SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Durínsky člen CDU o Merkelovej: "Pripomenuli sa mi najhlbšie časy NDR"

Názorová a osobná trhlina v CDU sa s bežiacimi dňami nehojí, skôr naopak.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Niekedy sa dlho, predlho nič nedeje, aj keď z rôznych narážok a indícií súdite, že pod príkrovom ľadu sú skryté značné sily, ktoré chcú von.

Potom jedného dňa povolí ten povrch na jednom nenápadnom mieste. A počas chvíľky je z nudnej, zamrznutej plochy divoká rieka plná ostrých a zubatých krýh, ktoré sa s mohutným revom lámu na menšie kúsky a pri svojej ceste k moru strhávajú piliera mostov.

Takto nejako na mňa pôsobí dôsledky durínskej krízy vnútri CDU, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podpredseda Turínskeho zemského združenia CDU a poslanec krajinského snemu, Michael Heym, napadol včera kancelárku Merkelovú spôsobom, ktorý som ešte z tejto krotkej politickej strany nepočul.

Povedal, že jej konanie v kríze, hlavne potom jej slová o "neodpustiteľnosti" a o tom, že výsledky voľby musia byť "vzaté späť", mu pripomenuli najhlbšie časy NDR.

Zároveň potvrdil, že voľba Kemmericha bola jednohlasným rozhodnutím poslaneckého klubu, že o možnej podpore zo strany AFD sa hovorilo a že s touto možnosťou boli poslanci za CDU uzrozumení.

"Nebolo na tom nič zlé," povedal Heym. "Bola to demokratická, legitímne voľba."

Kritizoval mediálnu a spoločenskú štvanicu (Hetzjagd, to isté slovo, ktoré sa používalo v spojitosti s nepokojmi v Chemnitzi), ktorá sa následne rozpútala.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ s takými výsledkami spoločnosť nedokáže žiť, mala by podľa jeho názoru AFD radšej zakázať.

No, to som zvedavý, čo sa teraz okolo Heyma bude diať a či náhodou nevystrieda Kemmericha na čele pelotónu momentálne najviac nenávidených pravicových politikov. A tiež na to, či proti nemu centrála nejako zasiahne.

Prirovnať rokovania Merkelovej k pomerom za bývalej NDR, to je predsa len od zemského poslanca CDU vážna rebélia.

Ďalšia téma, okolo ktorej teraz v CDU bijú blesky, je Werteunion, stranícka frakcia, ktorá presadzuje návrat ku konzervatívnemu zameraniu politiky. WU je nepočetná, má len asi jedno percento všetkých členov CDU, ale v médiách je dosť hlasná a radí sa k nej napríklad Hans-Georg Maassen, bývalý šéf vnútornej kontrarozviedky.

Už nejakú dobu bolo zrejmé, že WU svojou existenciou a požiadavkami dráždi politikov stredového prúdu, ale tentoraz je roztržka otvorená.

SkryťVypnúť reklamu

Christian Bäumler, podpredseda združenia zamestnávateľov v CDU, označil Werteunion za "pomocný zbor AFD" a dodal, že "kto nezdieľa hodnoty CDU, nemá v nej čo robiť."

Včera sa v médiách objavila správa, že šéf WU Alexander Mitsch poslal roku 2016 na konto AFD peniaze, raz 20 a druhýkrát 100 eur, a že dokonca zvažoval stranícky prestup.

Mitsch k tomu povedal, že od prestupu ho odradilo osobné stretnutie s niektorými členmi AFD.

To je zrejme asi tiež neodpustiteľné, pretože predseda mládežníckej Junge Union Tillmann sa od neho dištancoval a povedal, že (Mitsch) sa má spýtať sám seba, či je jeho miesto naozaj ešte v CDU.

Dnes na poludnie sa tiež od Werteunion dištancoval Ralph Brinkhaus, šéf spolkového poslaneckého klubu, ktorý povedal, že kto sa jasne nevyhradí voči pravičiarom (Abgrenzung nach rechts), nie je v CDU "správne".

SkryťVypnúť reklamu

Europoslanec za CDU Elmar Brok zase opísal WU ako "rakovinu":

"To je ako rakovina. S niečím takým musí človek hneď od začiatku so všetkou bezohľadnosťou bojovať, aby sa takáto rakovina nemohla vplížit do strany. "

(Úprimne ma to použitie slov "bezohľadne bojovať", "rakovina" a "vplížit" v politickej reči dosť znervózňuje, pretože aj ako Nenemcovi je mi známe, že týmto typom slovnej zásoby oplývala zrovna nacistická propaganda. Práve ono rücksichtslos bolo v oných časoch považované za kladné slovo vyjadrujúce energiu a odhodlanie, teda rovnako ako v tejto citácii.

A prirovnanie oponentov k plaziacim sa parazitom či chorobám tiež sedí.

Tak tento pán reprezentuje stredovú stranu v Európskom parlamente. A patrí k jej veteránom, nie je to žiadna bezvýznamná osoba z piatej rady odzadu.)

SkryťVypnúť reklamu

Tým nie je výpočet čerstvých útokov voči Werteunion na konci, oprela sa do nich aj odchádzajúca predsedníčka Annegret Kramp-Karrenbauerová týmito slovami:

"Otázka, ktorú si jeden každý, kto by sa rád angažoval vo Werteunion, musí položiť, je, či pritom ešte môže zostať členom CDU."

A jej nástupca v úlohe sárskeho premiéra, Tobias Hans, povedal:

"Vnímam Werteunion ako urážku každého člena CDU."

No, z takýchto výrokov si trúfam usúdiť, že ich chcú hromadne vylúčiť alebo prinútiť k odchodu inými prostriedkami.

Toto sektárstvo považujem osobne za vážny problém.

Merkelová čerstvo vyhlásila, že cieľom AFD je zničiť demokraciu (Demokratie kaputtmachen).

Ale tento druh útokov proti vnútornému disentu, navyše vo vládnej strane, mi príde ako ďaleko vážnejšie ohrozenie demokracie, než čokoľvek, čo zatiaľ reálne urobila alebo trebárs len aj sľubovala urobiť opozičná AFD. A to aj napriek tomu, že niektorí jej členovia majú za sebou všelijaké výroky, áno, viem o nich.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik znepriatelených sekt a ich vylučovanie zo strany je vôbec u pravice, ba aj v "strede" (nech to znamená čokoľvek), dosť vzácny jav. To bolo typické skôr u komunistov, u ktorých tiež existovali pojmy ako pravicová úchylka alebo pravicové živly, od ktorých sa u nás KSČ po roku 1968 "očisťovala".

O "titoizme", z ktorého sa po roztržke Stalina s Juhosláviou stal hrdelný zločin, ani nehovoriac.

Akákoľvek strana, ktorá si chce zachovať status strany veľkej, musí počítať s tým, že vo vnútri nej bude existovať značné rozkročenie názorov, a ešte väčšie medzi jej voličmi.

Je neprirodzené, aby si v strane, ktorá si kladie ambície získať vo voľbách treba 30 percent hlasov (a to by bol donedávna pre CDU zlý výsledok, teda pred dnešnú neskorobarokovú merkelovskú éru), všetci mysleli to isté alebo skoro to isté.

SkryťVypnúť reklamu

Teda že by sa zo spektra názorov stala "názorová chodba" tak úzka, že sa jej protiľahlých múrov môžete dotknúť zároveň.

(Mimochodom, pojem "názorová chodba" vznikol vo Švédsku - kde inde ... Tam alebo v Nemecku, tretí takto zošnurovaný demokratický štát ma nenapadá.)

Ale presne k tomuto sa asi v prípade CDU schyľuje. Nuž, "schlimmer geht immer", že?

Vitajte v názorovej chodbe, priatelia. Je v nej vraj aj dostatok priestoru na tancovanie. Trebárs tomu medzi vajcami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu