SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Kresťanom na Vianoce odsekli hlavy, ale so Západom to ani nehlo

My, ľudia zo Západu, sme často dojatí prenasledovaním tej či onej menšiny, ale prečo nás nedojíma, keď sú prenasledovaní kresťania?

Členovia Boko Haram.Členovia Boko Haram. (Zdroj: TWITTER)

Nigérijskú katolíčku Martha Bulus uniesli islamskí extrémisti z Boko Haram, keď išla na svoju svadbu. Marthu a jej priateľov sťali a ich popravu nafilmovali.

Toto video zachytávajúce brutálny popravu 11 kresťanov zverejnili počas vianočných sviatkov 26. decembra 2019.

Pripomína to osud iných kresťanov oblečených do oranžových kombinéz, sklonených a kľačiacich na pláži - každému z nich pritom držal na krku nôž jeden maskovaný džihádista oblečený v čiernom. Ich telá potom objavili v masovom hrobe v Líbyi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oproti iným prenasledovaným kresťanom v Nigérii mala Martha menej šťastia.

Iné unesené dievča Leah Sharibu je držaná v zajatí už skoro 2 roky a práve strávila svoje druhé Vianoce v rukách Boko Haram. Dôvod? Leah odmietla konvertovať na islam a zaprieť svoju kresťanskú vieru.

Predstavitelia nigérijských kresťanov protestujú aj proti "neustálym únosom maloletých kresťanských dievčat moslimskými mladíkmi ...".

Tieto dievčatá "sú násilne nútené konvertovať na islam a vydať sa bez súhlasu svojich rodičov."

V Nigérii teraz islamisti vedú vojnu s cieľom odstrániť kresťanstvo. Sekta Boko Haram v severnej Nigérii už zničila 900 kostolov.

Americký prezident Donald J. Trump bol informovaný, že od roku 2015 bolo v Nigérii zavraždených najmenej 16 000 kresťanov.

SkryťVypnúť reklamu

V jednej jedinej nigérijskej katolíckej diecéze Maiduguri bolo povraždených 5 000 kresťanov.

O čo brutálnejšia by musela byť táto vojna proti kresťanom, aby ju Západ považoval za "genocídu" a konal tak, aby jej zabránil? pýta sa Giulio Meotti v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Deň potom, čo kresťanom v Nigérii usekli hlavy, napomenul pápež František západnú spoločnosť. Za ľahostajnosť k poprave kresťanov? Nie.

"Vypnite svoje mobilné telefóny a hovorte spolu pri jedle," povedal pápež.

O strašných popravách svojich kresťanských bratov a sestier nepovedal jediné slovo.

Niekoľko dní predtým pápež František na pamiatku migrantov, utopených v Stredozemnom mori, zavesil vo Vatikáne kríž zabalený do záchrannej vesty.

SkryťVypnúť reklamu

V septembri 2019 pápež odhalil pamätník migrantom na Námestí svätého Petra, ale o kresťanoch zavraždených islamskými extrémistami sa nezmienil ani slovom.

Kardinál Robert Sarah, ktorý ako jeden z mála predstaviteľov katolíckej cirkvi spomenul islamský charakter tohto masakru, napísal:

"Zavraždenie 11 kresťanov šialenými islamistami v Nigérii mi pripomína, koľko mojich afrických bratov v Kristovi žije vo viere a tým riskuje svoje vlastné životy."

A nemlčí len Vatikán. Ani jedna západná vláda si nenašla čas, aby vyjadrila zdesenie a rozhorčenie nad sťatím kresťanov.

"Kde je morálne odsúdenie tejto tragédie?" pýtal sa nigérijský biskup Matthew Kukah po vianočnom masakri. "Toto je súčasť oveľa väčšieho drámy, ktorý každodenne prežívame."

SkryťVypnúť reklamu

Európski lídri by mali nasledovať príklad britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý vo svojom prvom vianočnom posolstve národu povedal:

"Chcem, aby sme si v tento veľký deň pripomenuli kresťanov po celom svete, ktorí čelia prenasledovaniu a prvý sviatok vianočný oslavujú potichu v ústraní a niektorí dokonca vo väzenskej cele."

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že jej prioritou bude boj s klimatickou zmenou. Prenasledovaných kresťanov nespomenula. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vo svojom "slnovratovom" prejave slovám "veselé Vianoce" dokonca úplne vyhol.

Naproti tomu denník The Economist napísal, že maďarský premiér Viktor Orbán, vášnivý obranca prenasledovaných kresťanov, túto kauzu politicky "vyťažil".

SkryťVypnúť reklamu

Lídri Európy zlyhali, keď neodsúdili barbarské popravy na prvý sviatok vianočný: Politická korektnosť rozožiera západnú spoločnosť zvnútra.

Ďalší africký biskup Justin Kientega z Burkiny Faso začiatkom decembra 2019 povedal: "Nikto nás nepočúva. Západ sa zjavne viac zaujíma o ochranu svojich vlastných záujmov."

"Prečo svet mlčí, keď sú v Afrike a na Strednom Východe vraždení kresťania?" napísal Ronald S. Lauder, prezident medzinárodnej neziskovej organizácie Svetový židovský kongres.

