálnu banku, dlh ani armádu.

Že to Česi a Slováci zvládli, bolo dané tým, že to zvládnuť chceli - a keď budú chcieť zvládnuť brexit v Londýne aj v Bruseli, tiež to zvládnu. Problém je, že niektorí ľudia to zvládnuť nechcú. Tak dúfajme, že dostanú rozum.

Nedohoda nikomu neprospeje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu