SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Kríza švédskeho sociálneho štátu

Švédsko čelí v dôsledku nadmernej migrácie a neúspešnej integračnej politiky radikálnym kultúrnym a ekonomickým zmenám, ktoré krajinu zásadne zmenia.

Švédske mestečko Filipstad.Švédske mestečko Filipstad. (Zdroj: FB Filipstads kommun)

Švédsky sociálny štát býva v Spojených štátoch ľavicou často vychvaľovaný. Počas migračnej krízy v roku 2015 bolo Švédsko zaplavené utečencami zo Sýrie žiadajúcimi o azyl, a v dôsledku toho teraz Švédsko čelí sociálnej kríze, ktorá ohrozuje celý švédsky model sociálneho štátu.

Predtým, než Švédsko prijalo 162 000 žiadateľov o azyl, tak malo v roku 2015 približne 9,7 milióna obyvateľov. 70% žiadateľov o azyl prišlo zo Sýrie, Afganistanu a Iraku. Pritom 70% týchto žiadateľov o azyl boli muži.

Migračná kríza vo Švédsku spôsobila neudržateľnú finančnú a sociálnu situáciu, ktorá prinútila švédsky politický establishment prehodnotiť svoj postoj k azylovej politike, ktorá bola do tej doby nesmierne liberálna, píše Nima Gholam Ali Pour v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švédsko napriek tomu ďalej prijímalo azylantov. V rokoch 2016 až 2018 požiadalo o azyl vo Švédsku viac ako 70 000 ďalších migrantov a azyl bol udelený viac ako 105 000 migrantom.

Migrácia hlboko ovplyvňuje národnú a kultúrnu identitu Švédska a má navyše zdrvujúcu ekonomický dopad na švédsky sociálny štát.

Demografické dôsledky migrácie sú najviac viditeľné v mestách, ako je tretie najväčšie mesto Malmö, kde sa podiel obyvateľov zahraničného pôvodu (ľudí narodených v zahraničí alebo ľudí, ktorých obaja rodičia sa narodili v zahraničí) zvýšil z 31,9% populácie v roku 2002 na 45,9% populácie v roku 2018.

Existujú už tri švédske municipality, v ktorých prevažujú ľudia zahraničného pôvodu: Botkyrka, Södertälje a Haparanda.

Otázkou je, ako je vôbec možné cudzinca integrovať, ak je väčšina ľudí v meste zahraničného pôvodu. 51% žiakov základných škôl v Malmö je zahraničného pôvodu a počas jednej generácie budú v Malmö ľudia zahraničného pôvodu tvoriť väčšinu obyvateľov. Ako potom môže prebiehať integrácie imigrantov? A kto tu vlastne koho integruje?

SkryťVypnúť reklamu

Na tom, že sa začleňovanie migrantov do švédskej spoločnosti nedarí, sa zhodujú odborníci i politici. V marci 2018 bolo 58% registrovaných nezamestnaných zahraničného pôvodu, hoci podiel tejto skupiny v celkovej populácii je len 23%. V roku 2018 bola miera nezamestnanosti Švédov narodených v zahraničí 15,4%, zatiaľ čo nezamestnanosť Švédov narodených vo Švédsku bola 3,8%.

Zákon EBO (Lagen om Eget boende - "zákon o samostatnom bývaní") umožňuje žiadateľom o azyl usadiť sa kdekoľvek v krajine. Migranti sa však často usadzujú v oblastiach, kde sa už usadili iní migranti, a to čiastočne kvôli nízkym cenám bývania v týchto oblastiach a čiastočne preto, že je pre migrantov ďaleko jednoduchšie nájsť si v takej miestnej spoločnosti svoje miesto. Tento proces posilňuje segregáciu a vytvára vo Švédsku enklávy migrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký príliv migrantov a neúspešná integračná politika sú príčinou mnohých kultúrnych problémov, v dôsledku ktorých sa švédska kultúra rýchlo mení a má problémy so svojou vlastnou identitou.

V mnohých oblastiach, kde už migranti tvoria väčšinu populácie, neexistuje spôsob, ako tam zachovať švédsku kultúru, pretože kultúra väčšiny tamojšej populácie je výrazne odlišná. Výsledkom býva tiež zmena používaného jazyka a miestnych sviatkov.

Niekoľko zavedených švédskych médií publikovalo v júni 2019 články, oslavujúce Eid-al-Fitr, sviatok, ktorým končí islamský pôstny mesiac ramadán.

Známe spoločnosti vo Švédsku, ako sú Arla Foods, ICA a COOP, zverejnili na svojich webových stránkach sviatočné islamské recepty.

Zaznelo už tiež niekoľko hlasov, že by sa moslimský sviatok Eid-al-filter mal stať švédskym štátnym sviatkom. Tieto hlasy zazneli z radov Sociálnych demokratov a Švédskej cirkvi, dvoch inštitúcií, ktoré majú na švédsku spoločnosť veľký vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa Eid-al-filter zatiaľ štátnym sviatkom nestal, tak sa niekoľko municipalít rozhodlo ho osláviť.

Kým vo Švédsku existoval jednotný národ, tak bolo puto s jeho blízko príbuzným susedom, Fínskom, silné a fínčina bola druhým najpopulárnejším jazykom v krajine.

V roku 2018 si však lingvista Mikael Parkvall všimol, že druhým najpopulárnejším jazykom vo Švédsku sa už stala arabčina.