"V Európe a v Spojených štátoch prebehli demonštrácie proti tragickým úmrtiam Palestínčanov, ktorí boli použití ako ľudské štíty Hamasom, teroristickou organizáciou kontrolujúcou Gazu. OSN viedla vyšetrovanie a zamerala svoj hnev na Izrael za to, že sa bráni a s touto teroristickou organizáciou bojuje. Ale barbarské vraždenie tisícov a tisícov kresťanov sa stretáva s jej relatívnym nezáujmom."

SkryťVypnúť reklamu

Kde boli západné vlády, keď tisícky mladých moslimov vtrhli do Sýrie a Iraku a naháňali a vraždili kresťanov a ničili ich kostoly a domovy?

Západ neurobil nič a za svoju nečinnosť zaplatil. Islamisti začali s kresťanmi na Východe a pokračovali s "postkresťanmi" na Západe.

Ako povedal francúzsky historik špecializujúci sa na stredovek Rémi Brague: "Sily, ktoré chcú vyhnať kresťanov z krajín ich predkov, sa skôr či neskôr sami seba spýtajú, prečo nepokračovať na Západe s dielom, ktoré tak dobre začalo na Východe?"

Useknutiu hláv kresťanom nevyvolalo na Západe žiadne pohoršenie, len mlčanie, prerušované výkrikmi "Alláhu Akbar", výstrelmi a výbuchmi bômb. Budúce učebnice dejepisu nebudú posudzovať túto zradu Západu láskavo - záleží samozrejme na tom, kto ich napíše.

SkryťVypnúť reklamu

Koniec kresťanstva na Východe bude pohromou aj pre Cirkev na Západe. V kolíske kresťanskej civilizácie už nebude žiť žiadny kresťan.

Čo by sme sa asi tak dočítali napríklad o tom, keby kresťanskí teroristi zastavili autobus, roztriedili veriaci podľa ich viery, nariadili moslimom konvertovať ku kresťanstvu, a potom ich 11 zavraždili?

Presný opak tohto sa stal v Keni. Čo sme sa o tom dočítali? Nič.

V severnej Keni islamistická teroristická skupina zastavila 10. decembra 2019 autobus a potom povraždila všetkých nemoslimov.

My, ľudia zo Západu, sme často dojatí prenasledovaním tej či onej menšiny, ale prečo nás nedojíma, keď sú prenasledovaní kresťania?

Kresťanofóbia moslimských extrémistov, ktorí masakrujú kresťanov na Strednom Východe a v Afrike je ústrednou myšlienkou totalitnej ideológie s cieľom zjednotiť moslimov ummy (islamského spoločenstva) do kalifátu. Najskôr je potrebné zničiť hranice národných štátov a zlikvidovať "neveriacich" - židov, kresťanov, rovnako ako ostatné menšiny a odpadlíkov od islamu. V prvej línii tejto drámy je teraz Nigéria.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor Emmanuel Ogebe poznamenal, že "Nigéria je dnes pre kresťanov najnebezpečnejším miestom na svete."

"To, čo tu máme, je genocída. Pokúša sa kresťanov vyhnať, chcú sa zmocniť ich krajiny a chcú uplatniť zákony svojho náboženstva na takzvaných neveriacich a pohanov, za ktorých kresťanov považujú."

Západ to však ani nezaregistroval. Ekonómka Nathalie Elgrably-Lévy napísala:

"Západ otvoril bez váhania svoje hranice vojnovým utečencom z moslimských krajín. Táto zdanlivo ušľachtilá solidarita Západu je však selektívna a diskriminačná."

Prenasledovaní kresťania boli západnými vládami a verejnosťou opustení.

Indický premiér Narendra Modi bol nedávno obkľúčený moslimami, protestujúcimi proti novému zákonu, ktorý ponúka občianstvo nemoslimom zo susedných krajín, ktorí utekajú pred prenasledovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Tarek Fatah v denníku Toronto Sun vysvetlil, že zlosť moslimov na nový indický zákon vychádza z obavy, "že umožní získavanie občianstva prenasledovaným pakistanským kresťanom, hinduistom a sikhům, čo zvýši podiel nemoslimské populácie v krajine, a tak zoslabí ich právo veta, ktoré fungovalo v Indii počas posledných 70 rokov."

Kde sú tie námestia plná Londýnčanov či Newyorčanov demonštrujúcich za práva kresťanských utečencov diskriminovaných Západom?

V častiach Sýrie okupovaných islamskou republikou kresťania prežili "podivné Vianoce" - bez zvonenia zvonov a s mnohými kostolmi premenenými v stajne.

Chábúr je sýrsky región, kde žili asýrski kresťania, a teraz mu hovoria "údolie smrti". Bývalý canterburský arcibiskup George Carey nedávno napísal:

SkryťVypnúť reklamu

"Vojna v Sýrii vypukla nanovo. Utečenci opäť zapĺňajú ulice a dožadujú sa nášho súcitu. Ale tí, čo nemajú tú 'správnu vieru', súcit u britskej vlády nenájdu. Medzi 16 000 utečencami, ktorí boli Britániou prijatí a našli v našej krajine bezpečie, ťažko nájdete niekoho z najviac prenasledovaných minorít. Medzi prijatými utečencami v roku 2015 bolo len 1,6% kresťanov. A to napriek tomu, že v sýrskej populácii je kresťanov 10%."

Moslimovia si pre seba zaberajú námestia západoeurópskych miest, ale pre našich prenasledovaných kresťanských bratov zostávajú táto námestia nedostupné.

Giulio Meotti je kultúrny redaktor denníka Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu