SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
ZAHRANIČIE

Politická korektnosť: Júlia v hidžábe, Romeo je černoch a Frankenstein tiež

Prefarbená minulosť: Americké vydavateľstvo vytlačilo stovky titulov v "edícii rozličnosti". Nakoniec ich stiahlo pre protesty menšín, ktorým boli určené.

Boris Karloff vo filme Frankenstein v roku 1931Boris Karloff vo filme Frankenstein v roku 1931 (Zdroj: SITA)

NEW YORK - Nová edícia klasických románov pre deti mala v USA lákať tým, že na prebaloch mala "etnické" podoby hlavných hrdinov.

Napríklad Alenka v ríši divov bola černoška, ​​Indiánka či Aziatka. Obrie americké nakladateľstvo prehnalo demonštráciu svojej uvedomelosti tak, že to odmietli aj tí, ktorými to malo údajne prospieť.

Úplne vážne: myslíte si, že urobíte fakt dobrú vec pre posilnenie sebavedomia černochov, keď vydáte knižku, z ktorej obálky na ne bude pozerať čierny Frankenstein?

Ak usúdite, že nie, komsomolci v americkom predajcovi kníh Barnes & Noble a nakladateľstve Penguin Random, čo sú McDonalds knižného sveta, si mysleli pravý opak.

Článok pokračuje pod video reklamou

Už si však myslia to isté čo vy, píše Milan Vodička v článku uverejnenom na webe idnes.cz.

Frankenstein nebol sám. Nešlo o jedinú knihu, ale o sto titulov klasických románov v "edícii rozličnosti", ako to nazvali. Všetky sú o belochoch, ale mali na obálke hlavné postavy nakreslené ako farebné. Černochov, Aziatov, Indiánov a tak.

Už nemajú.

Len si to predstavte: Romeo a Júlia, Traja mušketieri, Gróf Monte Christo, Ostrov pokladov ... Dokonca Biela veľryba (ale tá nezčernala, išlo o pleť kapitána Achaba).

K tomu Peter Pan, Alenka v ríši divov, Čarodejník z krajiny Oz a tak ďalej.

A teraz pozor. Každý titul vyšiel s piatimi "etnickými" obálkami.

A tak Júlia Kapuletová bola napríklad v hidžábe a bozkávala sa (!) s akýmsi mladíkom, na druhej obálke bol Rómeo Montek ako černoch, na ďalšej bol Hispánec. Model je taký, že sa musí dostať na všetkých, na černochov, Indiánov, Hispáncov, Aziatov, moslimov. Jekkyl (alebo to bol Hyde?) má aj turban.

Dôvod? Rodičia z farebných rodín konečne budú môcť kúpiť svojim deťom knižky, na ktorých obálkach sa deti uvidia, a naopak tam nebude beloch, takže sa s hrdinom či hrdinkou hneď stotožnia.

Taká bola predstava. Mal to byť príspevok k prebiehajúcemu Mesiacu černošskej histórie. Ale dopadlo to rovnako formálne ako kedysi príspevky k Mesiacu československo-sovietskeho priateľstva. Dokonca horšie: knižky boli už stiahnuté. Ani nestačili vyjsť.

Už to odpískali.

Protestovali hlavne černosi a zástupcovia ďalších menšín. A mali absolútnu pravdu.

Absurdné bolo už to, že černošská dievčatko, ktorá by chcelo kúpiť Alenku v ríši divov s tým, že sa teší na príbeh dievčaťa, ktoré je konečne ako ona, na prvých stránkach zistí, že je to belošská dievčina. Pôsobilo to ako podvod. A ako urážka. Pekných pár umelcov povedalo, že to je literárny blackface.

Blackface je americký fenomén, je skoro zločin, keď sa beloch prezlečie napríklad na maškarnom za černocha. Kvôli histórii, ublíženosti aj politickej korektnosti (kedysi hrali načernení belosi černochov, zvyčajne hlúpe smiešne figúrky).

Reportéri sliedia v desiatkach rokov starých stredoškolských ročenkách a ex post odhaľujú vtedajší "rasistov", ktorí sa na plese odfotili trebárs ako spevák skupiny Boney M.

Toto je niečo iné, ale aj podobné: "biela" knižka dostala farebnú tvár. A menšiny sa logicky pýtali: Prečo radšej neurobíte niečo zmysluplné a nevydáte napríklad nových černošských či indiánskych autorov? Alebo africké rozprávky? Alebo antológiu moderné africkej poviedky?

Lenže toto je jednoduchšie. Formalizmom to pripomína československú totalitnú prax, keď sa kvôli záväzku či vylepšeniu posudku formálne zmenil náter či meno, ale pod povrchom všetko zostalo rovnaké.

Niekedy za tým bola aj ozajstná uvedomelosť. Ale to je aj v Amerike. Ľudia, ktorí podobné rychloakcie vymýšľajú, aby bojovali za lepšie zajtrajšky, si hovoria woke - prebudení, bdelí, uvedomelí.

Tentoraz sa však včas prebudili tí, ktorým to malo pomôcť, a zatrhli to.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Matovičove vyhlásenia k „blackoutu“ potvrdili, že premiér je nepredvídateľný, hovorí politológ

Oslabuje to jeho pozíciu, tvrdí Eštok, ktorý Matovičove osobné úvahy o vypnutí Slovenska bez konzultácie s partnermi a odborníkmi považuje za prešľap.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Klus: Na repatriáciu čaká 3100 ľudí, musíme nájsť pre nich ubytovacie kapacity

Repatriácie sa nekončia, registrácia je iba pozastavená, informoval predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár.

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady za stranu Smer Juraj Blanár.
Slovensko

Pribudlo ďalších 26 prípadov, celkovo je nakazených 426

Policajti oddnes evidujú každého, kto prichádza na Slovensko.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a vľavo jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Európska únia

Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

"My sme síce spor prehrali, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že žiadnych migrantov brať nebudeme a že tie kvóty medzičasom skončili. A to vďaka nám hlavne," povedal český premiér Babiš.

Zástup migrantov v Granade.