SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Slovenskí žiaci sa v testovaní zlepšili napriek tomu, čo robí ministerstvo školstva, tvrdí Heger z OĽaNO

Martina Lubyová (SNS) podotkla, že študenti sa zlepšili aj v iných zručnostiach, nielen v matematike.

(ilustračné foto)(ilustračné foto) (Zdroj: ARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA - Slovenskí študenti sa zlepšili v medzinárodných testovaniach nie preto, čo ministerstvo školstva robí, ale napriek tomu.

Uviedol to v dnešnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko RTVS predseda poslaneckého klubu v NR SR Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eduard Heger.

Ako dodal, vytvorili sa skupiny inovatívnych učiteľov matematiky, ktorí tomu dopomohli z vlastnej iniciatívy.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS) podotkla, že študenti sa zlepšili aj v iných zručnostiach, nielen v matematike.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa výsledkov medzinárodného testovania PISA sa v matematike 15-roční žiaci dostali na úroveň priemeru krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Zlepšili sa aj ich výsledky v prírodovednej aj čitateľskej gramotnosti, Slovensko však ostalo na úrovni podpriemeru OECD.

Spomínané testovanie potvrdilo aj veľké regionálne rozdiely vo výsledkoch žiakov. Heger priblížil, že situáciu by mohli vyriešiť povinné škôlky pre trojročné deti.

„Míňame peniaze, pretože školíme deti, ktoré nemali rovnakú štartovaciu čiaru,“ uviedol Heger.

Minulý rok v júli poslanci schválili novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorá vstúpi do účinnosti 1. januára 2021. Ňou sa má uzákoniť povinná predškolská výchova pre päťročné deti.

Podľa Združenia miest a obcí je táto novela v rozpore s ústavou, plánuje preto podať podnet na ústavný súd, pretože zákon nie je finančne krytý.

Skryť Vypnúť reklamu

Heger povedal, že ak je školstvo prioritou, tak peniaze sa musia nájsť. Lubyová pripomenula, že majú v programe bod, ktorým by sa mala časť kompetencií miest a obcí v oblasti školstva vrátiť pod ministerstvo. Odbremeniť by ich malo napríklad právo ministerstva zriaďovať škôlky. To momentálne robiť nemôže.

Podľa Hegera štát prerába na špeciálnych školách.

„Ak my tie deti pripravíme a investujeme do tých škôlok, tak ušetríme. Nebudeme musieť platiť 'pomocné' školy. Tie peniaze sa nám automaticky vrátia,“ vysvetlil.

Šéfka školstva podotkla, že deti nechodia do špeciálnych škôl preto, že sú zo slabšieho prostredia, ale preto, lebo sú diagnostikované.

„Ak má niekto hendikep a musí byť v špeciálnej škole, tak nemôžete ho dať do normálnej škôlky, ktorá je dvakrát lacnejšia,“ priblížila ministerka.

Skryť Vypnúť reklamu

Lubyová uznala, že tieto školy sú drahšie, a že niektoré zneužili normatívy na žiaka. Dodala však, že samostatná diagnostika detí sa zlepšila.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minister práce Milan Krajniak.

Podľa rezortu práce sa opatreniami podarili uchrániť vyše sedemtisíc pracovných miest. Miera nezamestnanosti bola na konci roka 7,57 percenta.

2 h
Ilustračné foto.

Vyšetrili osôb. Podiel nakazených klesol na 16 percent. Včera sa zaočkovalo 6 940 ľudí, celkovo ich je 89 635.

4 h
Ilustračné foto.

Zmluva Nový START má vypršať 5. februára a je poslednou platnou dohodou Washingtonu s Moskvou o kontrole zbrojenia. Obsahuje záväzok, aby obe krajiny nemali viac než 1550 jadrových hlavíc a 700 ich nosičov.

6 h
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

19 h