SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
EURÓPSKA ÚNIA

Väčšina Európanov nedôveruje Európskej únii, ukázal prieskum Eurobarometra

K najväčším euroskeptikom sa zaraďujú Francúzi (!) a Taliani, ktorých množstvo v ankete prevážilo väčšinu malých krajín, takže Únia to celkovo prehráva 45 ku 45 a pol.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Za klobúk si to nedajú: Napriek širokospektrálnej europropagande je podiel obyvateľov Únie, ktorí jej neveria, o kúsok vyšší ako tých čo ju stále (ž)berú.

Európska komisia vo februári zverejnila svoj 92. štandardný Eurobarometer – reprezentatívny prieskum názorov na rôzne otázky. Jedna z tých najpodstatnejších (vo vydanej správe uverejnená hneď ako prvá) mierila na dôveru opýtaných voči samotnej Európskej únii.

Výsledok asi eurokomisárov nepotešil. Únii podľa správy „skôr dôveruje“ 43 percent jej obyvateľov, kým „skôr nedôveruje“ až 47 percent. Zvyšok sa nevie vyjadriť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to vyzerá po brexite

Treba však asi zohľadniť zvláštnu okolnosť. Medzi časom realizácie ankety v členských krajinách v novembri 2019 a jej uverejnením vo februári 2020 sa v EÚ odohrala jedna závažná udalosť – brexit.

Zverejnený Eurobarometer na brexit nedbá a do štatistických výsledkov zahrnul aj respondentov zo Spojeného kráľovstva. Hoci sa nedá povedať, že by Briti nenávideli Európsku úniu najviac zo všetkých (lebo toto prvenstvo, zdá sa, patrí Grékom), je medzi nimi najmenej tých, čo jej dôverujú – 29 percent.

Tabuľka: Dôverujete Európskej únii?* (Skôr dôveruje – skôr nie – nevie)

Británia je však veľká krajina, ktorej negatívny postoj mohol príliš vychýliť zistenie štatistikov oproti stavu, ktorý platí v súčasnej zmenšenej EÚ. Bližšia analýza potvrdzuje, že je to naozaj tak.

Ako by teda vyzerali paličky v predloženom grafe, keby výsledky za Veľkú Britániu neboli započítané? Treba povedať, že dosť odlišne. Po odchode 66-miliónovej krajiny z (predtým) 512-miliónového zoskupenia sa pomer dôverujúcich a nedôverujúcich mení zo 43 : 47 na tesných 45 : 45,5. (Údaje sú zaokrúhlené na celé percentá resp. polovicu percenta.)

Vezmú si ponaučenie?

Aj keď sa korigovaný výsledok proporcie dôvery voči EÚ podobá na remízu, v podstate je to pre ideu zjednotenej Európy debakel. Sedemdesiat rokov od jej vzniku a po desaťročiach jej realizácie, propagovania (niekto by povedal – vymývania mozgov) a „čoraz užšej integrácie“ nedokáže existujúci nadnárodný celok presvedčiť väčšinu ľudí o svojej dôveryhodnosti.

Zaujímavé je v tejto súvislosti aj narábanie so zistenými faktami z prieskumu. V samotnej správe sa v komentári ku grafu zdôrazňuje, že v osemnástich z 28 členských krajín „väčšina respondentov hovorí, že dôverujú EÚ“. Pravda, za väčšinu považujú napr. aj slovenských 45 percent, keďže je to viac ako 44 percent nedôverujúcich. V skutočnosti, ako vidno, vychádza absolútna väčšina odpovedí (teda nad 50 %) v prospech Únie v 14 štátoch.

Tlačová správa, ktorú vydalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, sa potom nevenuje celoeurópskemu pohľadu, ale zdôrazňuje pozitívne výsledky zistené na Slovensku.

„Slováci si Európsku úniu spájajú so slobodou cestovať, študovať a pracovať a so spoločnou menou. Jej inštitúciám dôveruje už stabilne 45 % opýtaných, zatiaľ čo dôvera vo vládu a parlament na Slovensku klesá,“ uvádza sa v úvode tlačovej správy.

Vedúci Zastúpenia EK Ladislav Miko v komuniké konštatuje, že „stále rovnako vnímame problémy aj silné stránky Európskej únie. Pozitívne je vysoké vnímanie občianstva a vysoká miera optimizmu voči budúcnosti Európskej únie“.

Zdroj: Národná správa Eurobarometra

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Matovičove vyhlásenia k „blackoutu“ potvrdili, že premiér je nepredvídateľný, hovorí politológ

Oslabuje to jeho pozíciu, tvrdí Eštok, ktorý Matovičove osobné úvahy o vypnutí Slovenska bez konzultácie s partnermi a odborníkmi považuje za prešľap.

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

Klus: Na repatriáciu čaká 3100 ľudí, musíme nájsť pre nich ubytovacie kapacity

Repatriácie sa nekončia, registrácia je iba pozastavená, informoval predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Juraj Blanár.

Predseda Zahraničného výboru Národnej rady za stranu Smer Juraj Blanár.
Slovensko

Pribudlo ďalších 26 prípadov, celkovo je nakazených 426

Policajti oddnes evidujú každého, kto prichádza na Slovensko.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) a vľavo jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Európska únia

Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

"My sme síce spor prehrali, ale to nie je dôležité. Dôležité je, že žiadnych migrantov brať nebudeme a že tie kvóty medzičasom skončili. A to vďaka nám hlavne," povedal český premiér Babiš.

Zástup migrantov v Granade.