SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita
EURÓPSKA ÚNIA

Organizujete nepokoje medzi migrantmi, obviňuje Grécko niektoré neziskovky

"Existujú pochybné neziskové organizácie, ktoré si spolu so sieťou lekárov, právnikov a ďalších urobili živnosť z utrpenia migrantov," vyhlásil námestník ministra pre migráciu.

Migrant prikrýva stan plastovou fóliou. Lesbos, Grécko 28. január 2020.Migrant prikrýva stan plastovou fóliou. Lesbos, Grécko 28. január 2020. (Zdroj: TASR/AP)

ATÉNY - Grécko výrazne sprísňuje svoj prístup voči migrantom. Týka sa to aj neziskových organizácií, ktoré im pomáhajú.

Grécka vláda ich obviňuje z toho, že sa podieľajú na vytváraní nepokojov. Krajina sprísnila podmienky, za ktorých môžu v krajine pôsobiť, píše server idnes.cz.

Minulý týždeň vyrazilo vyše dvetisíc utečencov na pochod z neslávne presláveného preplneného tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, aby protestovali proti tamojším zlým životným podmienkam. Pri ceste do hlavného mesta Mytilene narazili na políciu, ktorá proti nim použila slzný plyn.

Článok pokračuje pod video reklamou

Po strete grécky minister pre migráciu Panagiotis Mitarachis uviedol, že za demonštráciami stál niekto iný s "agendou", hoci ďalej nerozvinul, o koho ide. Je možné, že mal na mysli neziskové organizácie.

Jeden vysoko postavený činiteľ gréckej vlády povedal serveru New Europe, že za protesty na Lesbosu boli istí členovia neziskových organizácií, ktorí sa zvlášť zameriavajú na migrantov na gréckych ostrovoch. Podľa činiteľa bol protest veľmi dobre organizovaný.

Kritika neziskových organizácií

"Existuje galaxia pochybných neziskových organizácií, ktoré si spolu so sieťou lekárov, právnikov a ďalších ľudí urobili živnosť z utrpenia týchto (migrantov)," vyhlásil podľa servera Deutsche Welle Giorgos Koumoutsakos, námestník ministra pre migráciu.

"Sú to pijavice a tieto praktiky musia skončiť. To všetko prispieva k nelegálnej migrácii. "

Z Lesbosu zaznela sťažnosť na údajné vydieračské správania.

"Žena z Morie mi povedala, že sa jej členovia neziskovej organizácie vyhrážali, že zničí jej olivový háj, ak im ho neprenajme. Povedala im, že už je zničený," povedal Ioannis Mastrogiannis, starosta dediny Moria.

Identitu neziskové organizácie nechcel prezradiť.

Grécko na začiatku mesiaca schválilo zákon, podľa ktorého neziskové organizácie podliehajú prísnejším pravidlám. Novo musia byť schválené vládou.

V Grécku operuje viac ako 400 neziskových organizácií, ale menej ako 90 ich má oficiálne povolenie, tvrdia miestne médiá.

Dodávajú, že 35 pracovníkov neziskoviek je podozrivých z pomoci tureckým priekupníkom.

"Väčšina neziskových organizácií robí skvelú prácu," povedal grécky premiér Kyriakos Mitsotakis minulú stredu pri príležitosti stého výročia gréckej pobrežnej služby.

"Ale my bezpochyby vieme, že tu sú niektoré, ktoré neplnia úlohu, akú si nárokujú. To už nebudeme tolerovať," vyhlásil.

Neziskové organizácie sa dlhodobo sťažujú, že európske štáty vrátane Grécka sa ich pokúšajú "kriminalizovať" za ich humanitárne aktivity.

Výskumná správa spoločnosti ReSOMA tvrdia, že aspoň 158 pracovníkov neziskových organizácií čelilo medzi rokmi 2015 a 2019 vyšetrovanie alebo trestnému stíhaniu kvôli údajnému pašovaniu ľudí a ďalším previnením, ako je členstvo v kriminálnych organizáciách a sabotáž. Podľa správy zasiahlo šetrenie aspoň 16 neziskoviek.

Prísnejšie tábory, bariéra v mori

V preplnených táboroch na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros teraz žije na 42 tisíc migrantov. V táboroch preto rastie napätie a dochádza k potýčkam. V najväčšom tábore Moria na ostrove Lesbos žije na 19 tisíc utečencov, hoci kapacita zariadenia je len 2 840 ľudí.

Grécka vláda v pondelok oznámila, že začne už v marci na ostrovoch v Egejskom mori stavať nová strediska pre migrantov, ktoré majú nahradiť preplnené tábory.

V nich by mal platiť prísny režim. Pohyb migrantov bude kontrolovaný prostredníctvom vstupných kariet a v noci budú centra uzavretá, uviedol vládny hovorca Stelios Petsas.

Grécke ministerstvo obrany na začiatku februára prišlo s plánom na vybudovanie 2,7 kilometra dlhej bariéry pri brehoch ostrova Lesbos, ktorá by mala zastaviť utečencov plaviaca sa z Turecka.

Plán sa stretol s ostrou kritikou ľudskoprávnych organizácií a opozície. Bývalý minister pre migráciu Dimitris Vitsas z ľavicovej strany Syriza ho označil za "stupídne".

Grécko sa vlani stalo opäť hlavnou vstupnou bránou migrantov z Blízkeho východu a Ázie do Európy, keď na jeho ostrovy v Egejskom mori dorazilo 59 600 utečencov.

Ďalších 14 890 utečencov prešlo podľa UNHCR pozemnú hranicu z Turecka do Grécka.

Najčítanejšie články

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Na priškrtenie slobody je moja generácia zvyknutá, mladšia s tým bude bojovať, hovorí Klaus

Nechcem veriť tomu, že by premiér Orbán, ktorý pomáhal zvrhnúť komunizmus v Maďarsku, usiloval o obmedzenie slobody. Na to ho poznám osobne príliš dobre, tvrdí Klaus.

Český prezident Václav Klaus na besede so študentami stredných škôl v Liptovskom Mikuláši počas pracovnej návštevy SR.
Koronavírus

Odborníčka na vírusy: Panika okolo choroby Covid-19 je zbytočná. Na imunitu odporúča jesť kyslú kapustu

Dúfa, že si ľudia aspoň zafixujú základné hygienické návyky a budú ich dodržiavať aj potom, až sa život vráti do normálnych koľají, pretože tak prispejú k zníženiu šírenia infekcií obrovskou mierou s minimálnym úsilím.

Na nedatovanej snímke Amerického národného inštitútu zdravia elektrónový mikroskop zachytáva nový koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba),  ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19.
Slovensko

Štát bude od piatka masívne testovať rómske komunity

Školy ostávajú naďalej zatvorené. Minister školstva poprel šíriaci sa hoax, že sa otvoria 6. apríla.

Na snímke zľava štátni tajomníci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR pre národnostné školstvo a reformu financií Monika Filipová pre vedu a výskum Ľudovít Paulis, minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling a štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár.
Slovensko

Vypnutie Slovenska označil Sulík za likvidačné

Prínosy sú neisté, náklady enormné, upozorňuje exminister financií Mikloš. Dzurinda pripomenul, že vláda má v takýchto záležitostiach konať na základe a po dôkladnej porade s odborníkmi, nie na základe referenda.

Minister financií Ivan Mikloš počas príhovoru na medzinárodnej konferencii.