Washington / Bratislava –Vo Washingtone sa 5. februára 2020 uskutočnilo inauguračné podujatie Medzinárodnej aliancie na podporu náboženskej slobody (International Religious Freedom Alliance – IRFA). Jeho hostiteľom bol minister zahraničných vecí USA Michael R. Pompeo.
Stretnutie predstavovalo realizačný krok v iniciatíve, ktorá bola predtým prezentovaná na dvoch ministerských stretnutiach na podporu náboženskej slobody zorganizovaných takisto vo Washingtone v rokoch 2018 a 2019.
Prezident Donald Trump ohlásil túto iniciatívu počas 74. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov.
Trump podporil prenasledovaných kresťanov
Ako uviedol Trump vo štvrtok 6. februára pri príležitosti Národných modlitebných raňajok, jeho administratíva „stojí za prenasledovanými kresťanmi a náboženskými menšinami na celom svete ako doteraz nikto“.
Mike Pompeo na podujatí, ktoré sa konalo na jeho ministerstve, vyhlásil, že uvedená misia sa klenie „ponad národnosti, politické systémy a vyznania“.
„Odsudzujeme teroristov a násilných extrémistov, ktorí sa zameriavajú na náboženské menšiny, či už sú to jezídi v Iraku, hinduisti v Pakistane, kresťania v severovýchodnej Nigérii alebo moslimovia v Barme," povedal M. Pompeo.
Slovensko a malé štáty EÚ
Ako uviedol slovenský rezort zahraničných vecí, „Slovenská republika sa pripojením k Deklarácii k Medzinárodnej aliancii na podporu náboženskej slobody spolu s ďalšími členskými štátnymi Európskej únie pripája ku krajinám odsudzujúcim násilie proti osobám z dôvodu náboženského vyznania, obmedzovaniu práva byť bez náboženského vyznania či odmietajúcim diskrimináciu osôb z dôvodu náboženstva alebo presvedčenia.“
Do aliancie IRFA sa zapojilo 26 krajín, z toho 19 európskych, avšak zatiaľ – s výnimkou Poľska – žiadny z veľkých členských štátov EÚ. Z väčšinovo moslimských krajín podporili iniciatívu Bosna a Hercegovina, Kosovo, Gambia a Senegal.
Deklarácia k Medzinárodnej aliancii na podporu náboženskej slobody nie je právne záväzná. Odvoláva na ľudskoprávne dokumenty OSN a usmernenia EÚ a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Aktivity IRFA majú dopĺňať činnosť OSN.
K iniciatíve sa pripojili: Albánsko, Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Brazília, Bulharsko, Kolumbia, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Gambia, Gruzínsko, Grécko, Maďarsko, Izrael, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Malta, Holandsko, Poľsko, Senegal, Slovensko, Slovinsko, Togo, Ukrajina a Spojené kráľovstvo.
Na podujatí vo Washingtone sa za Slovensko zúčastnil veľvyslanec v Spojených štátoch amerických Ivan Korčok.