SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

Expertka na rodinné právo Daniela Kovářová: Istanbulský dohovor nepotrebujeme

Okrem iného otvára cestu bezbrehej migrácii a umožňuje, aby štát udelil automaticky azyl každej osobe, ktorá sa vyhlási za obeť domáceho násilia.

Daniela Kovářová.Daniela Kovářová. (Zdroj: Archív DK)

Istanbulský dohovor a jeho ratifikácia je jednou z niekoľkých tém, ktoré polarizujú súčasnú spoločnosť na Slovensku.

V pondelok sa uskutočnilo stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov k danej problematike a včera pred prezidentským palácom protestovalo niekoľko stoviek odporcov Istanbulského dohovoru.

Konzervatívny web v tejto súvislosti oslovil jedného z najuznávanejších expertov na rodinné právo v Českej republike, advokátku Danielu Kovářovú, bývalú ministerku spravodlivosti Českej republiky .

Skryť Vypnúť reklamu

Keby ste mali v stručnosti predstaviť Istanbulský dohovor, čo by ste povedali?

- Ide o medzinárodný, politický a ideologický dokument, ktorý na prvý pohľad budí zdanie, že ide o štandardný medzinárodný dohovor.

Jeho zástancovia hovoria o ochrane žien pred násilím. Čo hovoríte Vy?

- Každý si zaslúži chrániť pred násilím, bohužiaľ Istanbulská dohoda to činí nezodpovedajúcim spôsobom. Nie je vylúčené, že úmysly navrhovateľov boli čisté, výsledok je však neprijateľný a zneužiteľný.

Vy sa netajíte tým, že ste proti prijatiu Istanbulského dohovoru. Vedeli by ste jednou vetou povedať prečo?

- Pretože tvrdený účel máme veľmi dobre ochránený vnútroštátnym právom, teda ho nepotrebujeme, pretože stavia na ideologických princípoch a kladie si za cieľ prevýchovu spoločnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz detailne k niektorým sporným bodom. Vy ste ich vymenovala v poslaneckej snemovni parlamentu ČR ešte v októbri roku 2018. Poprosím Vás, aby ste tie omyly vysvetlili našim čitateľom:

Omyl číslo jedna: Istanbulský dohovor je len symbol a k ničomu nezaväzuje.

- Ak je to tak, potom prečo ho prijímať? Naopak, z textu vyplývajú priame záväzky ratifikujúcich štátov a desiatky povinností legislatívnych, finančných, systémových a podobne.

Omyl číslo dva: Niektorých sa to týkať nebude.

- Istanbulský dohovor namiesto rovnosti, ktorú máme v českom práve dnes, zavádza nerovnosť a diskrimináciu, lebo povyšuje práva žien, najmä tých, ktoré sa cítia byť pod vplyvom násilia, nad práva mužov. To je pre mňa neprijateľné.

Omyl číslo tri: Štát to nebude nič stáť.

Skryť Vypnúť reklamu

- Naopak to bude veľmi drahé. Z mnohých článkov priamo vyplýva povinnosť štátu vynakladať značné finančné prostriedky. Stačí si prečítať článok 8 nazvaný Finančné zdroje (Zmluvné strany poskytnú primerané finančné a ľudské zdroje na účely zabezpečenia riadneho plnenia komplexného prístupu, opatrení a programov pre prevenciu a marenie všetkých foriem násilia patriacich do pôsobnosti tohto dohovoru, vrátane tých, ktoré vykonajú mimovládne organizácie a občianska spoločnosť.)

Veľmi závažné je podľa Vás aj takzvané prelomenie povinnosti mlčanlivosti.

- Súhlasím. Mlčanlivosť neprelamovala ani komunistická svojvôľa.

Ako sa to môže prejaviť v advokátskej praxi?

- Predkladatelia dnes tvrdia, že advokátov sa nebude čl. 28 týkať. Obsahuje oznamovaciu povinnosť pre všetkých odborníkov, ktorí majú oprávnený dôvod predpokladať, nielen že v minulosti bol spáchaný čin podľa dohovoru, ale že by v budúcnosti mohol byť spáchaný. To je veľmi vágna formulácia.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je vylúčené, že advokát, lekári, opratrovníci a ďalšími odborníci budú mať povinnosť oznámiť čo i len obavu ženy, že by mohla byť obeťou násilia (aj verbálneho či neverbálneho).

Toto prelomenie povinnosti mlčanlivosti je len ďalším drobným kamienkom, ktorým sa advokátskej mlčanlivosť v posledných rokoch opromaluje (podobne ako v prípade prania špinavých peňazí, daňových deliktov a pod.). Advokáti proti tejto povinnosti bojujú, pretože podstatou ich práce je povinnosť udržať tajomstvo klienta.

Za závažné tiež považujete články 36 až 40, kde sa spomína verbálne i neverbálne násilie. Vysvetlíte, v čom je to nebezpečné?