Hoci sa mnoho detí narodilo migrantom už vo Švédsku, tieto deti majú problémy naučiť sa poriadne hovoriť švédsky, pretože v niektorých materských a základných školách už nie je dostatočný počet ich rovesníkov, pre ktoré je švédčina materinským jazykom. Tempo tejto zmeny je ohromujúce.

Za desať rokov nebude vyzerať radikálne odlišne len švédska spoločnosť. Švédsky sociálny štát, ktorý bol charakteristickým znakom švédskeho štátu známym po celom svete, sa tiež radikálne mení, a možno že dokonca smeruje k svojmu koncu.

SkryťVypnúť reklamu

Švédsky sociálny štát je založený na predpoklade, že väčšina dospelých je zamestnaná na plný úväzok a platia štátu daň z príjmu. Príjmy štátu musia byť vyššie, než sú jeho výdavky vyplácané vo forme rôznych sociálnych dávok a rôzneho prerozdeľovania.

Ak si veľa ľudí nemôže nájsť zamestnanie alebo nie je ochotných pracovať a poberá sociálne dávky, tak nastane kríza. Presne toto sa stalo vo Švédsku vďaka jeho liberálnej imigračnej politike.

Mediálne známym príkladom je Filipstad, obec s viac ako 10 000 obyvateľmi.

Podiel obyvateľov zahraničného pôvodu sa tam zvýšil z 8,5% v roku 2002 na 22,7% v roku 2018. Od roku 2012 do roku 2018 sa z mesta odsťahovalo 640 rodených Švédov a zároveň sa sem prisťahovalo 963 imigrantov.

Filipstad opúšťajú predovšetkým rodení Švédi v produktívnom veku. Starosta Filipstad Claes Hultgren sa obáva, že novo prichádzajúci migranti nemajú potrebné zručnosti pre vstup na trh práce. V dôsledku toho musia municipality, ako je Filipstad, obmedzovať sociálne služby, za ktoré sú zodpovedné.

SkryťVypnúť reklamu

Filipstad nie je jedinou municipalitou, ktorá trpí rozpočtovými škrtmi. Ak sa náklady zvýšia v súlade s rastom populácie a štát obciam neposkytne viac peňazí, než je plánované, tak sa v roku 2023 podľa správy Švédskej asociácie miestnych samospráv a regiónov v obecných a regionálnych rozpočtoch očakáva schodok vo výške 43 miliárd švédskych korún (približne 4, 6 miliardy dolárov).

Sociálnodemokratický mestský radca v Strömsund, švédskom mestečku s 11 699 obyvateľmi, varoval:

"Všetky náklady nesú municipality. V našej municipalite sme nikdy nemali tak nízku nezamestnanosť medzi rodenými Švédmi, napriek tomu sme finančne na kolenách. Je to preto, že sme zároveň nikdy nemali tak vysokú nezamestnanosť medzi ľuďmi narodenými v zahraničí. Títo ľudia končia na sociálnych dávkach, a v praxi to pre mnohých z nich znamená celoživotnú závislosť na sociálnom zabezpečení."

SkryťVypnúť reklamu

Profesorka ekonómie na Jönköping International Business School Charlotta Mellander k ekonomickej kríze municipalít poznamenala:

"Tento problém nevznikol cez noc, financie municipalít sú pod tlakom už dlho. Situácia sa však veľmi zhoršila prijatím utečencov v roku 2015, pretože municipality, ktoré prijali najviac utečencov, mali od začiatku veľké problémy so zaradením migrantov na trh práce a ich integráciou. A to spôsobilo akútne finančné krízy mnohých municipalít."

Na začiatku nového desaťročia čelí Švédsko v dôsledku nadmernej migrácie a neúspešnej integračnej politiky radikálnym kultúrnym a ekonomickým zmenám, ktoré krajinu zásadne zmenia.

V niektorých častiach Švédska prebieha islamizácia, a to, do akej miery táto islamizácia ovplyvní švédsku spoločnosť, záleží na politických rozhodnutiach, ktoré budú prijaté v priebehu tohto desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu

Bude imigrácia z moslimských krajín do Švédska pokračovať? Budú švédske úrady naďalej podporovať islamskú kultúru peniazmi daňových poplatníkov? Prijmú imigranti švédsku kultúru za svoju, alebo bude integrácia naďalej zlyhávať a Švédi budú stále viac prijímať islamskú kultúru?

Medzi týmito dvoma kultúrami existujú významné rozpory, takže expanzia islamskej kultúry vo Švédsku nepochybne vyvolá rôzne trenice. Dnes je medzi islamskou a švédskou kultúrou viac protikladov než toho, čo ich spája.

Segregácia je neprehliadnuteľná a mešity sa niekoľkokrát podieľali na škandáloch a kultúrnych konfliktoch medzi islamom a švédskymi hodnotami.

Táto dekáda prinesie Švédsku nestabilitu a bude pre jeho budúcnosť rozhodujúca. Švédsko sa bude musieť vyrovnať so zásadnými politickými, kultúrnymi a ekonomickými zmenami, ku ktorým nevyhnutne dôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Nima Gholam Ali Pour je politickým poradcom Švédskych demokratov v Malmö. Je autorom kníh "Därför är mångkultur förtryck" ( "Prečo je multikulturalizmus útlakom") a "Allah bestämmer inte i Sverige" ( "Alah vo Švédsku nerozhoduje").

[1] Švédsko má dva stupne miestnych úradov (vlád): lokálne (municipálne) a regionálne (krajské). Územie Švédska je rozdelené na 290 municipalít (komún, obcí) a 21 regiónov (krajov).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu