SME
Nedeľa, 25. september, 2022 | Meniny má Vladislav

Zemetrasenie na durínsky spôsob

Absurdné: Ľavicové ani postkomunistické strany ani hlasy nikomu neprekážajú. Za to kvôli AfD padajú hlavy zvolených premiérov. CDU je tak v slepej uličke.

Thomas Kemmerich. Thomas Kemmerich. (Zdroj: TASR/AP)

Thomas Kemmerich, čerstvo zvolený durínsky premiér, veľmi rýchlo prišiel o ilúzie, že bude môcť nejakým spôsobom vykonávať svoj mandát.

Po vyhrážkach, ktoré mu začali chodiť, pridelila polícia jednému z jeho synov ochranu, aby mohol ísť do školy.

Policajná hliadka tiež zabránila nočnému pokusu o posprejovanie jeho domu (tamtiež), kancelária FDP v meste Halle však sprejovému odkazu od Antify neušla.

To isté sa stalo aj iným kanceláriám FDP v iných častiach Nemecka. Vyhrážky chodia aj ďalším politikom FDP, píše Marian Kechlibar v komentári uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

SkryťVypnúť reklamu

A Kemmerichova žena Ute sa posťažovala na nepozvaných návštevníkov, ktorí prichádzajú k ich domu a z ktorých vraj ide strach. (Manželia Kemmerichovci majú spolu celkom šesť detí.)

Po osobnej návšteve šéfa strany Lindnera vyhlásil Kemmer, že nevidí inú možnosť, než vzdať sa funkcie.

Lindner sám tvrdí, že na neho kancelárka Merkelová rozhodne nevykonávala žiadny nátlak, čo je trochu nekonzistentné s jej verejne vyslovenou požiadavkou, že "výsledok hlasovania musí byť zvrátený".

Zatiaľ však Kemmerich premiérom ešte stále je, pretože v Durínsku sa nedá funkcie predsedu vlády len tak ľahko zbaviť - kým nie je krajinským snemom zvolený nový premiér, patrí výkon úradu do rúk jeho predchodca.

Kemmerich však počas svojej super rýchlej kariéry nestihol zostaviť žiadnu vládu, takže rovnako nemá koho riadiť a jeho postavenie je čisto formálne.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z najvyšších predstaviteľov spolkovej AFD, Alexander Gauland, podráždil ľavicového expremiéra Ramelowa ponukou, že tentoraz by mohla AFD hlasovať pre neho.

Ramelow na to reagoval ostro, AFD vraj pohŕda demokraciou. Z perfídneho plánu poškodiť dobré meno demokratických strán a takto pozvoľna zničiť demokraciu obvinil AFD aj bádenský ministerský predseda Kretschmann (Zelení).

Úprimne, je to tragikomédia a začínam si myslieť, že Björn Höcke a jeho kolegovia z AFD podporili Kemmericha len preto, aby sa poriadne pobavili na účet svojich mainstreamových kolegov. Čo sa im splnilo mierou vrchovatou.

Celá záležitosť má nejaké efekty aj vo vnútri CDU, ktorej Durínska frakcia pre Kemmericha hlasovala tiež.

Kancelárka sa vrátila do Berlína a prinútila odstúpiť z funkcie povereníka CDU pre východné Nemecko, Christiana Hirteho.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho prehreškom bolo, že Kemmerichovi po voľbe zagratuloval na Twitteri a označil ho pritom za "kandidáta stredu".

Durínska CDU z toho nie je práve šťastná, podľa nej sa Hirte o východné Nemecko staral dobre.

Merkelová tak najskôr urobila preto, že jej koaličný partner, SPD, požadoval Hirteho hlavu.

Ale šéf mladých socialistov Kevin Kuhnert už stihol vyjadriť názor, že po Hirtovi bude musieť nasledovať "mnoho ďalších".

Aj na Twitteri, ako inak. Pekná strelnica sa nám z tej predtým nevinnej mikroblogovacej služby stala.

