SME
Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Prečo India zvýhodňuje kresťanských imigrantov oproti moslimským

Koncom roka 2019 tam uzákonili zjednodušenie získania indického občianstva pre prisťahovalcov rôznych vierovyznaní – okrem moslimského.

Ilustračné foto - veľká mešita Džama Masdžíd v Dillí.Ilustračné foto - veľká mešita Džama Masdžíd v Dillí. (Zdroj: SITA / AP)

India v decembri 2019 zmenila a doplnila svoj zákon o občianstve z roku 1955, aby umožnila osobám vyznávajúcim hinduistické, sikhské, džinistické, buddhistické a kresťanské náboženstvá, ktoré v minulosti nelegálne migrovali do Indie z troch susedných islamských krajín – konkrétne z Pakistanu, Bangladéša a Afganistanu – zrýchlene získať indické občianstvo.

Indická politická opozícia, časť občianskych spoločností, ľavicové študentské skupiny a iní kritizujú vylúčenie moslimov z dodatku a tvrdia, že je protiústavné, oslabuje indický sekularizmus a narušuje indickú demokraciu.

Skryť Vypnúť reklamu

CAA a demokratický zákonodarný proces

Indická ľudová strana (BJP) získala v máji minulého roka vo všeobecných voľbách nadpolovičnú väčšinu, čím upevnila svoje pôsobivé víťazstvo vo voľbách v roku 2014.

Pozmeňovací návrh zákona o občianstve z roku 1955 mala strana v programe už predtým. Vláda BJP vo svojom predchádzajúcom funkčnom období navrhovanú zmenu predložila, ale nemohla ju schváliť, pretože nemala väčšinu v hornej snemovni indického parlamentu, a preto sa jej schválenie muselo odložiť.

Tentoraz strana tiež nemala v hornej snemovni väčšinu, ale dodatok sa podarilo schváliť s podporou časti opozície. Inými slovami, úprava zákona o občianstve (Citizenship Amendment Act – CAA) bola prijatá po intenzívnej diskusii v oboch snemovniach parlamentu, keď vláda odpovedala na všetky otázky vznesené opozíciou vrátane údajnej protisekulárnej povahy novely.

Skryť Vypnúť reklamu

Schválenie dodatku prešlo otvoreným, transparentným a plne demokratickým procesom. Napriek tomu však oponenti pochybujú o ústavnosti právneho predpisu a o záležitosti rozhodne najvyšší súd – čo je plne v súlade s fungovaním indickej demokracie.

Exodus náboženských menšín z moslimských krajín

CAA bola nevyhnutná, pretože hinduistické, sikhské, buddhistické, džinistické a kresťanské menšiny, ktoré po desaťročia migrovali do Indie a usádzali sa tu, nemohli podľa predošlého zákona o občianstve získať indické občianstvo. Nemali tak mnohé výhody indického občianstva a museli žiť v neistote.

Príslušníci týchto menšín prišli do Indie z mnohých dôvodov – pre prenasledovanie, diskrimináciu, hrozbu núteného konvertovania a tak ďalej. V roku 1947 tvorili menšiny v Pakistane – prevažne hinduisti a sikhovia – asi 23 % obyvateľstva, pričom dnes tvoria asi 5 %. Samotných hinduistov je tam asi 1,65 %.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1971, keď vznikol Bangladéš, tvorili tamojší hinduisti 19 % populácie, zatiaľ čo v roku 2016 iba 8 %.

Tieto čísla svedčia o veľkom exode menšín zo susediacich, prevažne moslimských krajín. Na porovnanie, v roku 1947 bolo v Indii 92 miliónov moslimov a dnes sa ich počet odhaduje na približne 200 miliónov. Navyše, moslimovia zastávajú aj najvyššie funkcie v krajine vo všetkých oblastiach, indická ústava chráni práva všetkých menšín a moslimovia spolu s ďalšími minoritami majú osobitné práva pri riadení svojich náboženských a vzdelávacích inštitúcií.

Teraz by tieto nemoslimské menšiny, najmä hinduisti a sikhovia, mohli migrovať iba do Indie, vzhľadom na to, že je ich historickým domovom. Žiadna moslimská krajina by ich neprijala ani im nedala občianstvo.

Skryť Vypnúť reklamu

Bangladéšski ekonomickí migranti

Lenže medzi tými, ktorí v priebehu desaťročí nelegálne vstúpili do Indie, boli moslimovia z Bangladéša. Neurobili tak pre náboženské prenasledovanie, diskrimináciu alebo hrozbu nútenej konverzie. Prišli hlavne kvôli lepším ekonomickým príležitostiam a okrem toho bangladéšske režimy podporovali ich migráciu aj z politických dôvodov.

Ich prípad je iný, pretože keď ich identifikujú ako nelegálnych migrantov, môžu sa, samozrejme, vrátiť naspäť do svojej krajiny pôvodu.

Indická vláda odhaduje, že v Indii je asi 20 miliónov nelegálnych bangladéšskych migrantov. Ich presný počet je však možné určiť až po zavedení registra občanov.

Priepustné a dlhé hranice

India medzi svetovými veľmocami vyniká tým, že nemá systém, ktorý by legálne identifikoval jej občanov. Nemá register občianstva ani systém národných preukazov totožnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre krajinu, ktorá má dlhú otvorenú hranicu s jedným z jej susedov (Nepál – 1 758 kilometrov), dlhšiu poréznu hranicu s ďalšou krajinou (Bangladéš – 4 096 kilometrov) a niekoľko tisíc kilometrov sporných alebo nevymedzených hraníc s ďalšími dvoma krajinami (Čína – 4 056 km a Pakistan – 3 323 km), ide o anomáliu.

Vnútropolitická a opozičná agenda

Vláda opakovane objasnila, že CAA má udeľovať občianstvo jednorazovo konkrétnej skupine osôb bez alternatívnych možností a nezbaviť občianstva žiadnu z nich, už vôbec nie indických moslimov.

Medzný termín pre CAA je 31. december 2014 (najneskorší dátum nelegálneho príchodu – pozn. red.), po ktorom by podľa tohto dodatku nemal nárok na občianstvo žiadny nelegálny prisťahovalec, či už hinduista, sikh, buddhista, džinista, kresťan alebo moslim. V tomto zmysle nie je CAA v žiadnom prípade protimoslimským dodatkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Opoziční predstavitelia v Indii sa domnievajú, že môžu zatlačiť na vládu BJP na čele s premiérom Módím, a preto zväzové štáty Indie, v ktorých je pri moci opozícia, schválili rezolúcie proti prijatiu CAA. Keďže opozícia nemá v parlamente moc a hľadá zámienku, ktorá by mohla spojiť oponentov vlády BJP, prehnane dramatizuje problémy a oddáva sa neobmedzenému šíreniu strachu.

Liberálne kruhy zneužívajú citlivú otázku migrácie

Externí pozorovatelia musia lepšie porozumieť dynamike vnútornej politiky drsnej indickej demokracie.

Keďže však otázky utečencov, migrácie, zameriavania sa na menšiny kdekoľvek na svete a vzostup nacionalizmu majú medzinárodný ohlas, tradične protiindické západné liberálne kruhy, politici a médiá si vybrali kontroverzný zákon a národný register občanov (NRC) a začali škodlivú kampaň proti indickej vláde bez toho, aby sa ich snažili nezaujato pochopiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Indická demokracia si zasluhuje rešpekt

Prejavujú v nej neúctu k indickej demokracii. Horšie je, že otvorene zasahujú do domácej politiky Indie na strane opozície. Skôr by sa však mali naučiť rešpektovať suverenitu iných krajín a obmedziť sklony vyjadrovať sa o ich vnútorných záležitostiach.

Sami odsudzujú zasahovanie do ich vnútornej politiky ostatnými a dokonca ich za to trestajú, ale otvorene zasahujú do vnútornej politiky iných krajín. Nemali by veriť tomu, že sú zodpovední za ich formovanie, alebo že majú lepšiu predstavu o tom, ako by sa mali riadiť iné krajiny, a to lepšie ako ich zvolení vedúci predstavitelia.

Zabúdajú, že predseda vlády Módí bol zvolený za vodcu Indie v najväčších demokratických voľbách v dejinách ľudstva, v ktorých z 830 miliónov oprávnených voličov svoj hlas odovzdalo vyše 550 miliónov ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Kanwal Sibal je bývalým tajomníkom (cca úroveň nášho štátneho tajomníka) na Ministerstve zahraničných vecí Indie.

Článok poskytlo médiám Veľvyslanectvo Indie v Bratislave. Titulok a medzititulky pridala redakcia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Zahraničie

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Od 23. septembra sa zmenilo zasielanie zoznamov škôlkarov a školákov

Načas doručené zoznamy so správnymi údajmi sú podľa Višvádera potrebné na to, aby Sociálna poisťovňa mohla následne skontrolovať nárok na vyplatenú pandemickú dávku ošetrovné poberateľovi tejto dávky.

Slovensko

Situácia je mimoriadne vážna, vyhlásil Matovič

Vedenie boja proti Covidu-19 preberá do vlastných rúk. "Idem do boja s tým, že ma budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska."

Premiér Igor Matovič.
Slovensko

V piatok počet pozitívne testovaných stúpol na rekordných 552

S 80 prípadmi vyčnieva jeden okres, ďalšie dva majú nad 40. Celkovo je zasiahnutých 62 okresov.

Testovanie na koronavírus vysokoškolského internátu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.
Európska únia

Francúzsky minister: Útok v Paríži bol činom islamského terorizmu

Hlavným podozrivým je 18-ročný Pakistanec. Vyšetrovatelia z francúzskej protiteroristickej prokuratúry okrem neho zadržali ďalších šesť podozrivých.

Miesto útoku.