SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Väčšina Európanov nedôveruje Európskej únii, ukázal prieskum Eurobarometra

K najväčším euroskeptikom sa zaraďujú Francúzi (!) a Taliani, ktorých množstvo v ankete prevážilo väčšinu malých krajín, takže Únia to celkovo prehráva 45 ku 45 a pol.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Za klobúk si to nedajú: Napriek širokospektrálnej europropagande je podiel obyvateľov Únie, ktorí jej neveria, o kúsok vyšší ako tých čo ju stále (ž)berú.

Európska komisia vo februári zverejnila svoj 92. štandardný Eurobarometer – reprezentatívny prieskum názorov na rôzne otázky. Jedna z tých najpodstatnejších (vo vydanej správe uverejnená hneď ako prvá) mierila na dôveru opýtaných voči samotnej Európskej únii.

Výsledok asi eurokomisárov nepotešil. Únii podľa správy „skôr dôveruje“ 43 percent jej obyvateľov, kým „skôr nedôveruje“ až 47 percent. Zvyšok sa nevie vyjadriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to vyzerá po brexite

Treba však asi zohľadniť zvláštnu okolnosť. Medzi časom realizácie ankety v členských krajinách v novembri 2019 a jej uverejnením vo februári 2020 sa v EÚ odohrala jedna závažná udalosť – brexit.

Zverejnený Eurobarometer na brexit nedbá a do štatistických výsledkov zahrnul aj respondentov zo Spojeného kráľovstva. Hoci sa nedá povedať, že by Briti nenávideli Európsku úniu najviac zo všetkých (lebo toto prvenstvo, zdá sa, patrí Grékom), je medzi nimi najmenej tých, čo jej dôverujú – 29 percent.

Tabuľka: Dôverujete Európskej únii?* (Skôr dôveruje – skôr nie – nevie)

Británia je však veľká krajina, ktorej negatívny postoj mohol príliš vychýliť zistenie štatistikov oproti stavu, ktorý platí v súčasnej zmenšenej EÚ. Bližšia analýza potvrdzuje, že je to naozaj tak.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako by teda vyzerali paličky v predloženom grafe, keby výsledky za Veľkú Britániu neboli započítané? Treba povedať, že dosť odlišne. Po odchode 66-miliónovej krajiny z (predtým) 512-miliónového zoskupenia sa pomer dôverujúcich a nedôverujúcich mení zo 43 : 47 na tesných 45 : 45,5. (Údaje sú zaokrúhlené na celé percentá resp. polovicu percenta.)

Vezmú si ponaučenie?

Aj keď sa korigovaný výsledok proporcie dôvery voči EÚ podobá na remízu, v podstate je to pre ideu zjednotenej Európy debakel. Sedemdesiat rokov od jej vzniku a po desaťročiach jej realizácie, propagovania (niekto by povedal – vymývania mozgov) a „čoraz užšej integrácie“ nedokáže existujúci nadnárodný celok presvedčiť väčšinu ľudí o svojej dôveryhodnosti.

Zaujímavé je v tejto súvislosti aj narábanie so zistenými faktami z prieskumu. V samotnej správe sa v komentári ku grafu zdôrazňuje, že v osemnástich z 28 členských krajín „väčšina respondentov hovorí, že dôverujú EÚ“. Pravda, za väčšinu považujú napr. aj slovenských 45 percent, keďže je to viac ako 44 percent nedôverujúcich. V skutočnosti, ako vidno, vychádza absolútna väčšina odpovedí (teda nad 50 %) v prospech Únie v 14 štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Tlačová správa, ktorú vydalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, sa potom nevenuje celoeurópskemu pohľadu, ale zdôrazňuje pozitívne výsledky zistené na Slovensku.

„Slováci si Európsku úniu spájajú so slobodou cestovať, študovať a pracovať a so spoločnou menou. Jej inštitúciám dôveruje už stabilne 45 % opýtaných, zatiaľ čo dôvera vo vládu a parlament na Slovensku klesá,“ uvádza sa v úvode tlačovej správy.

Vedúci Zastúpenia EK Ladislav Miko v komuniké konštatuje, že „stále rovnako vnímame problémy aj silné stránky Európskej únie. Pozitívne je vysoké vnímanie občianstva a vysoká miera optimizmu voči budúcnosti Európskej únie“.

Zdroj: Národná správa Eurobarometra

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Joe Biden v inauguračnom prejave: Demokracia zvíťazila

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Nový prezident USA Joe Biden.
Zahraničie

Joe Biden sa stal 46. prezidentom Spojených štátov amerických

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden zložil prísahu.
Slovensko

Slovensko má dostatok vakcín pre 85 percent dospelých ľudí

Spolu má Slovensko k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, očkovať sa tak môže 3,7 milióna ľudí, povedal premiér Matovič.

Igor Matovič.
Slovensko

Štát odporúča testovanie vo firmách s viac ako 250 zamestnancami

Prevádzkové náklady spojené s testovaním budú kompenzované zo strany štátu sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu. Firmy oponujú, že náklady sú vo výške 10 až 12 eur.