Durínska CDU je v žalostnom stave, jej šéf Mike Mohring hodil uterák do ringu a odchádza stredom. Zatiaľ nie je známy nikto, kto by sa po ňom chcel o kreslo predsedu uchádzať, ale zjazd, ktorý bude personálne otázky riešiť, sa koná až v máji.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mohringovho vyjadrenia na tlačovej konferencii je "kolegov, ktorí už nechcú svoje funkcie vykonávať", viac.

Podľa prvého prieskumu verejnej mienky, ktorý sa v Durínsku po voľbe Kemmericha premiérom uskutočnil, stratila CDU skoro polovicu voličskej podpory a má teraz okolo 12 percent. Naopak Linke o pár percent posilnila.

Čo znamená, že keby Durínska organizácie CDU pristúpila na požiadavku predčasných volieb, muselo by zhruba deväť poslancov počítať so stratou kresla a zároveň by červeno-červeno-zelená koalícia opäť získala väčšinu, o ktorú vlani prišla.

Do takto sebapoškodzujúceho kroku sa miestnym politikom CDU pochopiteľne nechce. K vypísanie nových volieb by bola potrebná dvojtretinová väčšina krajinského snemu, takže bez hlasov CDU či AFD to nepôjde, ani keby všetky ostatné strany nové voľby chceli.

SkryťVypnúť reklamu

V CDU to však vrie aj na spolkovej úrovni. WerteUnion, konzervatívne krídlo strany, sa postavilo za voľbu Kemmericha, načo od ich protivníkov zazneli hlasy, že s takými názormi nemá táto skupina v CDU čo robiť.

Kritika však prší aj na hlavu predsedníčky strany, Annegret Kramp-Karrenbauer, ktorá podľa svojich odporcov situáciu nezvládla a má za sebou tých chýb a neúspechov už trochu príliš.

Úprimne, na jej ďalšiu kariéru by som nestavil ani zlomené gréckej euro. Keby som to mal odhadovať, do roka či dvoch sa AKK zaradí do dlhého zoznamu ľudí, ktoré poslala spolupráca s Merkelovou na politický cintorín. Snáď v tom zozname bude aspoň posledný. (Dnes ohlásila odchod z funkcie, pozn. KW)

Rovnako je zaujímavé, ako niekedy banálna udalosť v polozabudnutom kúte Európy môže odhaliť veľa závažných trhlín.

SkryťVypnúť reklamu

Nejaké Durínsko ešte pred týždňom nezaujímalo zhola nikoho, ani v Berlíne, ani v Bruseli, ani v New Yorku, ani v Prahe. Lesnatá, malá a nie príliš bohatá zemička s iba dvoma miliónmi obyvateľov mala aj na nemeckej, nieto ešte na svetovej politickej scéne úplne okrajové postavenie. Zrazu o nej vedia všetci.

Avšak ukázalo sa len to, čo už nejakú dobu visí vo vzduchu: pre CDU bolo odtrhnutie pravého krídla jej voličskej základne katastrofou, za ktorú platí ohromnú cenu.

Na rozdiel od ľavej časti politického spektra, na ktoré si Zelení, Červení a Rudí dávno zvykli na spoločné koalovanie, sa CDU ocitla v stave, keď nedokáže vytvárať pravicové vlády a ak sa chce nejako podieľať na moci, musí si nahovárať úplne neprirodzených partnerov. (V Sasku napríklad vznikla červeno-čierno-zelená koalícia.)

SkryťVypnúť reklamu

Čo s predtým pravicovou stranou, ktorá za merkelovskej éry prišla o všetku orientáciu a namiesto toho, aby niekam smerovala, len kŕčovito reaguje na rôzne bolestivé podnety zvonku? Kto ju presne potrebuje a kto jej ešte verí?

Ťažké otázky. A podstatné aj pre nás, obyvateľov susedných štátov. Skôr silná a sebavedomá CDU totiž ešte za Adenauera a Kohla dosť zásadným spôsobom sformovala vtedajšie európske štruktúry.

Ale teraz, ako prázdna škrupina svojej bývalej slávy, prenecháva iniciatívu iným a dravejším politickým smerom.

Napríklad práve tomu zelenému, ktorý už sa teší na to, ako ten náš kontinent od základu prerobí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu