SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
NÁZORY

Vladimír Pikora: Brexit prišiel. A kde je tá očakávaná katastrofa?

Eurokrati si z toho nevzali lekciu, aby sa vrátili k základom Únie. Oni si z toho vzali lekciu, že musia pritvrdiť a viac unifikovať.

Minulý týždeň sme zažili historickú udalosť. Británia opustila EÚ. To tu ešte nebolo. Doteraz sa všetci do EÚ len hrnuli ako do klubu bohatých. Lenže časy sa menia. Briti ako prvý uznali, že než byť v klube zadlžených, to radšej budú sami.

Je mi to vlastne svojím spôsobom ľúto. Moc ľúto. Milujem Britániu, píše Vladimír Pikora v komentári uverejnenom na webe týždenníka Reflex.

EÚ podľa mňa prichádza o to najlepšie, čo mala: najlepšie univerzity aj kolísku priemyselnej revolúcie. Naivne som čakal, že to má všetko zmysel a že sa niekto v Bruseli chytí za nos a pochopí, prečo toľko ľudí hlasovalo pre odchod, aby ich ďalší už nemuseli nasledovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Oni však nič nepochopili. Eurokrati si z toho nevzali lekciu, aby sa vrátili k základom Únie. Oni si z toho vzali lekciu, že musia pritvrdiť a viac unifikovať.

Tak ako predtým usilovali súdruhovia o sovietskeho človeka, budú dnes usilovať o unifikovaného európskeho človeka.

To sú ale len pocity. Zaujímavejšie je pozrieť sa na čísla. Rad ľudí varoval, akú prinesie brexit katastrofu. Čítali sme články, ako si Briti po brexite neurobia ani anglické raňajky, pretože skoro všetko dovážajú z kontinentu.

Zaujímavé - brexit prišiel a žiadna katastrofa sa nekonala. Ihneď sa ozvali hlasy, že to je tým, že skutočný brexit príde až koncom roka.

OK a už ste čítali správu, že podľa tento týždeň zverejneného prieskumu Združenia britského priemyslu očakávajú britské podniky v najbližších troch mesiacoch najvýraznejšie oživenie výroby od septembra 2018?

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je to možné? Kde je ten sľubovaný pesimizmus?

Podobne sa všade písalo, že Londýn opustia banky a poisťovne a presunú zamestnancov do Frankfurtu alebo Paríža. Hovorilo sa o tzv. Brexode.

A čo sa stalo? Nič! Podľa agentúry Reuters presunuli firmy na kontinent údajne menej ako 7-tisíc zamestnancov. To je v jednom z najväčších miest sveta zanedbateľné.

Boris Johnson a Statočné srdce

Myslím, že Briti zatiaľ brexit zvládli. Páčil sa mi polnočný prejav Borisa Johnsona. Vágne mi pripomenul film Statočné srdce, kde sa William Wallace pripravuje do bitky a snaží sa pozitívne naladiť bojovníkov, aby si uvedomili, že bojujú za slobodu.

A minimálne vo filmovom spracovaní sa mu to podarilo, ľudia vedeli, za čo bojujú. Podobné to je s Britmi dnes. Bojujú a zatiaľ im to ide. To je skutočná úloha politika - vedie spoločnosť a dáva ľuďom nádej.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj keď je fakt, že prvý obchodný deň po brexitu priniesol britskej libre prekvapenie. Kurz celkom výrazne oslabil, keď mnoho ľudí začalo pochybovať, že brexit prebehne tak pokojne, ako si mysleli.

Všetci vedia, že budú Briti s Európou po zvyšok roka vyjednávať obchodné podmienky, ale tak nejako sa očakávalo, že to bude bez problémov. Nikto však nikdy nevysvetlil, prečo by to malo byť bez problémov. Zrazu mnohí pochopili, že to bolo len želanie.

Obe strany logicky bránia svoje záujmy, takže problémy sú asi nevyhnutné. Zrazu sa trhy prebudili a začalo sa hovoriť o tom, že vlastne ten tvrdý brexit, ktorého sa už tri roky bály, stále zostáva v hre, hoci britský premiér o ničom takom priamo nehovoril.

Briti chcú kanadskú dohodu

Johnson len povedal, že k obchodnej dohode nie je potrebné, aby Británia akceptovala európske podmienky, ako sú dotácie, sociálna ochrana, pracovné štandardy a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal, že by sa mu páčilo, keby mala Británia s EÚ podobnú dohodu, ako má EÚ s Kanadou. Inými slovami povedal, že nechce akceptovať európsku reguláciu a že to, čo je britské, je britské, a nie európske.

Zároveň chce u väčšiny položiek nulové clá, pretože všetci vedia, že clá bránia ekonomike v raste. Popri tom by kanadská dohoda priniesla uznávanie vzdelania a certifikátov, čo je dôležité pre trh práce. Znamenalo by to však aj hraničné kontroly.

Európsky vyjednávač Michel Barnier pre to nemá veľmi pochopenie a trvá na tom, že ak chce Británia na európsky trh, musí spadať pod rovnakú reguláciu ako neeurópske firmy.

Znie to logicky, ale zdá sa, že pre Britov to je neakceptovateľné. To nemuseli opúšťať EÚ.

Logicky hovoria, že keď môže mať Európa dohodu s Kanadou, prečo by to isté nemohla mať s Britániou? To, že kanadský trh je pre EÚ v porovnaní s britským nepodstatný, nechcú pochopiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Dôležitý je kompromis a ochota sa dohodnúť

Bude veľmi zaujímavé sledovať rokovania. Veľmi si želám, aby sa dosiahla taká dohoda, ktorá bude dobrá pre všetkých zúčastnených.

Barnier hovorí, že bojuje za Úniu. Ja si však nemyslím, že je možné bojovať za Úniu a pritom nemyslieť aj na Britániu. Prípadné problémy Británie sa nám vrátia ako bumerang.

Predchádzajúce britské vlády boli neschopné a niekto mohol mať pocit, že EÚ je Británii nadradená. To všetko sa však ešte môže otočiť. Americký prezident Donald Trump môže podať Británii ruku, aby ju viac pripútal k Amerike, a my si budeme trhať vlasy na hlave, že sme si neudržali Britániu pri sebe.

Stále som ohľadom brexitu optimistický. Rad ľudí maľoval čerta na stenu a opisoval katastrofu. Ja sa už pár rokov domnievam, že keď Česi a Slováci dokázali vykonať bezproblémové rozdelenie štátu, zvládne to aj Británia s EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

Briti to majú oveľa jednoduchšie, než sme to mali my. Nedelia menu, centrálnu banku, dlh ani armádu.

Že to Česi a Slováci zvládli, bolo dané tým, že to zvládnuť chceli - a keď budú chcieť zvládnuť brexit v Londýne aj v Bruseli, tiež to zvládnu. Problém je, že niektorí ľudia to zvládnuť nechcú. Tak dúfajme, že dostanú rozum.

Nedohoda nikomu neprospeje.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V koalícii zatiaľ nie je dohoda, ako budú hlasovať o návrhu o sprísnení interrupcií

Poslanci OĽaNO chcú v novele presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého prerušenia tehotenstva, namiesto 48 hodín navrhujú 96.

Slovensko

Na mieste Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil, myslí si Hrabko

Zaradenie Česka medzi červené krajiny je podľa neho správne. "Situácia je tam naozaj hustá, Česko to nestíha. Leto zanedbali úplne. My sme mali obmedzenia aj cez leto, oni ich nemali," konštatoval publicista.

Český premiér Andrej Babiš.
Slovensko

Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro

Premiér poukázal na to, že jeho manželka má tri zmenky v Arca Investments, každú vo výške 200 000 eur. Dôkazy nechce predložiť, z klamstiev obvinil Smer-SD, Hlas-SD a Pentu.

Igor Matovič a jeho manželka.
Slovensko

Gröhling: Ministerstvo školstva zavedie novinku vo financovaní vysokých škôl

Rezort školstva plánuje zaviesť systém výkonnostných zmlúv. Ten by mal platiť od roku 2021.

Minister školstva Branislav Gröhling.