SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Kto je Buttigieg, prekvapenie z Iowy? Nový Obama, ktorý môže vyzvať Trumpa

Môže sa stať homosexuál americkým prezidentom? Prekvapenie z Iowy, Pete Buttigieg, si to myslí.

Pete ButtigiegPete Buttigieg (Zdroj: TASR/AP)

V prvých demokratických primárkach pred jesennými americkými voľbami si nečakane dobre viedol niekdajší starosta South Bendu v Indiane Pete Buttigieg, ktorý porazil doterajších favoritov.

Komentátori o ňom hovoria ako o novom Barackovi Obamovi. Aj keď je kampaň ešte len na štarte, výsledky v Iowe v nedávnej minulosti často kandidáta demokratov určili, píše server idnes.cz.

Aj keď existujú pochybnosti nad tým, či boli hlasy správne spočítané, konečné výsledky ako víťaza iowských primárok ohlasujú Peta Buttigiega, ktorý porazil druhého Bernieho Sandersa o obyčajnú desatinu percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa neskôr, práve kvôli technickým problémom a pochybnostiam o sčítaní hlasov, tiež vyhlásil za víťaza.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pritom na štarte nebol Buttigieg považovaný za favorita týchto primárok. Podľa prieskumov niekoľkých celoštátnych amerických médií mal skončiť až na treťom mieste za Sandersom a Bidenom. Nakoniec však práve on stál na stupni víťazov, zatiaľ čo favorizovaný Biden skončil až štvrtý.

Iowa nie je najdôležitejší štát, čo sa týka počtu hlasov, pretože z 1 991 delegátov nominačného zjazdu na ňu pripadá len 41 miest. Texas ich má napríklad 228 a Kalifornia 415.

Avšak v minulosti tí kandidáti, ktorí vyhrali v Iowe, vyhrali aj celé demokratické primárky. Od roku 1972 sa tak stalo v deviatich z dvanástich prípadov. V roku 2008 v Iowe vyhral Obama, ktorý sa potom stal aj americkým prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa výsledky môžu priebežne meniť, Buttigiega možno teraz považovať za jedného z favoritov na víťaza demokratických primárok a teda možného protivníka prezidenta Donalda Trumpa.

Kto je Pete Buttigieg?

Ak by k tomu došlo, bol by to zrejme veľmi zaujímavý súboj. Kým Trump sa vo svojich sedemdesiatich rokoch stal najstarším zvoleným americkým prezidentom, Buttigieg vo svojich tridsiatich ôsmich by v prípade zvolenia bol naopak tým najmladším.

Hoci kvôli svojmu nízkemu veku má pomerne malé politické skúsenosti v porovnaní s veteránmi, ktorí sa usilujú o prezidentskú nomináciu, je to tiež výhoda. Sanders aj Biden sú ešte starší ako Trump a sedemdesiat rokov má aj Elizabeth Warrenová.

Podľa serveru Vox Demokratická strana zvyčajne vyhráva, ak nominuje mladého, charizmatického lídra, ktorý dokáže presvedčiť ľudí mimo stranu, že demokratické hodnoty sú aj ich hodnoty. Tento recept sa ukázal byť úspešným v prípade Johna F. Kennedyho, Jimmyho Cartera, Billa Clintona či Baracka Obamu.

SkryťVypnúť reklamu

Práve k posledne menovanému býva Buttigieg často prirovnávaný. Napríklad podľa politického analytika Fox News Brita Hume je Buttigieg najtalentovanejší politik, ktorý kedy vzišiel z Demokratickej strany od Baracka Obamu. Buttigiega prirovnávajú k Obamovi aj jeho voliči.

Hoci je Biden, bývalý viceprezident v Obamovej administratíve, považovaný za favorita obamovských kruhov, výsledky z Iowy podľa konzervatívneho serveru The Washington Examiner ukazujú, že Buttigieg dokáže osloviť tých Obamových voličov, ktorí neskôr prešli k Trumpovi.

Kým Obama získal prvenstvo ako prvý afroamerický prezident, Buttigieg by v prípade porážky Trumpa bol prvým otvorene homosexuálnym prezidentom USA.

Nie je však prvým homosexuálnym kandidátom na prezidenta, tým bol Fred Karger z Republikánskej strany. Hoci každý pochádza z inej politickej partaje, Karger Buttigiega podporil.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by Buttigieg vyhral demokratické primárky, bol by podľa serveru Vox najľavicovejším kandidátom na prezidenta od čias Waltera Mondaleho, ktorého v roku 1984 drvivo porazil Ronald Reagan.

Navrhuje napríklad 15-dolárovú minimálnu hodinovú mzdu, cestu k občianstvu pre nelegálnych imigrantov či univerzálny prídavok na dieťa vo výške najmenej 2 000 dolárov.

Aj napriek tomu sa mu darí vzbudiť dojem, že je v podstate stredový. Napomáhajú mu v tom veľmi radikálne postoje jeho protikandidátov.

Napríklad na rozdiel od Warrenovej či Sandersa nechce program tzv. Medicare for All (zdravotného poistenia pre všetkých), ktorý by úplne eliminoval súkromné poistenie a nahradil súčasný systém vládou spravovaným zdravotným programom.

Jeho plán, tvz. Medicare For All Who Want It (zdravotné poistenie pre všetkých, ktorí ho chcú), chce zachovať súkromné ​​zdravotné poistenie ako alternatívu k tomu vládnemu.

SkryťVypnúť reklamu

Pre voliča môže byť Buttigieg zaujímavý aj tým, že hovorí niekoľkými jazykmi. Jeho priaznivci v tomto kontexte často ironicky poznamenávajú, že ich ovláda lepšie ako súčasný americký prezident svoj rodný jazyk.

Prekážky na ceste k víťazstvu

Pre svoj príklon k stredovým pozíciám, ktorým chce prebrať časť Bidenových voličov, sa stal terčom kritiky zo strany radikálne ľavicových kruhov. Tí ho obviňujú z toho, že je služobníkom finančných elít z Wall Street, ktorí majú mať záujem na udržaní statusu quo. Podľa jednej rozšírenej konšpiračnej teórie je Buttigieg priamo tajným agentom CIA.

Konšpirátori vychádzajú z jeho životopisu. Buttigieg vyštudoval na Harvarde a Oxforde. Po štúdiách pôsobil v prestížnej konzultačnej firme McKinsey & Company, odkiaľ po dvoch rokoch odišiel, aby slúžil ako spravodajca pre americké námorníctvo. V roku 2014, ako starosta mesta South Bend, si vzal sedemmesačné voľno, aby slúžil v Afganistane.

SkryťVypnúť reklamu

Konšpiračným teoretikom sa zdá tiež podozrivé, že ho podporuje rad vysoko postavených členov bývalých prezidentských administratív, napr. Obamov vrchný ekonóm Austan Goolsbee, Clintonov bezpečnostný poradca Tony Lake či Obamov vrchný poradca Phillip Gordon.

Medzi jeho ekonomického poradcu patrí ekonóm Danny Yagan, považovaný za jedného z najsľubnejších mladých ekonómov. Podľa Voxu práve schopní poradcovia môžu vyvážiť Buttigiegov nedostatok politických skúseností.

Neskúsenosť však nie je jediný problém, ktorému Buttigieg vo svojej kampani čelí. Nemá príliš vysokú podporu medzi černošským obyvateľstvom.

Hoci počas jeho pôsobenia na pozícii starostu v South Bendu sa počet Afroameričanov žijúcich v chudobe znížil z 50 na 32 percent, podľa niektorých černošských vodcov to nebolo dosť.

SkryťVypnúť reklamu

Negatívna povesť u afroamerického obyvateľstva mu môže uškodiť v Južnej Karolíne, kde predstavujú významnú silu.

Pre konzervatívneho voliča môže byť tiež problémom jeho sexuálna orientácia. Na amerických sociálnych sieťach sa rozšírilo video zobrazujúcu ženu z Iowy, ktorá mu najprv vyjadrila podporu a potom ju chcela stiahnuť, pretože nevedela, že je gay.

Načítavam video...

Buttigieg napriek tomu verí, že je schopný Trumpa poraziť, pretože na rozdiel od Sandersa jeho politické posolstvo nie je tak "polarizačné".

Ako výhodu vidí tiež svoj vek.

"Zakaždým, keď moja strana získala Biely dom, bolo to vďaka kandidátovi, ktorý bol nový v národnej politike, ktorý nepracoval vo Washingtone alebo aspoň tam nebol príliš dlho," uviedol v jasnej narážke na Bidena.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný Trump sa k Buttigiegovi príliš nevyjadruje. Americký prezident sa mu vysmial za nevysloviteľné meno a obvinil ho z toho, že sa len vydáva za kresťana.

Podľa denníka Daily Beast Buttigiegovo meno sa oproti jeho demokratickým protikandidátom neobjavovalo na Trumpových poradách s najbližšími poradcami.

To by sa, pokiaľ sa bude Buttigiegovi dariť víťaziť v demokratických primárkach aj v ďalších štátoch, mohlo zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu