BRATISLAVA – Vo štvrtok 28. júna 2018, keď mal súd rozhodnúť o jeho väzbe, si Marian Kočner ešte ráno pred pojednávaním dohodol let súkromným lietadlom do Chorvátska. Tam na neho čakala dlho pripravovaná jachta Pegas. Informoval o tom denník SME.
„Zdravím. Na pondelok poobede by ste mali voľné lietadlo? Ďakujem,“ písal Kočner podľa SME v ten deň Petrovi Beníkovi, manažérovi súkromného leteckého dopravcu.
Správu s otázkou poslal krátko po ôsmej ráno. Beník odpísal, že lietadlo je k dispozícii.
„Ok. 17.00 odlet Ba do Split. 4 pasažieri. Späť prázdny,“ reagoval Kočner, ktorý je dnes obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Komunikácia pochádza z dát poskytnutých medzinárodnou sieťou Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) sprístupnených vybraným slovenským médiám.
Namiesto lietadla však v ten istý deň po Kočnera prišla eskorta a skončil v cele. Ako dôvod senát uviedol obavu, že Kočner – vtedy obvinený ešte len za falšovanie zmeniek – bude pokračovať v trestnej činnosti.
Až o takmer rok neskôr, v apríli 2019, Najvyšší súd konštatoval, že hrozí aj Kočnerov pokus o útek za hranice a nariadil aj útekovú väzbu. V tom čase už mal k dispozícii jeho komunikáciu z mobilných telefónov.
Súd si všimol Bašternáka a Rajeckého
Súd pri rozšírení dôvodov na Kočnerovu väzbu argumentoval jeho komunikáciou s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom či Tomášom Rajeckým, ktorého mafiánske zoznamy spájajú so skupinou piťovcov.
Bašternák podľa komunikácie cez mobilnú aplikáciu WhatsApp písal Kočnerovi v apríli 2017, že zvažuje odchod zo Slovenska. Bolo to tri týždne po tom, ako ho obvinili z daňového podvodu, ku ktorému sa neskôr aj sám priznal a dostal päť rokov väzenia.
„Lebo ja už sa balím. Vláda, ktorá príde o tri roky, nás má na zozname ako prvých. Lipšic bude generálny prokurátor. Takže vivat Nový Zéland,“ písal Bašternák.
V apríli 2018 zasa Kočner o úteku písal Rajeckému: „Treba sa pomaly zberať na odchod.“
Na čo Rajecký odpísal „Možno aj nie úplne pomaly a aj rýchlejšie.“
„Medzinárodné vody to istia. Loď máme vybavenú,“ reagoval Kočner.
V uznesení vtedy súd skonštatoval, že Kočner sa útekom naozaj zaoberal, a preto „nemá dôvod takéto úvahy akýmkoľvek spôsobom zľahčovať“.
Prihliadol aj na to, že u Kočnera našli starý a neplatný diplomatický pas honorárneho konzula Guinejskej republiky.
Rajecký celú komunikáciu označil len za vtipkovanie.
Mohlo ísť aj o dovolenku
Okrem objednania lietadla má polícia k dispozícii aj komunikáciu Kočnera s ľuďmi, ktorí pre neho pripravovali jeho jachtu Pegas. Pravidelne ho informovali, ako prebiehajú opravy na lodi.
Polícia v jeho mobile našla aj fotografie dokumentu, ktorý vydal slovenský Námorný úrad pod ministerstvom dopravy pre dvoch cudzincov – občanov Filipín a Indie. Nie je to celkom jasné, ale mohlo by ísť o členov posádky a ich povolenie na plavbu pod slovenskou vlajkou.
SME konštatuje, že zo záznamov nie je stopercentne jasné, či Kočner jachtu skutočne pripravoval na útek alebo šlo len o dovolenku a svoje uväznenie nepredpokladal. Lietadlo a jachtu mu podobne pripravovali už v minulosti.