SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Britská nevesta bojovníka Islamského štátu znova prehrala spor o občianstvo

Neuspela u komisie s odvolaním proti rozhodnutiu britskej vlády, ktorá jej odobrala občianstvo a odporúča jej požiadať oň Bangladéš.

Shamima Begumová na nedatovanej policajnej snímke.Shamima Begumová na nedatovanej policajnej snímke. (Zdroj: TASR/AP)

Londýn – Shamima Begumová, ktorá sa ako tínedžerka odišla do Sýrie a vydala sa tam za bojovníka Islamského štátu, neuspela s odvolaním proti rozhodnutiu britskej vlády odobrať jej občianstvo.

Osobitná komisia pre odvolania prisťahovalcov v Londýne rozhodla, že zbavením občianstva nezostala Begumová (20) bez štátnej príslušnosti. Žena sa teda nemôže vrátiť do Británie.

Begumová sa proti verdiktu komisie odvolá, napísal vo vyhlásení jej právnik Daniel Furner. Uviedol, že bude „ťažké vysvetliť“ toto rozhodnutie Begumovej. Komisia totiž uznala, že v utečeneckom tábore, kde sa momentálne nachádza, čelí „mimoriadnemu nebezpečenstvu“, ale nedovolila jej vrátiť sa do Británie a viesť tam právny spor.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vec sa má tak, že právo pani Begumovej venovať sa svojmu odvolaniu proti odobratiu občianstva ministerstvom vnútra je týmto bezvýznamné,“ argumentoval právnik.

Begumovej rodiča sa narodili v Bangladéši a podľa názoru britskej vlády to znamená, že Begumová nie je bez štátnej príslušnosti, lebo si môže nárokovať na bangladéšske občianstvo. V súčasnosti nemá bangladéšsky pas.

Begumová odišla z Londýna ako 15-ročná školáčka v roku 2015 s dvoma kamarátkami, s ktorými sa pridali k teroristickej organizácii IS.

V roku 2019 sa objavila v utečeneckom tábore v Sýrii. Novinárom povedala, že sa chce vrátiť, ale neľutuje svoje predchádzajúce konanie. Týmto nedostatkom ľútosti stratila sympatie britskej verejnosti.

Kritika vlády za odobratie jej občianstva však znova zosilnela v marci 2019 po tom, ako jej zomrel trojtýždňový syn Begumovej v utečeneckom tábore al-Haul na severovýchode Sýrie.

Skryť Vypnúť reklamu

Britským médiám povedala, že s holandským manželom Yagom Riedijkom, bojovníkom Islamského štátu, mala dievčatko a ďalšieho chlapčeka, ale obe deti zomreli.

Britská vláda zbavila občianstva aj najmenej dve ďalšie Britky, ktoré sa vydali za bojovníkov Islamského štátu, pripomenula agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister však ubezpečuje, že zaočkovaní budú môcť ešte predtým využívať certifikát o zaočkovaní, ktorý im umožní prechod hraníc so susediacimi krajinami.

1 h
SaS vyzýva premiéra na odchod z premiérskeho kresla.

SaS reaguje, že Matovič zavádza a každé okresanie vie SaS vysvetliť. "Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme."

44m
Očkovanie v Nemecku.

Pri optimistickom pohľade analytikov bude do konca júna stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade - čakárni.

6 h
Izrael ostreľuje pásmo Gazy.

Príčina konfliktu? Štyri arabské rodiny sa odmietli vysťahovať a ani nechceli platiť nájom. To, aby občianskoprávny spor riešil okolitý svet, je niečo nevídaného a je poznať, že ide iba o zámienku, vysvetľuje pozadie bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.

4 h