- Neverbálne násilie je napríklad pohľad, písknutie, gesto. Štát, ktorý Istanbulský dohovor ratifikuje, bude musieť zaviesť neverbálne násilie do svojho právneho poriadku ako trestný čin. Žena uvedie, že sa cítila dotknutá mužským úsmevom alebo gestom, a proti mužovi sa rozbehne trestné stíhanie. To je nezmyselná konštrukcia. Trestné právo má nastúpiť až ako posledné v rade, nemáme ho tu kvôli nahováracím rituálom.

Skryť Vypnúť reklamu

Z môjho pohľadu patrí medzi najvážnejší Váš protiargument, že Istanbulský dohovor povyšuje sexuálne trestné činy napríklad aj nad trestné činy vraždy. Popísali by ste v čom?

- Po prijatí Istanbulského dohovoru bude treba upraviť trestné aj iné konanie tak, aby "týrané ženy" podľa tohto dohovoru mali viac práv a úľav, napríklad pokiaľ ide o vykonávanie dôkazov, o tresty. "Násilie" podľa IU (teda napríklad aj neverbálne) bude mať vplyv na premlčanie alebo na rozhodovanie o tom, komu sa do starostlivosti zveria deti.

V roku 2012 sme do českého právneho poriadku zaviedli s veľkou pompou a na výslovný pokyn európskej smernice mediáciu ako mimosúdnu metódu riešenia sporov. Istanbulský dohovor ju naopak vylučuje v prípade, keď dôjde k násiliu podľa tohto dohovoru, čo je jednoznačne krok späť.

Skryť Vypnúť reklamu

Justícia všeobecne veľmi podporuje všetky formy dohody, tým skôr, ak je v hre maloleté dieťa. Dohovor v tomto smere pôsobí úplne proti záujmom maloletých detí a proti alternatívnemu spôsobu riešenia sporov.

Podobne aj v trestnej oblasti v posledných rokoch sledujeme u nás trend rozširujúcich sa dohôd o vine a treste, ktoré nielen vedú páchateľa k rýchlejšej náhrade škody, ale majú aj preventívny (protirecidivizační) efekt. Prijatie Istanbulského dohovoru by opäť tento pozitívny trend vrátilo o mnoho rokov späť.

Váš postoj k dohode je pozoruhodný aj tým, že ako advokátka často zastupujete práve ženy, dotknuté domácim násilím. Čo hovoria Vaše skúsenosti?

- Pohľad na domáce násilie sa v posledných rokoch veľmi posúva. Fyzické násilie je pochopiteľne neprijateľné, avšak násilie je len prejav správania a nemožno paušálne trestať a odsudzovať všetky formy správania, pretože každé má inú príčinu. Mnohé správanie je reakciou na podnety. Nemožno jednostranne trestať násilníkov a glorifikovať obete, pretože obeť a násilník sú komplementárne dvojice a jeden bez druhého by neexistovali. Je potrebné liečiť a pomáhať obom stranám.

Skryť Vypnúť reklamu

Je ešte niečo, čo sme nespomenuli, vyplývajúce z Istanbulského dohovoru, čo považujete za závažné?

- Najproblematickejšie sú podľa mňa úplne scestné otázky genderu a filozofie dohovoru, podľa ktorého muži bijú ženy práve preto, že sú ženami. Tak to nie je a ja nechcem žiť v krajine, ktorá bude oddelene vychovávať mužov a ženy a nariaďovať im, ako sa majú k sebe správať.

Ďalšou komplikáciou je presun radu úloh zo štátu na neziskové organizácie. Štát prijatím Istanbulského dohovoru rezignuje na svoju odvekú úlohu ochrany občanov a outsourkuje ju na neziskové a neštátne organizácie. A to všetko bude navyše strašne nákladné.

Ako vlastne vznikne taký Istanbulský dohovor? Kto ho iniciuje a za akým účelom?

- V tomto prípade ide o politický dokument, možno pôvodne vedený dobrými myšlienkami, ale výsledok je katastrofálny. Navyše otvára cestu bezbrehej migrácii a umožňuje, aby štát udelil automaticky azyl každej osobe, ktorá sa vyhlási za obeť domáceho násilia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.
Európska únia

Šefčovič: Vakcín bude dostatok na zaočkovanie vyše 80 percent Európanov

EÚ má podľa Šefčoviča v zálohe ešte ďalšie tri firmy, s ktorými sú zmluvne zabezpečené dodávky vakcín po dokončení vývojového procesu.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko

Vakcinovať sa budú len poslanci v rizikovom veku a skupine, povedal Kollár

"Dostal som počty, za OĽANO to bude 30 ľudí, zo Smeru sedem, z Hlasu dvaja, z ĽSNS ani Sme rodina sa neprihlásil nikto. Zo strany Za ľudí traja, z SaS ôsmi," skonštatoval Kollár.

Slovensko

V sobotu pribudlo 1550 nových prípadov a 57 obetí

Vyšetrili 27 509 osôb. Podiel nakazených bol pri PCR testoch 20 percent. Včera sa zaočkovalo 2 704 ľudí, celkovo zaočkovali 57 804 ľudí.

Testovanie v areáli oceliarní.