SME
Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor
SLOVENSKO

Slovenskí žiaci sa v testovaní zlepšili napriek tomu, čo robí ministerstvo školstva, tvrdí Heger z OĽaNO

Martina Lubyová (SNS) podotkla, že študenti sa zlepšili aj v iných zručnostiach, nielen v matematike.

(ilustračné foto)(ilustračné foto) (Zdroj: ARCHÍV SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA - Slovenskí študenti sa zlepšili v medzinárodných testovaniach nie preto, čo ministerstvo školstva robí, ale napriek tomu.

Uviedol to v dnešnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko RTVS predseda poslaneckého klubu v NR SR Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eduard Heger.

Ako dodal, vytvorili sa skupiny inovatívnych učiteľov matematiky, ktorí tomu dopomohli z vlastnej iniciatívy.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (SNS) podotkla, že študenti sa zlepšili aj v iných zručnostiach, nielen v matematike.

Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa výsledkov medzinárodného testovania PISA sa v matematike 15-roční žiaci dostali na úroveň priemeru krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Zlepšili sa aj ich výsledky v prírodovednej aj čitateľskej gramotnosti, Slovensko však ostalo na úrovni podpriemeru OECD.

Spomínané testovanie potvrdilo aj veľké regionálne rozdiely vo výsledkoch žiakov. Heger priblížil, že situáciu by mohli vyriešiť povinné škôlky pre trojročné deti.

„Míňame peniaze, pretože školíme deti, ktoré nemali rovnakú štartovaciu čiaru,“ uviedol Heger.

Minulý rok v júli poslanci schválili novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorá vstúpi do účinnosti 1. januára 2021. Ňou sa má uzákoniť povinná predškolská výchova pre päťročné deti.

Podľa Združenia miest a obcí je táto novela v rozpore s ústavou, plánuje preto podať podnet na ústavný súd, pretože zákon nie je finančne krytý.

Heger povedal, že ak je školstvo prioritou, tak peniaze sa musia nájsť. Lubyová pripomenula, že majú v programe bod, ktorým by sa mala časť kompetencií miest a obcí v oblasti školstva vrátiť pod ministerstvo. Odbremeniť by ich malo napríklad právo ministerstva zriaďovať škôlky. To momentálne robiť nemôže.

Podľa Hegera štát prerába na špeciálnych školách.

„Ak my tie deti pripravíme a investujeme do tých škôlok, tak ušetríme. Nebudeme musieť platiť 'pomocné' školy. Tie peniaze sa nám automaticky vrátia,“ vysvetlil.

Šéfka školstva podotkla, že deti nechodia do špeciálnych škôl preto, že sú zo slabšieho prostredia, ale preto, lebo sú diagnostikované.

„Ak má niekto hendikep a musí byť v špeciálnej škole, tak nemôžete ho dať do normálnej škôlky, ktorá je dvakrát lacnejšia,“ priblížila ministerka.

Lubyová uznala, že tieto školy sú drahšie, a že niektoré zneužili normatívy na žiaka. Dodala však, že samostatná diagnostika detí sa zlepšila.

Najčítanejšie články

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Ministri financií EÚ sa zhodli na záchrannom pláne v čase pandémie koronavírusu

Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko a Holandsko sa zhodli na podpore v sume pol bilióna eur. Detaily ešte musia odsúhlasiť aj ostatné štáty EÚ.

Už na konci mesiaca Európska komisia naznačí, či nám euro odklepne.
Kresťanstvo

Pápež na Zelený štvrtok ocenil prácu kňazov a zdravotníkov

František slúžil omšu na pamiatku Pánovej večere bez účasti verejnosti a nevykonal ani tradičný obrad umývania nôh, ktorý je znakom pokory a služby.

Pápež v bazilike počas omše.
Slovensko

Viac ako polovica Slovákov sa bojí nového koronavírusu aj jeho dosahov

"Každý tretí si obavy skôr nepripúšťa a každý desiaty si ich nepripúšťa vôbec," uvádza prieskum.

Ľudia na bratislavskej hrádzi v nedeľu 29. marca.
Európska únia

Švédsko využije údaje z mobilov na analýzu pohybu obyvateľov

Výsledky analýzy by sa mali využiť aj pri navrhovaní nových epidemiologických opatrení, ako tiež pri posudzovaní účinnosti tých doterajších.

Centrum Štokholmu 1. apríla.