SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Britská nevesta bojovníka Islamského štátu znova prehrala spor o občianstvo

Neuspela u komisie s odvolaním proti rozhodnutiu britskej vlády, ktorá jej odobrala občianstvo a odporúča jej požiadať oň Bangladéš.

Shamima Begumová na nedatovanej policajnej snímke.Shamima Begumová na nedatovanej policajnej snímke. (Zdroj: TASR/AP)

Londýn – Shamima Begumová, ktorá sa ako tínedžerka odišla do Sýrie a vydala sa tam za bojovníka Islamského štátu, neuspela s odvolaním proti rozhodnutiu britskej vlády odobrať jej občianstvo.

Osobitná komisia pre odvolania prisťahovalcov v Londýne rozhodla, že zbavením občianstva nezostala Begumová (20) bez štátnej príslušnosti. Žena sa teda nemôže vrátiť do Británie.

Begumová sa proti verdiktu komisie odvolá, napísal vo vyhlásení jej právnik Daniel Furner. Uviedol, že bude „ťažké vysvetliť“ toto rozhodnutie Begumovej. Komisia totiž uznala, že v utečeneckom tábore, kde sa momentálne nachádza, čelí „mimoriadnemu nebezpečenstvu“, ale nedovolila jej vrátiť sa do Británie a viesť tam právny spor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vec sa má tak, že právo pani Begumovej venovať sa svojmu odvolaniu proti odobratiu občianstva ministerstvom vnútra je týmto bezvýznamné,“ argumentoval právnik.

Begumovej rodiča sa narodili v Bangladéši a podľa názoru britskej vlády to znamená, že Begumová nie je bez štátnej príslušnosti, lebo si môže nárokovať na bangladéšske občianstvo. V súčasnosti nemá bangladéšsky pas.

Begumová odišla z Londýna ako 15-ročná školáčka v roku 2015 s dvoma kamarátkami, s ktorými sa pridali k teroristickej organizácii IS.

V roku 2019 sa objavila v utečeneckom tábore v Sýrii. Novinárom povedala, že sa chce vrátiť, ale neľutuje svoje predchádzajúce konanie. Týmto nedostatkom ľútosti stratila sympatie britskej verejnosti.

Kritika vlády za odobratie jej občianstva však znova zosilnela v marci 2019 po tom, ako jej zomrel trojtýždňový syn Begumovej v utečeneckom tábore al-Haul na severovýchode Sýrie.

SkryťVypnúť reklamu

Britským médiám povedala, že s holandským manželom Yagom Riedijkom, bojovníkom Islamského štátu, mala dievčatko a ďalšieho chlapčeka, ale obe deti zomreli.

Britská vláda zbavila občianstva aj najmenej dve ďalšie Britky, ktoré sa vydali za bojovníkov Islamského štátu, pripomenula agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu