SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Iránske ženy sa stavajú muláhom na odpor, feministky na Západe ani nemuknú

Ženy "sú teraz zneužívané, nepožívajú žiadnu úctu, sú im odoberané práva, a napriek tomu sú tak neuveriteľne statočné."

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Zosnulá talianska novinárka Oriana Fallaciová vo výnimočnom rozhovore s ajatolláhom Rúholláhem Chomejním uskutočneným v októbri 1979 vyslovila názor, že závoj je symbolom segregácie, do ktorej stúpenkyne islamskej revolúcie uvrhli všetky ženy.

"Do našich zvykov vám nič nie je. Ak sa vám osobne islamské šaty nepáči, nemusíte ich nosiť, ale počestné a slušné mladé Íránky tieto islamskej šaty nosia," odpovedal Chomejní.

"To je od vás veľmi láskavé," odpovedala Fallaciová. "A pretože ste to povedal, hneď teraz zložím tú hlúpu, stredovekú handru."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fallaciová si dala dole závoj a opustila miestnosť, bez toho, aby povedala ďalšie slovo.

Iránske ženy teraz vedú protestné akcie proti režimu a Orianu Fallaciovú napodobňujú.

Čoskoro potom, čo iránsky režim pripustil, že 8. januára zostrelil ukrajinskej dopravné lietadlo, začali iránske ženy mimo Teherán strhávať plagáty zabitého teroristu generála Kásima Sulajmáního.

Ešte pred tým, než ájatolláhovia zaútočili na leteckú základňu Ajn al-Asad v Iraku, kde sú umiestnené americké jednotky, kolovala na sociálnych sieťach fotografia Shohreh Bayat, iránskej rozhodkyne na majstrovstvách sveta žien v šachu, ako dohliada na hru bez šatky na hlave.

"Ženy by mali mať právo zvoliť si spôsob, ako sa chcú obliekať. Ten by im nemal byť vnucovaný," povedala Shohreh Bayat a spochybnila tak iránske zákony, ktoré nariaďujú prísne islamská pravidlá pre obliekanie žien.

SkryťVypnúť reklamu

"Mala by som začať s pozdravmi 'Zdravím vás' alebo 'Zbohom' alebo s vyjadrením sústrasti? Zdravím vás utláčaní občania Iránu, zbohom ušľachtilí ľudia Iránu, vyjadrujem moju hlbokú sústrasť vám ľuďom, ktorí stále nosíte smútok," napísala Kimi Alizadeh, iránska bronzová medailistka v taekwondo z olympijských hier 2016 v Rio de Janeiro potom, čo sa presťahovala do Európy.

Aj ona protestovala proti "povinnému závoju".

13. januára 2020 opustili naraz iránsku štátnu televíziu tri iránske televízne moderátorky.

"Odpusťte mi, že som vám 13 rokov klamala," ospravedlňovala sa na Instagrame jedna z nich - Gelare Jabbar - potom, čo štátni úradníci niekoľko dní popierali, že Iránske revolučné gardy zostrelili ukrajinskej dopravné lietadlo a zabili tak 176 cestujúcich a členov posádky.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto iránske ženy, ktoré odišli dobrovoľne do exilu, sa podobajú disidentom za sovietskou železnou oponou, ktorí nakoniec našli útočisko na Západe.

Ich úloha pri porážke Sovietskeho zväzu bola zásadná v tom, že otvorili oči verejnej mienke Západu a ukázali realitu v ich krajine.

Keď teraz tieto iránske ženy proti mulláhom otvorene bojujú, pripomínajú nám obdobie pred islamskou revolúciou v roku 1979, keď závoj nebol povinný.

Fotografie z tej doby ukazujú, že ženy vtedy žiadne závoje nenosili. Oblečenie žien sa potom prakticky cez noc zmenilo "z minisukní na hidžáby".

"S poľutovaním musím povedať, že čádor bol ženám nanútený," povedala Zahra Eshraghi, vnučka Ajatolláha Chomejního.

"Je povinný vo vládnych budovách aj v škole, do ktorej chodí moja dcéra. Tento odev, ktorý bol tradičným iránskym oblečením, bol premenený v symbol [islamskej] revolúcie."

SkryťVypnúť reklamu

Posledná cisárovná Iránu Farah Pahlavi uviedla, že "za našich čias boli ženy aktívne v najrôznejších oblastiach. Jedno obdobie bol počet iránskych žien, ktoré študovali na univerzite, väčší ako počet študujúcich mužov."

Avšak ženy "sú teraz zneužívané, nepožívajú žiadnu úctu, sú im odoberané práva, a napriek tomu sú tak neuveriteľne statočné."

Na fotografii z roku 1979 môžete vidieť, ako ženy vyšli do ulíc, aby protestovali proti závoju.

"Túto fotografiu odfotil 8. marca 1979, deň po zavedení zákona o hidžábe nariaďujúceho, že ženy v Iráne musia mimo svoj dom povinne nosiť šatku," povedala iránska fotografka Hengameh Golestan.

"Mnoho ľudí v Teheráne vstúpilo do štrajku a vyšlo do ulíc. Bola to obrovská demonštrácia žien - a mužov ... Bojovali sme za slobodu."

SkryťVypnúť reklamu

Od tej doby ženy nevychádzajú von nezahalené.

V tej dobe protestovalo proti islamskému nariadeniu 100 000 žien. V súčasnosti sú to odvážne iránske ženy, ktoré vedú vzburu proti iránskemu režimu.

Poznajú cenu, akú môžu zaplatiť. Mnoho žien, ktoré sa zúčastnili protivládnych protestov, bolo vo väzení znásilnených a mučených.

Aj mulláhovia si dobre uvedomujú, že 40 miliónov iránskych žien je pod ich dohľadom a že ak sa iránske ženy hromadne vzbúria proti právu šaría, islamská revolúcia sa zrúti.

Táto obava môže byť jedným z dôvodov, prečo si režim zvolil Západ za fackovacieho panáka svojej propagandy.

Keď súčasný iránsky najvyšší "vodca" ajatolláh Sajjida Alí Chameneí, predniesol prejav o závoji, obvinil "nepriateľov" Iránu z toho, že "poplietli hlavu niekoľkým dievčatám a tieto dievčatá potom na ulici odložili svoje hidžáb".

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2009 bola symbolom iránskych protestov Neda Agha-Soltan, mladá žena zavraždená režimom.

Prípad Sakineh Mohammadi Ashtiani, iránskej ženy, ktorá bola odsúdená na smrť ukameňovaním údajne za "cudzoložstvo", vyvolal vo Francúzsku manifestácie, ktoré mohli hrať úlohu pri jej konečnom prepustení.

Pred dvoma rokmi sa symbolom vzdoru v Teheráne stala ďalšia iránska žena Vida Movahedi potom, čo mávala na ulici bielou šatkou.

Knihy o iránskom disente - napríklad "Persepolis" a "Ako sme v Teheráne čítali Lolitu" - boli napísané ženami.

Ženy s ajatolláhmi odhodlane bojujú. Ako agentúre Reuters oznámili predstavitelia iránskeho ministerstva vnútra, medzi 1 500 ľuďmi zabitými iránskym režimom pri nedávnom zásahu proti demonštrantom bolo približne 400 žien.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa iránsko-francúzskej spisovateľky Chahly Chafiq:

"Vďaka ich činom sme si uvedomili diabolský poriadok, ktorý zaviedla Islamská republika. Tento poriadok zdôvodňuje diskrimináciu žien a násilie voči ženám božím prikázaním ... démonizovanie ženských tiel ako zdroja hriechu, symbolizované povinnosťou nosiť závoj, so sebou prináša rad zákazov regulujúcich život žien, ktoré sú tak vystavené neustálemu ponižovaniu a utrpeniu. "

Právnička Nasrin Sotoudeh, ktorá na súde obhajovala ženy protestujúce proti noseniu závoja, bola v marci 2019 sama odsúdená na 38,5 rokov väzenia, z ktorých si musí odpykať minimálne 12 rokov.

Aktivistky Yasaman Aryani, jej matka Monireh Arabshahi a Mojgan Keshavarz boli uväznené za zverejnenie videa, v ktorom sú nafilmované, ako bez šatiek na hlave rozdávajú kvety okoloidúcim. Tri ženy, ktoré boli obvinené z "neúcty k povinnému hidžáb", boli odsúdené celkom na 55 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Za sňatie svojho závoja bolak dvom rokom väzenia odsúdená tiež 43-ročná žena z Teheránu Shaparak Shajarizadeh.

Azam Jangravi, ktorá mávala svojou šatkou nad svojou hlavou na rušnej ulici v Teheráne, oznámila, že to urobila pre svoju osemročnú dcéru.

"Povedala som si, že nechcem, aby Viana vyrastala v našej krajine za rovnakých podmienok, za akých som tu vyrastala ja," vyhlásila.

Zdá sa, že iránski mulláhovia sú ochotní urobiť všetko, čo je v ich silách, aby toto ženské hnutie zničili. Odsúdili ženy, ktoré zdieľali videozáznamy o sňatí svojich závojov, k desiatim rokom väzenia a založili 2 000 nových jednotiek "mravnostná polícia", aby toto hnutie žien zničili.

Iránsky režim tiež produkuje propagandistické videá o hidžábe. Jedna dievčina, ktorá sa pokúsila vstúpiť na futbalový štadión v Teheráne, prestrojená za muža, sa po svojom súdnom procese upálila.

SkryťVypnúť reklamu

Na Strednom východe dochádza k samovraždám žien a dievčat najčastejšie v Iráne. Na ženy, ktoré tento režim tak tvrdo utláča, pripadá sedemdesiat percent spáchaných samovrážd.

Závoj však nie je ich jediným problémom. Okrem nenosenie závoja na verejnosti je pre ženy v Iráne riskantný aj tanec, spev, hudba a podanie ruky mužovi. Pred rokom 1979 mali iránskej ženy slobodu. Teraz ju chcú späť.

"Oheň feminizmu v Iráne horí," uviedol server Foreign Policy.

Kým iránske feministky, ktoré odmietajú nosiť hidžáb, sú statočné, feministky na Západe, ktoré nosia ružové čiapky, ich zbabelo ponechali ich osudu.

Kým Federica Mogherini, bývalá šéfka diplomacie Európskej únie, bola pri oficiálnej návšteve Iránu oblečená v Cadore a obstarávala si selfie s iránskymi zákonodarcami, o týchto mimoriadnych ženách sa nezmienila ani slovom.

SkryťVypnúť reklamu

Masih Alinejad (iránska žurnalistka žijúca v exile - pozn. prekladateľa), ktorá pomáhala iránskym ženám viesť kampaň proti nútenému nosenia šatiek, odkázala západným političkám, ktoré si počas návštevy Iránu vzali závoj, toto:

"Rada by som vám celkom jasne povedala, že označiť tento diskriminačný zákon za súčasť našej kultúry - to je urážka národa."

Iránsky režim okamžite zatkol členov jej rodiny.

Novo zavedené trestné právo v Brunei - smrť ukameňovaním za sex medzi mužmi alebo za cudzoložstvo - bolo sprevádzané medzinárodnými protestami. Irán však robí to isté: zabíja homosexuálov a vešia ženy za "cudzoložstvo". Prečo je barbarstvo Iránu na Západe tak ľahko prehliadané?

Iránska revolúcia v roku 1979 vytvorila prvý moderný štát založený na islamských princípoch. Ájatolláhové svojím prvým novodobým pokusom o založenie moslimskej teokracie dokázali, že vládnutie založené na práve šaría je možné. Ústredným bodom ich systému je podriadenie žien.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tridsiatimi rokmi bol Berlínsky múr strhnutý prostými občanmi, ktorí chceli získať späť slobodu pohybu. V súčasnej dobe by mohol byť múr iránskeho režimu zbúraný tými obyčajnými ženami, ktoré chcú znovu nadobudnúť slobodu nosiť to, čo sa im páči.

Tieto ženy statočne odmietajú šliapať po vlajkách Izraela a Spojených štátov amerických. A znovu si vychutnávajú vietor vo svojich vlasoch.

Giulio Meotti, kultúrne redaktor denníka Il Foglio, je taliansky novinár a spisovateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Ilustračná fotografia.

     Washington v posledných týždňoch úradovania amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalil na Demirov sankcie.


     TASR 27. apr
     Animátori sa učili ako pripraviť farské stretnutie detí a mládeže.

     V centre v Juskovej Voli školili vyše päťdesiat ľudí.


     Viktória Žolnová 26. apr
     Emmanuel Macron sa poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb.

     Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta.


     SITA 25. apr
     Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

     Pápež František prijal jeho zrieknutie sa pastoračnej služby.


     kW 25. apr
     SkryťZatvoriť reklamu