SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má
ZAHRANIČIE

Počet úmrtí na koronavírus sa zvýšil na takmer 1400

Čína oznámila 5090 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Koronavírus má vplyv aj na čínsku ekonomiku.Koronavírus má vplyv aj na čínsku ekonomiku.(Zdroj: TASR/AP)

PEKING - Čína v piatok oznámila 5090 nových prípadov nákazy koronavírusom a 121 nových úmrtí. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novým druhom koronavírusu sa doposiaľ v Číne podľa Reuters nakazilo 63 851 ľudí. Z nich 55 748 sa momentálne podrobuje liečbe, zatiaľ čo 1380 osôb už na následky ochorenia zomrelo.

Zdravotnícka komisia v čínskej provincii Chu-pej už predtým nahlásila v piatok 116 nových úmrtí a 4823 nových prípadov nákazy.

V noci na štvrtok skokovo zvýšil počet nahlásených prípadov, pretože Čína začala do štatistík novo započítavať aj chorých, u ktorých nákazu definitívne nepotvrdili laboratórne testy, píše server idnes.cz.

Novo hlásené prípady, ktorých sa vtedy naraz objavilo takmer 15 000, sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) týkali predovšetkým pacientov z minulých týždňov. Čína chcela týmto krokom umožniť prístup k zdravotnej starostlivosti ľuďom v raných fázach ochorenia, čo WHO uvítala.

Postup Pekingu naopak vo štvrtok kritizovali Spojené štáty, ktoré dnes potvrdili 15. nakazeného na svojom území. Bol ním jeden z ľudí nedávno evakuovaných z Wu-chan, najhoršie zasiahnutého mesta v provincii Chu-pej.

Biely dom kritizuje, Trump chváli

"Sme trochu sklamaní nedostatkom transparentnosti Číňanov, tie čísla tú poskakujú ... Sú tu určité prekvapenia," povedal ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow.

Dodal tiež, že administratívu prezidenta Donalda Trumpa mrzí, že Čína odmietla prijať tím expertov z amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC), ktorí chceli pomôcť pri snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu choroby.

Trump však piatok v rozhovore Čínu za jej prístup k epidémii chválil.

"Myslím, že to zvládli profesionálne a domnievam sa, že sú výnimočne schopní," vyhlásil.

Na otázku, či si myslí, že Čína uvádza pravdivé údaje, odpovedal: "No, to nikdy neviete. Myslím, že sa snažia predkladať v čo najlepšom svetle. "

Americké ministerstvo zahraničia dnes tiež uviedlo, že je hlboko znepokojené prípadnými dôsledkami epidémie v Severnej Kórei, ktoré s Čínou susedí.

USA sú podľa neho pripravené výnimočne uvoľniť sankcie uvalené na Pchjongjang kvôli jeho jadrovému programu, aby zabezpečili distribúciu potrebného zdravotníckeho materiálu a ďalšej humanitárnej pomoci do krajiny.

Agentúra Reuters dnes informovala, že v Kambodži po dvoch týždňoch na mori pristála výletná loď MS Westerdam s takmer 2 300 ľuďmi na palube. Plavidlo pritom predtým kvôli obavám zo šírenia nákazy odmietlo prijať päť ázijských krajín, hoci sa na palube u žiadneho z pasažierov ani členov posádky neobjavili symptómy vírusu.

Kambodžské úrady vykonali po vylodení testy u ľudí s príznakmi chrípky, všetky však vyšli negatívne.

Pokračujúce epidémie stále citeľnejšie dopadá na ázijské akciové trhy a čínsku a japonskú ekonomiku. Podľa Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO) tiež koronavírus prinesie straty vo výške až piatich miliárd dolárov (144,8 miliárd korún) leteckému priemyslu.

Spoje do pevninskej Číny už úplne zrušilo na 70 leteckých spoločností, ďalších 50 potom lety do krajiny významne obmedzilo.

Najnovšie údaje o počte prípadov v jednotlivých krajinách priniesla agentúra AP:

- pevninská Čína: 1380 úmrtí zo 63 851 prípadov prevažne v provincii Chu-pej

- Hongkong: 51 prípadov, jedno úmrtie

- Macau: 10

- Japonsko: 251 prípadov vrátane 218 na výletnej lodi v meste Jokohama, jedno úmrtie

- Singapur: 58

- Thajsko: 33

- Južná Kóra: 28

- Malajzia: 19

- Taiwan: 18

- Vietnam: 16

- Austrália: 14

_ Nemecko: 16

- Spojené štáty: 15, plus jeden americký občan, ktorý zomrel v Číne

- Francúzsko: 11

- Británia: 9

- Spojené arabské emiráty: 8

- Canada: 7

- Filipíny: 3 prípady vrátane jedného úmrtia

- India: 3

- Taliansko: 3

- Rusko: 2

- Španielsko: 2

- Belgicko: 1

- Nepál: 1

- Sri Lanka: 1

- Švédsko: 1

- Kambodža: 1

- Fínsko: 1

Článok pokračuje pod video reklamou

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019. Mimo Číny bol odvtedy zaznamenaný v najmenej 25 krajinách.

Najčítanejšie články

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Názory

Démonizácia obhajcov je spoľahlivá cesta k tyranii

Úmyselné lži sú fanatickými nepriateľmi Donalda Trumpa ospravedlňované "svätým" cieľom jeho odstránenia z funkcie prezidenta USA.

Alan Dershowitz.
Zahraničie

Američania majú strach z piva značky Corona

Nečakané dôsledky šírenia koronavírusu po svete.

Ilustračné foto.
Slovensko

Peniaze zo zbierky po výbuchu rozdelili vlastníkom bytov

Ľudia poslali do Prešova vyše päť miliónov eur.

Horiaci bytový dom v Prešove.
Slovensko

Volič môže vo voľbách odovzdať najviac štyri preferenčné krúžky

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu hrozí sankcia 33 eur.

Ilustračná fotografia.